Tragédie v Tatrách: Blesky usmrtily několik lidí, mezi oběťmi je i Čech

Blesk na polské straně Tater zasáhl ve čtvrtek odpoledne skupinu lidí. Podle informací polských médií zůstali na místě minimálně tři mrtví včetně 13letého chlapce. Další lidé jsou zraněni. Po zásahu bleskem na Slovensku zemřel český turista.
Vrtulník polské záchranné služby (ilustrační foto)
Vrtulník polské záchranné služby (ilustrační foto)
Youtube/MUZOtok

reklama

Blesk zasáhl dvojici turistů, které bouře zastihla na vrcholu hory Baníkov ve slovenských Západních Tatrách. Zraněná Češka požádala o pomoc záchranáře, kteří okamžitě vyrazili na místo.

„K pacientce byl pomocí navijáku vysazený záchranář HZS, který jí poskytl neodkladnou zdravotní péči a připravil ji na letecký transport. K pacientovi, který se nacházel v Baníkovském kotli, byl vysazený lekář VZZS, který bohužel turistovi už nedokázal pomoct, protože při pádu z několika stovek metrů utrpěl zranění neslučitelná se životem,“ uvedli pro Noviny.sk slovenští záchranáři. Podle nich je obětí pravděpodobně Čech. 

Během této záchranné akce požádali o pomoc také slovenští turisti, kteří se rovněž nacházeli na hřebenu Západních Tater v oblasti Pachole. Blesk tam zranil muže, ktorý na chvíli upadl do bezvědomí. Záchranáři ho transportovali do nemocnice.

Blesky zabíjely na polské straně Tater

K tragédii došlo také na horském masivu Giewont, který se nachází v polských Západních Tatrách. Náčelník polské horské záchranné služby (TOPR) Jan Krzysztof stanici Polsat potvrdil, že blesk zasáhl skupinu lidí. Elektrický výboj podle Krzysztofa několik lidí usmrtil, další jsou zraněni, někteří museli být oživováni. Server rmf24.pl pak informuje, že oběti jsou minimálně tři včetně 13letého chlapce, kterého se i přes veškerou snahu nepodařilo oživit.

Mluvčí policie v nedalekém městě Zakopane pro rmf24.pl uvedl, že oznámení o zásahu bleskem obdrželi policisté okolo 13:15. V té době bylo v okolí masivu asi 20 turistů. Na místo neštěstí okamžitě vyrazili záchranáři. Podle Polsat News navzdory pokračující bouři vzlétly také záchranářské vrtulníky. První zranění už putují do nemocnic. 

Přesné počty mrtvých a zraněných zatím nejsou známy. Mluví se až o 12 zraněných. Stejně tak není jisté, jestli tragédii způsobil jediný blesk, nebo jestli se jedná o více zásahů. Podle některých informací totiž blesk zasáhl turisty nejen na Giewontu, ale také u horské chaty Hala Kondratowa, která se nachází nedaleko masivu.

Podle Polsat News je pobývání na Giewontu během bouře mimořádně nebezpečné. Kovový kříž umístěný na vrcholu hory Wielki Giewont (1895 m n. m.), která je považována za polskou národní horu, totiž často přitahuje blesky. Nebezpečí hrozí i na stezkách, které jsou opatřeny kovovými řetězy. Ve čtvrtek ráno panovalo ale slunečné počasí. Až později se náhle zatáhlo a kolem poledne vypukla prudká bouře.

Za normálních okolností je z vrcholu Wielkeho Giewontu parádní výhled, což dokazuje i video, které bylo na Twitteru zveřejněno jen pár hodin před dnešní bouří:

Kříž na vrcholu hory Wielki Giewont
Autor: Pixabay Kříž na vrcholu hory Wielki Giewont

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!