Potyčka mezi migranty na řeckém Samosu skončila požárem tábora. Problémy hlásí i jiné řecké ostrovy

Je známo, že ostrov Lesbos a migrační tábor Moria jsou přeplněny, kde v táboře pro tři tisíce uprchlíků jich žije třináct tisíc. Uprchlíci zde často mezi sebou za těchto podmínek „válčí“. Podobná situace je i jinde. Včera v noci vypukla „válka“ mezi Afghánci a Syřany na ostrově Samos.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Na řeckém ostrově Samos hořel uprchlický tábor ZDROJ: AP

reklama

Také Samos je přeplněn migranty, kteří sem připluli z Turecka. Včera večer se noži do sebe pustili Afghánci a Syřané. Řecká média píší nejméně o třech zraněných. Osm lidí bylo převezeno do nemocnice s dýchacími potížemi, neboť řecká policie musela použít slzný plyn k potlačení konfliktu. Navíc migranti založili na ostrově požár, který hasiči do nočních hodin hasili.

„Tábor nakonec musel být evakuován,“ uvedl starosta města Vathy Giorgos Stantzos. Stovky migrantů pak hledaly útočiště v malém městečku Vathy. V registračním centru s kapacitou 650 osob se v současné době soustřeďuje více než 5 700 migrantů.

Starosta Stantzos navíc dodal: „Jsme v nouzovém stavu a požadujeme, aby všichni migranti opustili ostrov.“ Dnes nařídil, aby z bezpečnostních důvodů pro mimořádnou situaci byly na ostrově zavřené školy.

Jak jsme uvedli, situace na řeckých ostrovech je katastrofální. Další tábory na ostrovech Chios, Samos, Lesbos, Leros a Kos jsou zcela přeplněny.

Po nepokojích na ostrově Lesbos koncem minulého měsíce zde při požáru zemřela žena. Situaci na Lesbu nakonec řešila řecká vláda přemístěním 570 migrantů z ostrova do uprchlických zařízení na pevnině. Přemístěny byly ženy s dětmi a nezletilé osoby, ale bez doprovodu. Na Lesbu došlo k nepokojům, když většinově zde umístění Afghánci se začali domáhat přemístění na pevninu a rychlého vyřízení žádostí o azyl.

Guvernér severního Egejského moře Kostas Moutzouris uvedl, že „místní obyvatelé jsou v zoufalé situaci. Na ostrově  žije necelých 33 tisíc obyvatel a ve městě Vathy 7 000 obyvatel a navíc 6 500 uprchlíků a migrantů.“

reklama

reklama