Dmitrij Gudkov, ruský opoziční politik: „Mocní si myslí, že lid všechno skousne“

Když lékařka Anastasija Vasiljevová prohlédla ruského opozičního lídra Alexeje Navalného po převozu z věznice do nemocnice, konstatovala, že byl otráven.
demonstrace v Moskvě 27 července
demonstrace v Moskvě 27 července
foto twitter Gurkov

reklama

Vasilijevová je již léta osobní lékařkou opozičního politika a myslí si (viz vyjádření na facebooku), že oteklý obličej, zarudlá pokožka a vyrážka mohou souviset s otravou chemickou látkou. Navalnyj se nachází ve vězení, kde si odpykává třicetidenní trest potom, co v Moskvě došlo k masové sobotní demonstraci, během které bylo zadrženo kolem 1400 osob. Jednalo se o nepovolenou akci svolanou opozicí kvůli vyloučení osmnácti nezávislých kandidátů z moskevských komunálních voleb. Komunální volby se letos v Moskvě konají 8. září.

Dmitrij Gudkov foto twitter Gudkov
Autor: foto twitter Gudkov Dmitrij Gudkov foto twitter Gudkov

 

Jedním z nezávislých kandidátů je Dmitrij Gudkov (na snímku nahoře) ze Strany změn, bývalý opoziční poslanec, který poskytnul rozhovor redakci německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle. Přinášíme některé jeho názory na situaci v Rusku.

K vyloučení nezávislých kandidátů uvedl: „Došlo k tomu, když jsme měli již za sebou polovinu předvolební kampaně. K vítězství v prvním kole je nutných dvanáct tisíc hlasů. Měl jsem sedm a půl tisíce sesbíraných reálných hlasů, což představovalo šedesátiprocentní úspěch. Moskevský sněm má celkem pětačtyřicet křesel a vypadalo to, že v případných férových volbách to vyhrajeme. Mohli jsme vytvořit opoziční většinu." 

V moskevských volbách jde o hodně, a to nikoli pouze v ideologickém slova smyslu, ale i materiálně. Podle Gudkova by se současným vládcům Moskvy mohlo stát, že by přišli o nadvládu nad rozpočtem čítajícím 2,6 trilionů rublů (přibližně 37 mld. euro). „Poměrně velká část z peněz končí v soukromých kapsách,“ říká Dmitrij Gudkov a jedním dechem dodává, že to byl pravý důvod, proč byla jejich kandidatura zlikvidována.

Podle opozičního politika k tomu došlo bezohledným způsobem, a to tak, že například policejní grafolog prohlásil, že 499 podpisů bylo zfalšováno nebo v databázi našich potenciálních voličů došlo k nesmyslným chybám, jako například k záměně pohlaví osob a podobně. „Dochází k neuvěřitelným manipulacím, které vznikly ještě v devadesátých letech a mocní si myslí, že lid všechno skousne, že jim na tyto podvody naletí,“ říká v rozhovoru moskevský opoziční politik.

Podle něj právě toto přivedlo lidi do ulic, kteří si pamatovali, komu dali svůj podpis, když Gudkov a další obcházeli moskevské obvody. „Najednou Gudkov a jiní na seznamu nejsou a naopak na něm jsou lidé, které nikdo nezná a nikdy o nich neslyšel,“ říká opoziční moskevský kandidát. Volební komise tvrdí, že na seznamech se nic měnit nebude a vyloučení kandidátů je právoplatné. Jedinou možností je podle Gudkova anulování voleb nebo rozpuštění moskevského sněmu. „Je naprosto jasné, že si přejeme změnu. Nejsem příznivcem protestů a jsem už vším unavený. Ale jiné východisko není,“ prohlásil Gudkov.

Kdo jsou oni mocní, o kterých je řeč? Jedná se o vládnoucí stranu Jednotné Rusko. Ta však, jak premiér Dmitrij Medveděv přiznává, je v krizi a mnozí poslanci se začínají ke straně otáčet zády. „Proto bylo pro nás jednoduché získávat hlasy. Stačilo říci buďte s námi proti Jednotnému Rusku. Tato mince má ale druhou stranu, a tou je, že čím méně jsou mocní populární, tím víc se zvyšuje tlak na nás. Neustále jsme vystaveni provokacím, jsem napadán já a také moji asistenti. Oba byli zraněni a seznamy s podpisy jim byly ukradeny,“ říká Dmitrij Gudkov.

Na závěr rozhovoru popisuje moskevský politik stav ruské opozice, když říká, že ji tvoří na jedné straně on, nebo lidé jako je Navalnyj, Ilja Jašin, ale vedle toho jsou zde lidé, kteří jsou nespokojeni se stavem v zemi. Podle Gudkova se společnost stále více politizuje a politika dospěla do každé domácnosti. „Putin nedokáže ani používat chytrý telefon. Zkrátka občanská společnost si přeje, aby kasta přestárlých politiků odešla. V tom je význam opozice. Jednoho dne se opozice sjednotí a dojde ke změně,“ tvrdí Dmitrij Gudkov, opoziční politik, který ale ve změnu v nejbližší době nevěří a na svém twitteru píše: „Poslední iluze, že se můžeme legálně účastnit politického dění, se vytratily.“

 

Mirko Radušević

reklama

reklama