Italský Senát umožnil soudit Salviniho za únos v souvislosti se zákazem vylodění migrantů

Sicilský soud v Katánii jako zvláštní tribunál vyšetřuje přečiny ministrů, minulý měsíc doporučil postavit bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho před soud za nelegální zadržování migrantů na lodi Gregoretti pobřežní stráže loňského roku v červenci. Žádost soudu dnes schválil italský Senát.
Matteo Salvini, čeká na rozhodnutí Senátu
Matteo Salvini, čeká na rozhodnutí Senátu
foto AP

reklama

Podle agentury ANSA sice ještě oficiálně hlasování neskončilo, už je ale jasné, že senátor Salviniho byl zbaven imunity. V případě odsouzení hrozí Salvinimu 15 let vězení, placení pokut a zákaz politické činnosti, což by mu zabránilo v možnosti stát se premiérem, jak si Salvini stanovil za svůj cíl.

Na rozhodnutí reagoval Salvini po svém: Jsem pyšný na to, co jsem udělal," řekl dnes Salvini novinářům před jednáním Senátu. „Naše ústava jasně říká, že ochrana vlasti je svatá povinnost italských občanů,“ dodal s tím, že věří v nestrannost justice. „Přiveďte mě k soudu a bude to soud proti Italům a my vás pak všechny předvedeme před soud,“ nechal se už před časem slyšet vůdce Ligy.

Salvini v Kvirinálském paláci, 2018. Foto: Prezidentský úřad Italské republiky

KOMENTÁŘ MARIANA KECHLIBARA: Salviniho riskantní sázka

Pro italský deník La Stampa Salvini prohlásil: „Je to šílené, nevím, kolik to stojí, pokud jde o personál a peníze, aby dokázali, že jsem zločincem. Nebojím se a vysvětlím, že jsem bránil svoji zemi.“ Dále italský politik uvedl, že se záměrně snažil o politiku 'uzavřených přístavů', aby přiměl zbytek členských států EU přistoupit na relokaci migrantů.“ 

Bývalého ministra vnitra se zastal také předseda SPD Tomio Okamura: „Tímto absurdním obviněním se ho snaží elity EU, ve spolupráci s jejich italskými kolaboranty, za každou cenu dostat před soud a možná do vězení. Chtějí Mattea potrestat za to, že brání bezpečnost Itálie a Evropy. Bruselské elity chtějí zastrašit vlastence bránící suverenitu svých zemí.“

Salvini nyní zaujal taktiku přijmout soudní proces vedený proti jeho osobě a využít jej jako politickou zbraň. To je také důvod, proč jeho politická strana Liga, jejíž je předsedou, hlasovala v Senátu pro soudní proces se Salvinim. Liga tím chce získat popularitu a hlasy v Emilii-Romagně, kde nyní ve volbách prohrála s Demokratickou stranou (PD).

Jiné vyšetřování proti Salvinimu bylo zastaveno

Dnes má v Itálii středopravice převahu v třinácti regionech proti šesti, které ovládá středolevice, zatímco ještě před šesti lety tomu bylo přesně naopak. Bohatý region Emilia-Romagna je pro Salviniho těžký oříšek, neboť zde platí, že od konce druhé světové války představuje „levicová tvrz“.

Podle průzkumů veřejného mínění má Salviniho strana 36% podporu na celostátní úrovni.

Dnes se rovněž objevila informace o tom, že italská prokuratura zastavila vyšetřování v případu trestního oznámení, které na Salviniho podala loni v červenci německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová kvůli údajnému podněcování k nenávisti. Italská média také informovala o tom, že prokurátor na Sicílii naopak o šest měsíců prodloužil vyšetřování, v němž naopak Racketeová čelí podezření z napomáhání ilegální migraci.

iPrima, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!