Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Turecko se rozhodlo nebránit migrantům v cestě do Evropy

V Sýrii došlo během včerejška k eskalaci konfliktu, který dnes graduje uprchlickou krizí. Boje o Idlib mají zřejmě za následek také to, že Turecko už nebude bránit migrantům, kteří se chtějí dostat do EU.
Turecká armáda se snaží obrátit situaci v syrské provincii Idlib
Turecká armáda se snaží obrátit situaci v syrské provincii Idlib
foto AP

reklama

Turecko se rozhodlo k boji „oko za oko, zub za zub“ a vrhlo se do ofenzivy v syrské provincii Idlib, kterou naopak Bašár Asad chce za podpory Ruska vyrvat z rukou extremistů podporovaných Tureckem. Akce měla za následek letecký útok syrských sil na severozápadě Idlibu, při němž zahynulo 33 tureckých vojáků.

Rusko, které se podílí na leteckých operacích, podle serveru Al Jazeera odpovědělo Turecku, že nebylo informováno, že se na straně extrémistů nachází turečtí vojáci. „Turečtí vojáci jsou součástí bojových formací extrémistických skupin a ocitli se pod palbou syrské armády,“ citují Al Jazeera a Russia Today prohlášení ruského ministerstva obrany. Ruská televize rovněž informuje, že turečtí vojáci používají ruční rakety a snaží se ruská letadla sestřelit. Dále uvádí: „V souvislosti s incidentem (v Idlibu) se v pátek 28. února uskuteční v Bruselu mimořádné zasedání NATO.“ K tomu Russia Today při citacích z ruského ministerstva obrany dodává, že „turecká armáda se v oblasti, kde k incidentu došlo, neměla vůbec nacházet.“

Agentura Tass dnes ráno informuje o šestihodinové tiskové konferenci prezidenta Erdogana, na které oznámil průchod syrských uprchlíků do Evropy. Podle další agentury Reuters turecké úřady daly pokyn policii a pohraniční stráži, aby se nesnažila zastavovat uprchlíky, kteří se pokouší dostat se do Evropy.

Migranti pochodují k řeckým hranicím

K hranici s Řeckem se vydaly stovky migrantů! Turecko už je nebude zastavovat

Incident, ke kterému došlo, považuje Turecko za útok na NATO a turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu telefonoval generálnímu tajemníkovi NATO Jensenu Stoltenbergeovi a Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalyn jednal s asistentem prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost Robertem O'Brienem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!