VIDEO: Mohutné záplavy pustoší Indii. Mrtvých už je téměř 200

Silné monzunové deště, které způsobily povodně a sesuvy půdy v jižních a západních státech Indie, si od minulého týdne vyžádaly téměř dvě stovky obětí. Statisíce lidí byly nuceny opustit své domovy. Extrémní počasí rovněž negativně ovlivňuje dopravu v regionu, informují zahraniční média. Zlepšení situace je zatím v nedohlednu.
Záplavy v Indii si vyžádaly už téměř 200 lidských životů (video zdroj: AP)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejméně 178 mrtvých a téměř milion lidí, kteří museli opustit své domovy. To je prozatimní bilance ničivých povodní a sesuvů půdy v Indii, informuje server RT. Jen ve státě Karnátaka zemřelo 40 lidí, dalších 400 tisíc muselo před rozvodněnými řekami uprchnout do bezpečnějších míst.

V některých povodněmi zasažených oblastech byla zrušena vlaková i letecká spojení. Indické ozbrojené složky využívají v souvislosti s extrémním počasím na tři tisíce lidí a jednotky s nejrůznější technikou včetně vrtulníků a snaží se pomoci čtyřem nejvíce zasaženým indickým státům: Kérala, Kernátaka, Maháráštra a Gudžarát. Povodně hlásí ale další státy. Kromě armády jsou do oblastí povolány i záchranné týmy pro boj s katastrofami, námořnictvo a letectvo.

 

Dochází pohonné hmoty

Úřady varovaly, že v oblastech odříznutých od větších měst dochází zásoby paliva. Podle ministerského šéfa státu Kérala je stále několik domů pokrytých až více než třímetrovou vrstvou bláta, což znesnadňuje záchranným složkám jejich práci. Povodňový stav zatím pro nejbližší období nenabízí pozitivní výhled.

Monzunové období v Indii trvá od června do září. Silné deště na jednu stranu doplňují zásoby vody země, které jsou důležité pro zemědělství, ale na straně druhé způsobují často obrovské škody a ztráty na životech. Experti navíc poukazují na rostoucí odlesňování nebo špatné plánování urbanizace jako na další důvody vyšší povodňové intenzity v zemi.

Reklama
Reklama