Hamburk zůstává bastilou levice. CDU dopadla nejhůře za 70 let

Po nedělních regionálních volbách v Hamburku je jasné, že středo-levicová sociální demokracie (SPD) zde vítězí a udrží si vedení v severoněmeckém městském státě.
Vítězství SPD v Hamburku
Vítězství SPD v Hamburku
foto AP

reklama

Předběžné výsledky ukázaly, že SPD získalo 39,0 % hlasů a za nimi se umístili Zelení s 24,2 %, kteří si polepšili. Výsledek znamená pravděpodobnou koalici mezi SPD a Zelenými. Naopak ztráty zaznamenali středopravicoví křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové (CDU), kteří poklesli na 11,2 %, což je jejich nejhorší volební výsledek za 70 let.

Zatímco na celostátní úrovni prožívá sociální demokracie dlouhodobější krizi identity kolem -15 % preferencí, jejíž příčinou jsou vnitřní stranické rozpory, tak v bohatém severním regionu Hamburku se levici daří.

Friedrich Merz, konzervativní křídlo CDU, chce vést stranu

Bouře nad bouří. Událost v německé CDU předčila zprávy o orkánu Sabina

Podle německých komentátorů výsledek může být ovlivněn předchozími volbami v Durynsku a zdejším skandálem kolem AfD. Píše se o zmobilizování občanů, kteří přišli volit v hojném počtu: „Účast voličů ve srovnání s minulými volbami prudce vzrostla, když místní volební statistika uváděla 62% volební účast ve srovnání s 56,5% v roce 2015.“

Příznivci SPD úspěch strany v Hamburku jaksepatří oslavili a Deutsche Welle k tomu poznamenává: „Zdálo se však, že jsou ještě více nadšení z možnosti, že AfD se do hamburského parlamentu nedostane. Křičeli: 'Nacisté ven! Nacisté ven!'“

Komentátor tohoto serveru si také myslí, že na výsledek měl vliv i pravicově extremistický útok v Hanau, kdy střelec zabil devět lidí z přistěhovaleckých rodin. „Střelba zvýšila odpor vůči antiimigrační AfD, které se pravidelně dostává kritiky kvůli xenofobní rétorice. Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že podpora AfD klesla tento týden po útoku na Hanau,“ píše Deutsche Welle.

AfD získal v Hamburku 5,3 % hlasů, což je jen potřebné minimum pro účast zástupců strany v parlamentu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!