Neznámí pachatelé otevřeli hrob Reinharda Heydricha

Ostatky jednoho z hlavních organizátorů holocaustu se někdo pokusil vykopat z hrobu v Berlíně. Podle policie se zdá být motiv politický, ačkoli pachatel stále zůstává neznámý. Dle informací zveřejněných německými médii zůstaly ostatky na svém místě.
Reinhard Heydrich
Reinhard Heydrich
bz-berlin.de

reklama

Jelikož Heydrichův hrob není nijak označen, policie se domnívá, že pachatel či pachatelé museli být velmi důkladně informováni o jeho přesné poloze, pravděpodobně správou hřbitova, píše německý server Der Tagesspiegel. Po skončení války v roce 1945 byly totiž hroby veškerých nacistických pohlavárů v Berlíně srovnány se zemí a zbaveny náhrobků. Podle Deutsche Welle policie po vandalech stále pátrá, za trestný čin rušení klidu mrtvých jim hrozí až 3 roky vězení.

Podobný případ se stal v Německu také v roce 2000, kdy místní levicoví radikálové otevřeli hrob nacisty Horsta Wessela, který byl komunisty zabit v roce 1930 a následně oslavován nacistickým režimem. Radikálové před 19 lety vykopali jeho ostatky a jeho lebku hodili do řeky Sprévy, která protéká Berlínem. Nebylo ale jasné, zda patřily ostatky skutečně Wesselovi, nebo jeho otci.

V Příbrami hajloval mladík

VIDEO: U příbramského obchodu hajloval mladík a vykřikoval nacistická hesla

Zastupující říšský protektor Heydrich zemřel po atentátu, který na něj 27. května 1942 spáchali českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Zraněním podlehl až po 8 dnech v nemocnici. Všichni zúčastnění odbojáři, kromě zrádce Karla Čurdy, který nacistům prozradil jejich úkryt, zemřeli 18. červa během boje s příslušníky nacistické armády v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Čurda byl po válce československými úřady v roce 1947 popraven za vlastizradu.

Nacistický teror po smrti Heydricha ještě více zesílil. Odhaduje se, že za údajné schvalování a napomáhání atentátu nacisté popravili asi 2 000 občanů Československa. Současně byly nacisty vypáleny vesnice Lidice a Ležáky. Podle mnoha historiků pak byla na Heydrichovu ,,počest‘‘ pojmenována operace Reinhard, což bylo kódové označení pro nacistický plán vyvraždit Židy žijící v polském Generálním gouvernementu (obdoba Protektorátu Čechy a Morava byl na polském území, pozn. redakce).
 

reklama

reklama