Útočník v Oslu ukradl sanitku a najel s ní do lidí. Zraněné jsou i dvě děti

Ozbrojený muž v norském hlavním městě Oslu ukradl sanitku a srazil s ní několik lidí, včetně kočárku s dvěma dětmi. Policie zatkla dvě osoby - muže a ženu norské národnosti. Muž byl obviněn z pokusu o vraždu. Motiv útoku zatím není známý, spekuluje se o napojení podezřelých na extrémní pravici.
Zadržený ozbrojený muž v Oslu
Zadržený ozbrojený muž v Oslu
@DirkKirchberg / Twitter

reklama

K incidentu došlo v úterý kolem poledne. Dvaatřicetiletý muž ukradl sanitku a následně přejel několik lidí. Norská stanice NRK informovala, že pachatel najel také do ženy, která v kočárku vezla sedmiměsíční dvojčata. Matka, obě děti a starší pár byli převezeni do nemocnice. Jedno z dvojčat mělo utrpět lehké zranění, potvrdila nemocnice. Stav druhého dítěte ani ostatních obětí zatím není známý. Stejně tak není zřejmý ani přesný počet zraněných.

Policisté uvedli, že až za pomoci střelby zastavili sanitku a zatkli podezřelého, který nebyl nijak vážně zraněn. Vyšetřovatelé později na tiskové konferenci uvedli, že zadržený 32letý Nor byl vyzbrojen brokovnicí a samopalem. Policisté zatkli také jednu ženu. Jakým způsobem se na útoku podílela, zatím není zřejmé. Vyšetřovatelé uvedli, že oba zadržené policie zná kvůli jejich aktivitám v rámci extrémní pravice.

Sanitky se měl muž podle svědků zmocnit poté, co přijela k automobilové nehodě, které byl pachatel účastníkem. Jeden ze svědků podle NRK vypověděl, že z auta převráceného na střeše vylezl muž, sebral modrou tašku a následně se zmocnil sanitky, která dorazila na místo.

Policisté uvedli, že pachatel byl zpacifikován přibližně 15 minut po odcizení sanitky. Do operace se zapojil velký počet policistů, povolán byl i vrtulník.

reklama

reklama