Koronavirus odstartoval stávku brazilských vězňů. COVID-19 je pro věznice časovanou bombou

V Mongagué na pobřeží brazilského státu São Paulo uprchly až čtyři stovky vězňů. Důvodem bylo zrušení dočasného propouštění na velikonoční svátky kvůli koronaviru.
Záběr je z Chile, kde přikročili k protichřipkovému očkování vězňů
Záběr je z Chile, kde přikročili k protichřipkovému očkování vězňů
foto AP

reklama

V tomto státě, jak popisuje britský server Guadian, pobývá až 34 tisíc vězňů v lehčím detenčním zařízení – v polootevřeném režimu, v němž pětkrát ročně požívají výhodu, že na čas opustí věznici. Úřady státu São Paulo se v obavě, že by se vězňové venku nakazili a přenesli onemocnění COVID-19 do věznice, rozhodly ke zrušení velikonoční dovolené.

„Vězni byli nešťastní z rozhodnutí, kterým se pozastavila velikonoční dovolená,“ řekl Lincoln Gakiya, státní zástupce ve státě São Paulo.

Že došlo ke vzpouře, má více důvodů. Dalším je rozčarování z toho, že když některý z návštěvníků projevoval známky nachlazení, byla návštěva zrušena pro obavu z koronaviru. Navíc vězni začali protestovat, když se dozvěděli, že se ve věznici špatně zachází s drogovými bosy.

Policejní hlídka u vchodu do vězení ve městě Pedro Juan Caballero

V Paraguayi prchlo z vězení 75 nebezpečných členů brazilského gangu. Policie našla vykopaný tunel, může jít o lest

To vedlo k tomu, že stovky vězňů uprchly z věznic. Na jednom videu je údajně záběr na desítky vězňů prchajících z pobřežního vězení na pláž. V Mongagué jeden z mužů na vězně křičí: „Vraťte se v pondělí, OK?“

V přeplněných brazilských věznicích jsou běžné násilnosti, výtržnosti a útěky. Mnohá detenční zařízení jsou ovládána drogovými gangy. V loňském roce bylo při povstání v Altamiře v Amazonii zabito 57 lidí.

Renato Lima, předseda brazilského bezpečnostního fóra, říká, že koronavirus představuje novou hrozbu: „Je to časovaná bomba.“

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!