První plovoucí elektrárna vypluje z Murmansku. Kolos Akademik Lomonosov čeká několikatýdenní plavba

Konstrukce elektrárny připomíná obrovské ledoborce s jadernými pohony, které po desetiletí brázdí vody ruského severního pobřeží. Akademik Lomonosov je 144 metrů dlouhý, 30 metrů široký a váží 21 tun. Vnější část obrovského kolosu je pomalována bílou, modrou a červenou, které odkazují na barvy ruské vlajky, uvedla dříve agentura DPA. Posádku lodi tvoří 69 lidí.
Elektrárna byla doposud zakotvena v ruském přístavu Murmansk ležícím na ruské řece Tulomě, která se vlévá do Kolského zálivu. Murmansk, nacházející se nedaleko hranic s Finskem a Norskem, je největším městem za severním polárním kruhem a díky teplému Golfskému proudu v zimě nezamrzá. Vzdálenost po železnici od Petrohradu je přes čtrnáct set kilometrů.
Přesun Akademika Lomonosova má probíhat za pomoci tažných člunů na vzdálené severovýchodní pobřeží Ruska, což představuje vzdálenost zhruba pět tisíc kilometrů. Očekává se, že plavba elektrárny bude trvat čtyři až šest týdnů v závislosti na povětrnostních podmínkách a množství ledu na cestě. Loď popluje rychlostí 3,5 až 4,5 uzlu.
Rusko plánuje, že elektřina vyrobená plovoucí elektrárnou bude nejpozději od konce tohoto roku pohánět nejsevernější přístavní město Ruské federace Pevek u pobřeží Čukotky a také ropné a plynové vrtné plošiny. Tento projekt je součástí plánu ruské vlády revitalizovat region, který je izolovaný, ale bohatý na přírodní zdroje.
Informace o nákladech spojených s touto elektrárnou nejsou k dispozici. Elektrárna Akademik Lomonosov by měla podle ruské agentury TASS produkovat zhruba 70 megawattů elektrické energie, což by mělo stačit pro zásobování města s dvěma sty tisíci obyvateli (počet obyvatel Peveku se má pohybovat kolem čtyř tisíc lidí).
„Plovoucí jaderná elektrárna je mnohem bezpečnější než cokoliv jiného doposud. Odolá i nejsilnější vlně tsunami a je nepotopitelná,“ tvrdí podle DPA zástupce ředitele Dmitrij, Alekseenko. Konstruktéři počítali dokonce s potenciálními teroristickými útoky. Elektrárnu bude z moře, ze země i ze vzduchu chránit ruská armáda.
„Všem musí být jasné, že infrastruktura pro případ nouze v této odlehlé přímořské oblasti chybí,“ uvedl Rašid Alimov z environmentální organizace Greenpeace. „Pokud se něco stane, nemůžete tam rychle doletět. Důsledky pro křehkou arktickou oblast by byly dramatické.“ Diskutuje se taky o tom, co bude s jaderným odpadem.
S výtkami nesouhlasí ruská státní energetická společnost Rosatom, která argumentuje, že Akademik Lomonosov je jedna z nejmodernějších jaderných elektráren a je klasifikována Mezinárodní agenturou pro atomovou energii jako bezpečná.