Sýrie bodem sváru mezi Ruskem a Tureckem. Požádejte o pomoc NATO, vysmála se Zacharovová Erdoganovi

Situace v Idlibu vyvolala napětí mezi Tureckem a Ruskem. Došlo to tak daleko, že Erdogan pohrozil, že požádá NATO o pomoc a telefonoval si s Putinem.
Turecko posiluje svoji armádu v Idlibu
Turecko posiluje svoji armádu v Idlibu
foto AP

reklama

Jeho žádosti o pomoc se doslova vysmála mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová: „Tato organizace má podle Macrona mrtvý mozek, raději si to dvakrát rozmyslete, než je budete kontaktovat. Ale máte na to svrchované právo jako člen této organizace.“ Pokračovala dále ve svých narážkách vůči Turecku: „Mohu se zeptat, jaké by to mělo být řešení? Kdyby existoval potenciál NATO vyřešit v tomto regionu krizi, myslím, že by se to dávno stalo. Ale takový potenciál prostě neexistuje.“

Tomuto vyjádření přitom předcházel telefonický rozhovor mezi Erdoganem a Putinem a ruská média s odvoláním na tiskovou službu Kremlu uvádí, že se rozhovor týkal Sýrie, situace v Idlibu.

Zřejmé je, že se vztahy mezi Ruskem a Tureckem zhoršily, když začala syrská armáda být úspěšná ve své ofenzivě v Idlibu a podařilo se jí obsadit strategicky důležité město Maaret-en-Nuuman (důležité vzhledem k dálnici Aleppo – Damašek). Na syrskou ofenzivu reagovala Ankara přísunem těžkých zbraní k syrské hranici, odkud byly tanky a dělostřelectvo převezeny po železnici do jižních syrských provincií.

Vojáci syrské armády oslavují postup svých vojsk v provincii Idlib

Al-Jazeera: Turecko si nechce kvůli Sýrii kazit vztahy s Ruskem

To je důvod, proč Erdogan volal do Kremlu a ruská média píší, že turecký prezident žádal Putina, aby vyvinul tlak na Bašára Asada, aby zastavil ofenzívu v provincii Idlib a do konce února stáhl své jednotky od tureckých pozorovatelských stanovišť. Nebude-li toto splněno, měl pohrozit tureckou vojenskou akcí.

Na to následoval výše uvedený vzkaz z ruského ministerstva zahraničí, že ani výhrůžkami akcí NATO nedojde ke změně strategie Ruska podporujícího Asada. Je zřejmé, že Rusko se cítí, že má nad Tureckem navrch.

Do nepříjemné situace mezi armádami Sýrie a Turecka se dostali Američané, když určitá část jejich jednotek byla napadena místními obyvateli a na jejich záchranu musela přispěchat ruská vojenská policie. Situaci na Twitteru popsal novinář a expert na zahraniční vztahy Brett McGurk: „Máme v Sýrii americké vojáky s nejasně definovanou misí („chránit ropu“), a to poté, kdy jsme na Trumpův rozkaz opustili tři čtvrtiny kdysi stabilizovaného území. Nyní jsme nucení se pohybovat po silnicích, které ovládají ruské a syrské vládní síly. To je již příliš pro naše statečné válečníky. Toto se stalo dnes,“ napsal McGurk a přidal fotku z výše popsaného incidentu. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!