Přísná opatření zavádí také Francie. Jsme ve válce, prohlásil Macron

Francie se přidává k zemím, kde je vyhlášena celostátní karanténa a značně se omezuje pohyb lidí. Francouzský prezident to oznámil v netrpělivě očekávaném televizním projevu dnes večer. Jak několikrát zopakoval ve svém vystoupení, Francie je ve válce. Což je vyjádření, které nepoužil ani v souvislosti s atentáty v listopadu 2015.  A tak Francie přijímá všechna opatření jako obranu. Obranu před nepřítelem, který sice není vidět, ale je všudypřítomný.
Emmanuel Macron oznámil během projevu razantní opatření v boji proti šíření koronaviru
Emmanuel Macron oznámil během projevu razantní opatření v boji proti šíření koronaviru
AP

reklama

Co to znamená?  Předně Francie uzavírá kompletně své hranice. Je vyhlášena 15denní karanténa výrazně omezující pohyb všech občanů. S platností od úterý 17. března se zakazují nejen sdružování lidí na veřejnosti, ale také větší rodinná setkání. Za porušování těchto zákazů hrozí sankce. Lidé smějí z domova jen do práce, na nákupy, nebo k lékaři. I v takových případech musejí dodržovat doporučenou vzdálenost - alespoň metr od sebe.  Provozovatelé taxíků a hotelů mohou být vyzváni, aby své služby a prostory poskytli k dispozici pro potřeby zdravotníků.

Jak zdůraznil Macron, situace je opravdu vážná. Francie má v této chvíli přes 6 500 nakažených, jen za posledních 24 hodin jich přibyla více než tisícovka. Více než 400 nemocných je ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Zemřelo už 148 lidí. Tempo, kterým nemocní a mrtví přibývají, se zrychluje. Francouzi tato opatření očekávali a na mnoha místech dnes brali obchody útokem.

Pracovníci v ochranných oblecích, Soul, Severní Korea

KORONAVIRUS ONLINE: V Ústeckém kraji se vyléčili tři pacienti, hygienici zavřeli už 22 obcí. Lidé v ČR nemají vycházet bez zakrytého nosu a úst

Je také pravda, že mnoho těch, kdo sledovali opatření přijatá v České republice, si stěžovalo, že ačkoliv je případů ve Francii mnohem víc, jejich vláda nic nedělá a lidé se chovají, jako by se nic nedělo. V neděli byly rodiny v parcích, lidé se scházeli na sportovištích, důchodci hráli pétanque a mladí posedávali na zahrádkách, když restaurace už byly oficiálně zavřeny. V neděli také proběhly v celé zemi komunální volby, ke kterým byli lidé vyzváni – sice opatrně a s dostupem – chodit. V nových opatřeních se druhé kolo, které mělo být příští neděli, ruší. Tedy přesněji řečeno odsouvá na neurčito. Stejně jako všechny reformy, třeba ta důchodová, proti které Francouzi koncem roku tak mohutně protestovali. 

Jak řekl Macron, nikdo neví, jak dlouho bude tato bitva trvat. A až skončí, nic nebude jako dřív. Zároveň vyzval všechny k maximální solidaritě a pochopení a slíbil, že vláda nikoho nenechá padnout. Jak se to zemi potácející se ve vážných ekonomických a sociálních problémech podaří, to je otázka, kterou si klade nejeden obyvatel sladké Francie.

 

Gabriela Božilová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama