VIDEO: Turecko zahájilo ofenzivu na severu Sýrie. Hlášeny jsou první oběti, lidé prchají z měst

Začal turecký útok na Sýrii

Turecko zahájilo vojenskou ofenzivu na severu Sýrie (zdroj: CNN TURK)

Dnes odpoledne turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ohlásil začátek vojenské operace na severu Sýrie. Nedlouho poté začala turecká armáda podnikat nálety na kurdské cíle. Podle některých zdrojů ale bomby zasáhly mimo jiné i rodinný dům, kde zemřeli dva civilisté. Podle dostupných informací zavládl po začátku turecké intervence naprostý chaos a lidé prchají pryč z měst. Večer pak vstoupily na syrské území i pozemní jednotky.

Na cíle v severní Sýrii začaly dopadat turecké bomby. Začala předem avizovaná ofenziva turecké armády proti kurdským silám a zbytku bojovníků ISIS. Podle zpravodajky CNN Clarissy Wardové, která je aktuálně v severní Sýrii, panuje na místě úplný chaos. „Lidé se snaží utéct do bezpečí. Vůbec netuší, co si na ně turecká armáda přichystala. Turecké nálety většinou mířily na kurdské vojenské cíle, ale při každém útoku je riziko civilních ztrát,“ popsala Wardová situaci ve válečné zóně.

A k civilním ztrátám už zřejmě došlo. Zástupci Syrských demokratických sil (SDF) na Twitteru informovali, že při tureckém náletu na obec Misharrafa zasáhla bomba dům, ve kterém zemřeli dva civilisté. Podle SDF byly zasaženy civilní objekty i na dalších místech. Aliance, která byla klíčovým americkým spojencem v boji proti ISIS, a do které patří rovněž Kurdové, už oznámila, že přerušuje boj proti džihádistům a bude se nyní plně soustředit na potlačení turecké ofenzivy. Ta ve středu večer přešla do další fáze, kdy se k letectvu a dělostřelectvu přidaly i pozemní jednotky, které překročily syrské hranice.

Tureckou intervenci zkritizoval americký prezident Donald Trump, který ji označil za „špatný nápad“. Trump v prohlášení dále uvedl, že USA tuto vojenskou akci nepodporují a že v bojové zóně už nejsou žádní američtí vojáci. Americký prezident také Turky upozornil na to, že nesou veškerou zodpovědnost za případné „opětovné uskupení Islámského státu v jakékoliv podobě“.

O něco smířlivěji se vyjádřil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který uvedl, že Turecko informovalo NATO o svých vojenských operacích v severní Sýrii. Turky zároveň vyzval, aby jednali „s rozvahou“ a neohrozili úspěchy v bojích proti ISIS, kterých bylo dosaženo. Stoltenberg prý záležitost probere s tureckým prezidentem v pátek.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dnes odpoledne na svém twitterovém účtu k vojenské operaci uvedl: „Turecké ozbrojené síly společně se Svobodnou syrskou armádou zahájily operaci PeaceSpring namířenou proti kurdským silám PKK/YPG a teroristům Islámského státu v severní Sýrii. Cílem je vytvoření bezpečnostního koridoru podél naší jižní hranice a dosažení míru v tomto regionu.“ Dále dodal: „Operace PeaceSpring má Turecko ochránit před nebezpečím terorismu a jejím úkolem je vytvoření bezpečnostní zóny a umožnění návratu syrským uprchlíkům do jejich domovů. Nenarušíme územní celistvost Sýrie a osvobodíme místní obyvatele od teroristů.“

V úterý o zmíněné operaci napsal pro americký deník Washington Post ředitel komunikace tureckého prezidenta Fahrettin Altun, který uvedl, že „turecká armáda společně se Svobodnou syrskou armádou brzy překročí turecko-syrskou hranici“. Výňatky přenesl turecký server Hurriyet daily news, ze kterého jeho názory přinášíme. Dále se zmínil o tom, že Turecko již delší dobu žádalo USA, aby spolupracovaly v boji proti ISIS. Altun tvrdil, že partnerství USA s teroristickou skupinou PKK v Sýrii, která je propojena s vojenskými oddíly YPG, bylo americkými představiteli označováno za „taktické“. K tomu podotkl, že ostatně Trumpovo rozhodnutí stáhnout síly ze severní Sýrie „tento názor jen odráží“. Mluvil také o tom, že cílem vojenské operace je pouze odstranit dlouhodobou hrozbu teroristické skupiny YPG a osvobodit Syřany „z jha ozbrojených zločinců“.

Ředitel komunikace v příspěvku pro americký deník uvedl, že vychází z Erdoganova projevu, který měl minulý měsíc v OSN a ve kterém mluvil o bezpečnostním pásu od řeky Eufrat směrem k syrsko-iráckým hranicím. Do tohoto pásu plánuje podle jeho slov Turecko umístit kolem dvou milionů syrských uprchlíků. Altun zároveň uvedl, že kdyby došlo k rozšíření pásu směrem na jih k městům Rakka a Dajr az-Zaur, mohly by na toto území být přemístěny až tři miliony uprchlíků, kteří jsou v současnosti v Evropě. Zároveň uvedl, že nejde jen o vojenskou operaci, ale kroky Turecka budou „doplněny investicemi do infrastruktury jako jsou školy, nemocnice a bydlení".