Ujgurové se obávají šíření koronaviru v převýchovných táborech. Čína jich tam podle odhadů vězní až milion

Členové čínské ujgurské menšiny žijící v exilu varují před nebezpečím, že se virus COVID-19 šíří v táborech se stovkami tisíc násilně zadržovaných Ujgurů v provincii Sin-ťiang na severu Číny.
12. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KORONAVIREM COVID-19 BY SE MOHLY NAKAZIT AŽ DVĚ TŘETINY POPULACE
12. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KORONAVIREM COVID-19 BY SE MOHLY NAKAZIT AŽ DVĚ TŘETINY POPULACE

reklama

Jedná se o tábory, kde jsou zadržováni muslimští příslušníci ujgurské menšiny. Cílem těchto táborů je podle čínských úřadů údajně dobrovolné školení a boj s extremismem. Z převýchovného tábora se podle BBC mohou tito vězni dostat pouze pod podmínkou, když prokáží, jak se změnilo jejich chování, víra a jazyk (mluví turkicky). BBC uvádí, že v táborech může žít až milion lidí.

Oficiální čínské úřady o nějakém nebezpečí šíření koronaviru v severovýchodní části Sin-ťiangu, kde sídlí Ujgurové, zatím nemluví. Server Al-Jazeera, uvádí, že v severovýchodní části provincie Sin-ťiang je hlášeno přes padesát případů nákazy virem COVID-19. Přesto zástupci ujgurské diaspory varují, že existuje skutečný důvod k obavám z rychlého šíření koronaviru v kontroverzních čínských táborech, kde jsou Ujgurové zadržováni. Poukazují na skutečnost, že nákaza se rychleji a nebezpečněji šíří tam, kde je větší koncentrace lidí a nedostatečný přístup k mýdlu a vodě. Dilnur Reyhan, francouzský sociolog ujgurského původu vysvětlil obavy ujgurské diaspory: „Začíná se panikařit. Máme tam rodiny a dáváme si do spojitosti virus a tábory. Nevíme, jestli mají dost jídla a zda mají roušky.“

Šíření nového koronaviru

Nový koronavirus je podle WHO největším nebezpečím lidstva. Můžou se nakazit až dvě třetiny globální populace

Na webu Change.org vznikla petice, kterou podepsalo více než 3 000 lidí, kteří požadují okamžité uzavření táborů, aby se snížilo ohrožení nákazou virem COVID-19. Stejně tak se o tom píše na sociálních sítích – jako například na Twitteru #VirusThreatInThecamps a #WHO2Urumqi, kde lidé naléhají na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby vyslala do Sin-ťiangu delegaci.

Al-Jazeera cituje část petice: „Nemůžeme čekat na zprávy z táborů o stovkách zemřelých na koronavirus a pak reagovat… S tím, jak je Čína schopná udržet virus ve Wu-chanu, lze předpokládat, že se virus rychle rozšíří do táborů, což se bude týkat milionů lidí, jestliže nezazní alarm.“

Dolkun Isa, předseda ujgurského kongresu, uvedl, že „lidé v táborech jsou kvůli špatnému zacházení z čínské strany zranitelní a oslabení.“

Již uvedený francouzský sociolog Dilnur Reyhan k tomu podotknul: „Existuje hodně důvodů se domnívat, že zadržování neznamená nic jiného než vynucené šíření nejen strachu a stresu, ale také dalších okolností vhodných pro přenos viru mezi uvězněnými osobami.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!