KORONAVIRUS VE SVĚTĚ: Itálie hlásí téměř 150 mrtvých. Nakažení přibývají v Německu i Francii

V Itálii během čtvrtka stoupl počet obětí nového koronaviru na 148. Jihokorejský prezident Mun Če-in vyhlásil rychle se šířící nákaze válku. Prezident USA Trump zase uvedl, že se v rámci prevence týdny nedotýká obličeje. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru:
04.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ITÁLIE CHCE UZAVŘÍT VŠECHNY ŠKOLY, SAUDSKÁ ARÁBIE ZAKAZUJE POUŤ DO MEKKY
04.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ITÁLIE CHCE UZAVŘÍT VŠECHNY ŠKOLY, SAUDSKÁ ARÁBIE ZAKAZUJE POUŤ DO MEKKY

reklama

Aktuální statistiky podle analytického webu Worldometer:

  • Celkový počet potvrzených případů nákazy: 97 873, z toho 80 430 v pevninské Číně
  • Celkový počet úmrtí: 3 353, z toho 3 013 v pevninské Číně
  • Celkový počet uzdravených: 54 121, z toho 52 259 v pevninské Číně
  • Minimálně jeden případ nákazy potvrdilo 87 států a autonomních oblastí

V Itálii přibývají mrtví i nakažení. Vyléčených je 414

V Itálii dramaticky stoupl počet obětí koronaviru. Za posledních 24 hodin zemřelo v důsledku onemocnění COVID-19 41 lidí. Celkový počet obětí se tak v zemi vyšplhal na 148, z toho 98 lidí zemřelo v Lombardii. Roste i počet nakažených, podle posledních údajů jich je 3 858. Šíření nákazy v Itálii tak stále nevykazuje známky zpomalení, píše agentura Reuters.

Z nejhůře zasažené evropské země přišly v posledních hodinách ale i pozitivní informace. Podle šéfa Úřadu pro civilní ochranu Angela Borrelliho se z onemocnění úplně vyléčilo 414 lidí. Předchozí den bylo takových pacientů 276.

Počet nakažených roste ve Francii, Belgii i Nizozemsku

Ve Francii na nemoc způsobenou novým typem koronaviru zemřeli další dva lidé, a počet obětí tak vzrostl na šest. Přítomnost viru se v zemi potvrdila už 377 lidí, informovala dnes s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura AFP. Za středu se počet nakažených zvýšil o 92, což je největší nárůst počtu případů od začátku výskytu viru v zemi. Nakažení jsou ve Francii po dnešku už ve všech regionech evropské části země.

Turisté už mohou znovu navštěvovat světoznámé muzeum Louvre
Autor: AP Turisté už mohou znovu navštěvovat světoznámé muzeum Louvre

V Belgii vzrostl počet potvrzených případů o 27 na celkových 50. V Nizozemsku se počet případů nákazy za jediný den více než zdvojnásobil. Je jich už 82. Ve středu bylo potvrzených nakažených ještě 38.

V Jižní Koreji přibývá případů rychleji než v Číně

Jižní Korea dnes evidovala 322 dalších případů nákazy novým koronavirem. Dohromady se tak nemoc COVID-19 v zemi potvrdila u 6 088 lidí a 37 jí podlehlo. Informovala o tom agentura Reuters. Jižní Korea podobně jako v předchozích dnech bilanci zvýšila dvakrát, nejprve v noci na dnešek oznámila 438 nových případů a dnes dopoledne informovala o dalších nakažených.

Lidé v Soulu stojí v dlouhých frontách, aby si mohli nakoupit ochranné pomůcky
Autor: AP Lidé v Soulu stojí v dlouhých frontách, aby si mohli nakoupit ochranné pomůcky

Pevninská Čína ve středu zaznamenala 139 případů nákazy novým typem koronaviru a 31 úmrtí nakažených. Dnes to podle agentury Reuters oznámily čínské zdravotnické úřady. V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, tak ve středu počet nově nakažených vzrostl o něco výrazněji než za úterý, kdy bylo ohlášeno 119 případů. Naopak počet obětí byl ve středu ve srovnání s úterními 38 nižší.

Všechny oběti zaznamenané ve středu jsou z provincie Chu-pej, která je považována za ohnisko nákazy. Přímo z provinčního hlavního města Wu-chan je hlášeno za středu 23 mrtvých. Dosud v Chu-peji nákaze podlehlo 2 902 lidí. Ze 139 středečních případů infekce jich na tuto provincii připadá 134.

V Íránu počet obětí koronaviru překročil 100

Počet obětí nového koronaviru v Íránu dosáhl 107 z celkových 3513 nakažených. S odvoláním na dnešní sdělení íránských úřadů o tom informovala agentura AP. Nově budou v Íránu mezi velkými městy zřízena kontrolní stanoviště, která mají pomoci omezit cestování a zpomalit šíření koronaviru. Úřady dnes zároveň vyzvaly občany, aby omezili své používání papírových bankovek a na čerpacích pumpách nevystupovali z aut a spíše si nechali vůz natankovat personálem.

Prodloužena byla také doba, po níž zůstanou v islámské republice uzavřeny školy a univerzity. Opět by se měly otevřít až po perském novém roce Nourúz 20. března. Írán má spolu s Itálií nejvyšší počet mrtvých na koronavirus mimo Čínu.

V Německu přibývají nakažení, už jich je téměř 350

V Německu se za posledních 24 hodin objevilo přes 100 dalších případů nákazy novým typem koronaviru. Celkem jich tedy úřady zatím zaznamenaly 349. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. Ministr zdravotnictví Jens Spahn očekává, že epidemie teprve dosáhne svého vrcholu. Na běžnou chřipku v této zimní sezóně v Německu zemřelo přes 200 lidí.

Zaměstnanec zdravotnického centra v Düsseldorfu, kde se probíhají testy na přítomnost koronaviru
Autor: AP Zaměstnanec zdravotnického centra v Düsseldorfu, kde se probíhají testy na přítomnost koronaviru

Rychlý nárůst za poslední den zaznamenala nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se počet případů zvýšil ze 111 na 175. V Bádensku-Württembersku je prokázaných infekcí 65, v Bavorsku 52. V Hesensku je případů 14, ve všech ostatních spolkových zemích deset nebo méně.

Turecko koronaviru zatím odolává, svým občanům doporučilo nejezdit do zahraničí

Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca dnes vyzval turecké občany, aby cestovali do zahraničí jen v případě, že je to „nezbytně nutné“. Ti, kteří se ze zahraničí vrátí, by měli zůstat 14 dnů v domácí karanténě. V Turecku bylo zatím podle ministra otestováno 1 363 lidí, u žádného z nich se onemocnění COVID-19 neprokázalo.

Řecko zavírá školy a sportovní centra, počet případů koronaviru se ztrojnásobil

Řecké ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o 21 dalších nemocných, a celkový počet nakažených tak stoupl na 31. Řecké úřady kvůli šíření nového koronaviru nařídily zatím na 48 hodin zavřít všechny školy, sportovní centra, kina a divadla ve třech provinciích na západě země.

Všechny nově potvrzené případy koronaviru souvisejí s mužem z města Patras, který se nedávno zúčastnil náboženské pouti do Izraele a Egypta. Onemocněla jeho manželka a další dvě desítky lidí, kteří byli součástí jeho turistické skupiny. „Vystopovali jsme více než 400 lidí, s nimiž byl (nakažený muž) v kontaktu. Testy budou pokračovat. Do této chvíle dopadlo 21 z 24 provedených testů pozitivně,“ uvedl mluvčí ministerstva Sotiris Tsiodras.

Trump řekl, že se kvůli prevenci týdny nedotýká obličeje

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jako jedno z opatření proti šíření nákazy nového koronaviru doporučuje nedotýkat se vlastního obličeje. Prezident Spojených států Donald Trump k tomu podle portálu Politico poznamenal, že to není vůbec jednoduché, ale že se nutkání dotýkat se obličeje zbavil.

„Tváře jsem se nedotknul už týdny,“ řekl Trump na jednání s šéfy leteckých společností o preventivních opatřeních proti koronaviru. „Chybí mi to,“ dodal v dobrém rozmaru. Na Trumpovo prohlášení obratem zareagovali uživatelé twitteru, kteří zveřejnili fotografie a videa z posledních týdnů, na kterých se prezident obličeje opakovaně dotýká.

CDC vydalo sérii doporučení, ve kterých zdůrazňuje význam mytí rukou a obličeje. Rovněž doporučilo lidem nemnout si oči, neškrábat se na nose či nedotýkat se rukou oblasti kolem úst, aby se předešlo snadnému přenosu koronaviru ke sliznicím, které by se tak staly vstupní bránou infekce.

Kalifornie vyhlásila stav nouze

Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru stav nouze. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters. Kalifornie dosud eviduje 53 případů infekce a jednoho mrtvého.

Vyhlášení stavu nouze umožní úřadům rychleji přijímat a podnikat opatření v boji proti koronaviru a otevírá Kalifornii přístup k federálním zdrojům. Newsom v prohlášení zdůraznil, že stav nouze nevyhlásil kvůli přístupu k federálním financím, ale kvůli rozšíření možností v postupu proti nákaze.

O uplynulém víkendu stav nouze vyhlásily státy Florida a Washington. Stát Washington patří v rámci USA k nejpostiženějším, neboť s výjimkou jedné oběti z Kalifornie jsou všechny případy úmrtí hlášeny odtud. USA aktuálně evidují 11 obětí koronaviru a okolo 150 případů nákazy. Kongres USA pro tažení proti infekci připravil mimořádný finanční balíček v hodnotě 8,3 miliardy dolarů (188,6 miliard korun), který ve středu schválila Sněmovna reprezentantů a dnes tak podle očekávání učiní i Senát.

Nakažení Rakušané se uzdravili

První dva pacienti s koronavirem, které minulý týden evidovaly úřady v Rakousku, se po deseti dnech v nemocnici v Innsbrucku uzdravili. Testy na nový typ koronaviru u obou z nich vyšly negativně, informuje na svých internetových stránkách deník Die Presse. V Rakousku mají celkem 37 potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedl dnes ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Z nich osm přibylo za dnešek.

V karanténě v innsbrucké nemocnici byla 24letá Italka a její stejně starý známý. Už několik dnů jsou bez teplot a testy na koronavirus u nich dvakrát měly negativní výsledek. „To znamená, že se uzdravili a nejsou nakažliví,“ řekl Günther Weiss, vedoucí oddělení infekčních chorob innsbrucké lékařské univerzity.

První dva případy nákazy COVID-19 oznámila Bosna a Hercegovina

Koronavirem se nakazil muž středního věku, který se koncem února vrátil z Itálie, a jeho dítě, uvedl ministr Alen Šeranić. Pacient je ve stabilním stavu a je hospitalizován ve městě Banja Luka, které je správním střediskem bosenské Republiky srbské. „Testy na koronavirus byly u jeho ženy negativní, ale jeho dítě bylo pozitivní,“ řekl na tiskové konferenci.

Domácí zvířata se podle vědců koronavirem nakazit mohou, nepřenáší ho ale na lidi

Domácí psi a kočky nemohou přenášet nový koronavirus na lidi, mohou ale vykazovat slabou přítomnost patogenu, pokud se nakazí od svých majitelů. K tomuto závěru podle agentury AP dospěl hongkongský Úřad pro zemědělství, rybolov a životní prostředí poté, co odborníci zkoumali hongkongského psa, u něhož testy prokázaly slabou přítomnost viru. Zvíře se podle expertů mohlo nakazit od své nemocné majitelky. Onemocnění COVID-19 se však u něj nejspíše nerozvine.

„V tuto chvíli nemáme žádný důkaz o tom, že by domácí mazlíčci mohli být zdrojem nákazy COVID-19 nebo že by se onemocnění u nich mohlo rozvinout,“ řekl podle AP nejmenovaný mluvčí hongkongského úřadu.

V Itálii začaly dětem „koronavirové prázdniny“

V Itálii dnes začaly pro 8,5 milionu žáků a studentů desetidenní prázdniny, které vláda nařídila kvůli epidemii koronaviru. Až do 15. března zůstane zavřených téměř 60 tisíc školek, škol a univerzit. Katolická církev rozhodla, že na severu země se až do odvolání nebudou konat mše. V zemi se dosud nemocí COVID-19 nakazilo přes 3 000 lidí a nemocné už hlásí všechny regiony včetně oblasti Valle d'Aosta, která byla ještě ve středu posledním místem bez koronaviru.

Italský premiér Giuseppe Conte ve středu oznámil sérii nových opatření, která mají dalšímu masivnímu šíření infekce zabránit. Jedním z nich je právě uzavření všech škol po celé zemi, což se v moderních dějinách Itálie stalo poprvé. Školy nebyly zavřené ani během druhé světové války nebo během bombardování spojenců, upozornila agentura AFP.

 

 

iPrima/ČTK

reklama

reklama