Švédskem zmítají výbuchy. Letos jich policie eviduje už téměř 100. Expert přirovnává tamní války gangů k situaci v Mexiku

Švédská policie se zabývá bezprecedentním počtem bombových útoků jak na předměstích, tak v centrech měst. Pyrotechnici byli během prvních devíti měsíců voláni k 97 explozím, napsal server BBC. Podle policejní expertky většina pachatelů patří mezi zločinecké gangy a mají rovněž podobný profil: často jde o druhou až třetí generaci migrantů.
Ilustrační foto: spálený automobil
Ilustrační foto: spálený automobil
@baztand/Twitter

reklama

Tento typ trestné činnosti nebyl před rokem 2017 evidován. V roce 2018 už úřady zaznamenaly 162 výbuchů. Během posledních dvou měsíců pak byli pyrotechnici voláni k téměř třiceti zásahům.

Švédské týmy získávají zkušenosti u specialistů

Většina výbuchů je způsobena „dělobuchy, improvizovanými výbušninami a ručními granáty“, uvedla Linda H. Straaafová, šéfka zpravodajských operací jednoho z oddělení švédské policie. Útoky jsou většinou páchány zločineckými gangy a mají vyděsit konkurenční skupiny nebo jejich rodiny a blízké.

„Je to vážná situace, ale většina lidí by se neměla bát, protože je to neovlivní,“ uvedla Straafová.

Švédské bezpečnostní týmy jsou posílány, aby pracovaly se specialisty v USA, Německu a Nizozemsku a navazují kontakty se švédskými vojenskými experty, kteří mají zkušenosti s výbušninami v Africe nebo Afghánistánu.

Švédská policie na místě činu

Švédská policie vyšetřuje spojitost výbuchu a střelby, při níž zemřel teenager. Dánsko zavádí hraniční kontroly

Války gangů relevantně srovnatelné pouze s Mexikem

„Ve Švédsku jde o něco nového, a tak hledáme zkušenosti po celém světě,“ uvedl Mats Lovning, vedoucí oddělení národních operací (National Operations Department).

Podle kriminologa Amira Rostamiho, který se zabývá použitím ručních granátů ve Švédsku, je v tomto ohledu jedinou relevantně srovnatelnou zemí Mexiko, které je sužováno násilím gangů. „Jde o unikátní situaci v zemích, ve kterých nebyla válka nebo nemají dlouhou historii terorismu,“ uvedl.

Většina útoků se odehrává na předměstích velkých měst, která se vyznačují nízkými příjmy, jako jsou Stockholm, Göteborg nebo Malmö. Jenom v posledním jmenovaném městě byly na začátku měsíce během 24 hodin zaznamenány tři výbuchy. Čím dál častěji začínají být však cílem útoků i bohatší rezidentní oblasti.

Většina pachatelů má podobný profil a je součástí gangů

Podle policie je většina pachatelů součástí zločineckých gangů, které stojí také za nárůstem trestných činů působených zbraněmi. Často jsou pak také zapojeni do obchodu s drogami. V roce 2018 Švédsko evidovalo 45 smrtících střeleb, v roce 2011 bylo takových incidentů 17.

Ilustrační foto: Malmö, 31. 12. 2016

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Mohamed dobývá berlínské porodnice, Švédové vzdávají integraci. Katastrofický román? Evropa v roce 2019

Ačkoliv švédská policie neprotokoluje etnicitu podezřelých nebo odsouzených zločinců, Linda H. Straafová uvádí, že většina z nich má podobný profil. „Vyrostli ve Švédsku a pocházejí ze sociálně-ekonomicky slabých skupin, socialně-ekonomicky chudých oblastí a většina je zřejmě druhou až třetí generací imigrantů.“

Na zhoršenou situaci reaguje kromě Švédska i Dánsko

Debaty na téma imigrace se ve Švédsku zintenzivnily poté, co během migrační krize v roce 2015 země přijala nejvíce žadatelů o azyl na hlavu v EU. Podle Straafové však není korektní naznačovat, že nově příchozí jsou typicky zapojeni do sítí gangů.

Ve Švédsku byl v souvislosti se současnou vlnou násilí na celostátní úrovni vyhlášen takzvaný „zvláštní národní incident“, v rámci něhož má být ustanoven dočasný krizový štáb s většími pravomocemi zaměřený právě na tyto konkrétní události. Na situaci ve Švédsku reagovalo rovněž sousední Dánsko, které mělo dočasně zavést hraniční kontroly na Öresundském mostě spojujícím švédské Malmö s dánskou Kodaní a v trajektových přístavech. Prozatím na dobu šesti měsíců.

reklama

reklama