KORONAVIRUS VE SVĚTĚ: Počet případů nákazy přesáhl 100 tisíc. Prvního nakaženého potvrdilo Slovensko

Slovensko dnes potvrdilo první případ nákazy koronavirem. V Nizozemsku v souvislosti s onemocněním COVID-19 zemřel senior. Pevninská Čína ve čtvrtek zaznamenala 143 nových případů nákazy a 30 úmrtí. Přibývá i vyléčených pacientů, celkem jich je přes 55 tisíc. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru:
05. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KVŮLI KORONAVIRU NECHODÍ DO ŠKOLY 290 MILIONŮ DĚTÍ NA CELÉM SVĚTĚ
05. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KVŮLI KORONAVIRU NECHODÍ DO ŠKOLY 290 MILIONŮ DĚTÍ NA CELÉM SVĚTĚ

reklama

Aktuální statistiky podle analytického webu Worldometer:

  • Celkový počet potvrzených případů nákazy: 100 307, z toho 80 559 v pevninské Číně
  • Celkový počet úmrtí: 3 408, z toho 3 042 v pevninské Číně
  • Celkový počet uzdravených: 55 988, z toho 53 816 v pevninské Číně
  • Minimálně jeden potvrzený případ nákazy zaznamenalo 95 zemí a autonomních území

Koronavirem se nakazilo už přes 100 tisíc lidí

Nákaza novým typem koronaviru se po celém světě od začátku jeho šíření potvrdila u více než 100 tísíc lidí. Vyplývá to z údajů na analytickém webu Worldometer (aktualizované statistiky uvádíme výše). Nejrychleji v posledních dnech přibývá potvrzených nakažených v Íránu, jehož úřady dnes ohlásily 1 234 nových případů.

První potvrzený případ nákazy hlásí také Slovensko

Slovensko jako poslední země ve střední Evropě potvrdilo první případ nákazy novým typem koronaviru. Premiér Peter Pellegrini dnes novinářům řekl, že jde o dvaapadesátiletého pacienta, který je nyní v jedné z bratislavských nemocnic. Zmíněný muž nebyl v uplynulých dnech v žádné ze zemí, kde se nákaza vyskytla. V Itálii ale po několik dní pobýval jeho syn.

Velká Británie: 2 mrtví a 47 nakažených během 24 hodin

Ve Spojeném království evidují v souvislosti s koronavirem zřejmě první dvě oběti. Ve čtvrtek zemřela v Readingu starší žena, dnes pak senior ve městě Milton Keynes. Lékaři čekají ještě na výsledek testů, aby mohli potvrdit, že příčinou mužovi smrti byla skutečně nemoc COVID-19.

Za posledních 24 hodin přibylo ve Velké Británii 47 nových případů nákazy. Celkový počet infikovaných lidí v zemi tak stoupl na 163.

Prvního nakaženého novým koronavirem potvrdilo Srbsko

Jde o 43letého muže ze severosrbského města Subotica. Muž, který je nyní izolován v místní nemocnici, nedávno pobýval v Budapešti, uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar. Zdravotní stav nakaženého je podle ministra dobrý. Lidé, s nimiž přišel do kontaktu, podstupují testy. Pacient se podle ministra zachoval odpovědně. „Nezpanikařil a postupoval v souladu s doporučeními úřadů,“ dodal.

Srbsko je podle agentury AFP čtvrtá země v regionu s potvrzeným výskytem nákazy, po Chorvatsku s 11 případy, Bosně s dvěma a Severní Makedonii s jedním případem. 

V Číně přibylo 139 případů, v Jižní Koreji 196

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, tak ve čtvrtek počet nově nakažených vzrostl nevýrazně více než za středu, kdy bylo ohlášeno 139 případů. Naopak počet obětí byl ve čtvrtek ve srovnání se středečními údaji o 31 osob nižší.

Devětadvacet úmrtí zaznamenaných ve čtvrtek připadá na provincii Chu-pej, která je považována za ohnisko nákazy. Chu-pej za čtvrtek vykázala 126 nových případů nákazy. Celkem zde nemoci COVID-19 dosud podlehlo 2931 lidí.

Jižní Korea dnes oznámila 196 nových případů nákazy novým typem koronaviru a sedm dalších obětí. Informovalo o tom jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Dosavadní bilance koronaviru v Jižní Koreji činí 6284 případů a 42 mrtvých.

V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Naprostá většina nakažených je z města Tegu a okolí. Jihokorejský prezident Mun Če-in vyhlásil rychle se šířící nákaze válku.

Soul dnes ostře protestoval proti opatřením, která oznámil japonský premiér Šinzó Abe. Ti, co přicestují do Japonska z Jižní Koreje, musí podstoupit dvoutýdenní karanténu. Od soboty pak lidé z těch oblastí Jižní Koreje, které jsou obzvlášť sužované nákazou, do země vycházejícího slunce nemohou. Soul tento krok považuje za „nepřiměřený a politováníhodný“.

V Nizozemsku zemřel na onemocnění COVID-19 první člověk

V nemocnici v nizozemském Rotterdamu zemřel 86letý muž nakažený novým typem koronaviru. Jeho úmrtí je pro Nizozemsko prvním v souvislosti s globální epidemií nemoci COVID-19 způsobované čínským virem, informovaly dnes světové zpravodajské agentury. „Muž ve věku 86 let, který se v nemocnici Ikazia v Rotterdamu léčil s COVID-19, dnes zemřel,“ citovala agentura AFP z prohlášení Nizozemského ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM). Ten také sdělil, že není jasné, od koho se daný pacient nakazil.

Nizozemsko ve čtvrtek ohlásilo desítky nových případů infekce koronavirem, čímž se celkový počet více než zdvojnásobil na 82. Prvního nakaženého zde úřady zaznamenaly 27. února, píše agentura Reuters.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!