V německém Durynsku vyhrála volby Levice, druhé místo získala krajně pravicová AfD

Obyvatelé německé spolkové země Durynsko volili své politické zástupce. Vyhrála strana Levice, přičemž hned za ní skončila krajně pravicová AfD. CDU se propadla na třetí místo. Výsledky voleb činí tvorbu koalice značně problematickou, s AfD totiž nikdo do vlády nechce.
V německém Durynsku vyhrála volby Levice, druhé místo získala krajně pravicová AfD
V německém Durynsku vyhrála volby Levice, druhé místo získala krajně pravicová AfD
DExpress

reklama

V Durynsku se o víkendu konaly volby. První se umístila strana Levice, překvapivý nárůst zažila protiimigrační strana AfD. CDU, která vládne na státní úrovni, skončila na třetím místě.

Ačkoliv se krajně pravicové Alternativě pro Německo podařilo od minulých voleb zdvojnásobit počet voličů, k moci se nejspíš nedostane. Obě zbylé „medailové” strany s ní totiž odmítají jít do koalice.

Jak Levice, tak křesťanští demokraté odmítli v Durynsku vládnout spolu s AfD, která má druhý nejvyšší počet hlasů.

Problematická je ale také neochota CDU spolupracovat s dosud vládnoucí Levicí. Té se totiž nepodaří znovu sestavit koalici se Zelenými a sociální demokracií, neboť dohromady nemají dostatečný počet hlasů.

Jedinou variantou, jak by mohly tyto strany zůstat u moci, je přibrat do koalice ještě stranu FDP podporující podnikatele. Ta však odmítla spolupráci s Levicí a AfD.

Dostatek křesel by získala i potenciální dvojkoalice Levice s CDU, která ale takovou spolupráci předem odmítla. Ne všichni členové předsednictva však tento názor sdílí, někteří jsou otevřeni jednání.

Strana, jíž dříve předsedala německá kancléřka Angela Merkelová, přitom tentokrát ztratila. Na rozdíl od minulých voleb přišla o bezmála 12 % hlasů. AfD přitom naopak posílila o skoro 13 %. Polepšila si ale také Levice.

 

Pravice v Německu sílí

Alternativa pro Německo si mohla svoje první větší vítězství připsat ve volbách do německého parlamentu v roce 2017. Tehdy získala překvapivých 12,8 % hlasů.

Představitelé některých náboženských skupin jsou výsledky víkendových voleb znepokojeni. „Jakékoli místo, kde takováto strana slaví úspěch, je místem, které má opravdové problémy,” řekla k výsledkům voleb bývalá šéfka německé Ústřední rady Židů Charlotte Knobloch.

Pro lidi, kteří přežili německé koncentrační tábory, je nárůst hlasů AfD „hrozivým signálem”, tvrdí viceprezident mezinárodní auschwitz komunity Christoph Heubner.

Kromě Durynska sklidila strana úspěch také v jiných spolkových státech východního Německa, jako je Sasko-Anhaltsko a Braniborsko.

Přitom právě v sousedním Sasku-Anhaltsku došlo tento měsíc ke střelbě u mešity, jejímž výsledkem byli dva mrtví. Útočník vysílal celou akci živě a před útokem pronášel antisemitistické poznámky. U výslechu pak přiznal, že byl jeho motivem antisemitismus a krajně pravicový názor.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama