Jaký byl zamlada Putin? Jeho charakteristika podle KGB byla předložena na výstavě v Petrohradu

V Ústředním státním archivu v Petrohradu zveřejnili profil mladého komsomolce Vladimira Putina, který vypracovala sovětská tajná služba KGB, u které tehdy pracoval. Materiál byl vystaven na expozici dokumentů o předních osobnostech Ruska a Petrohradu.
mladý Vladimir Putin
mladý Vladimir Putin
foto newsru.com

reklama

V kádrových materiálech se mimo jiné píše, že během svého působení v orgánech státní bezpečnosti se etabloval jako výkonný, svědomitý a disciplinovaný zaměstnanec. Do mládežnické organizace KGB vstoupil jako 23-letý v roce 1975, uvádí dokument.

„Soudruh V. V. Putin neustále zvyšuje svoji ideologickou a politickou  vyspělost. Aktivně se zapojuje do sítě stranických studií. Bez přestání pracuje na zlepšování svých pracovních dovedností,“ píše se v kádrových materiálech o Putinovi.

Ruský server „78.ru“ , který se zprávou přišel, uvádí Putinovy charakteristiky a to, že Vladimir Putin ve svém volném čase sportuje, je mistrem SSSR v judu a sambu a v roce 1976 se stal šampiónem Leningradu (dřívější název, pozn. red.). Také je uvedeno, že je morálně pevný a má mezi svými kolegy v práci přirozenou autoritu.

Vladimir Putin začal u KGB pracovat v roce 1975 po ukončení studií oboru mezinárodního práva na právnické fakultě Leningradské univerzity. Následně prošel řadou školení, kurzů a přednášek včetně Krasnoznamenného institutu KGB, což je Akademie zahraniční rozvědky. Jak je známo, pracoval jako agent v hodnosti majora ve Východním Německu - Dražďanech od roku 1985 až do roku 1990. V roce 1991 dal výpověď a odešel od bezpečnostních složek. V roce 1997 se stal kandidátem ekonomických věd, když obhájil dizertační práci na téma strategického plánování nerostných surovin v tržním hospodářství. V dalším období pracoval jako náměstek primátora  Petrohradu, než začal pracovat jako zástupce vedoucího prezidentské správy a vedoucí hlavního kontrolního ředitelství prezidenta Ruské federace. Od července 1998 do srpna 1999 se stal ředitelem Federální bezpečnostní služby Ruské federace a později jejím tajemníkem. Od 9. srpna 1999 se stal premiérem.

xistuje legenda, podle které na jaře 1999 Kreml diskutoval nad sociologickou studií, jak by měl vypadat budoucí ruský prezident. Údajně podle server news.ru vyhrály tři „silové“ osobnosti: maršál Žukov, televizní rozvědčík Max Otto von Stierlitz v podání herce Vjačeslava Tichonova a další hrdina z televizního seriálu, policista Gleb Žeglov v podání Vladimira Vysockého. „Nevíme, zda tomu tak skutečně bylo nebo ne, ale vlastnosti přisuzované těmto hrdinům, se později staly charakteristikou obrazu Putina prezidentem,“ píše ruský server.

Mirko Radušević

reklama

reklama