VIDEO: Prvních pět set lidí opustí výletní loď Diamond Princess.

Plavidlo je kvůli nákazu novým koronavirem v karanténě u japonského přístavu Jokohama. Počet obětí nemoci způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně dvoutisícovou hranici. Nakažených je přes 74 tisíc. Jen během úterý Čína zaznamenala 136 úmrtí, většinu v provincii Chu-pej.
Evakuovaný pár z výletní lodi Diamond Princess natočil kabinu letadla (ZDROJ: AP)
Evakuovaný pár z výletní lodi Diamond Princess natočil kabinu letadla (ZDROJ: AP)

reklama

Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského přístavu Jokohama, začaly po dvou týdnech opouštět první cestující. Během dneška jich má opustit palubu asi 500, vyloďování zbylých potrvá až do pátku, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Plavidlo je označováno za místo s největší koncentrací infekce koronavirem, který se šíří z Číny. V karanténě je od 3. února. Úřady na ní dosud potvrdily 542 případů nákazy.

Loď původně převážela kolem 3700 cestujících a posádky. Polovina z nich byli Japonci, osazenstvo nicméně tvořily lidé z více než 50 zemí světa. Mnoho nakažených již bylo převezeno do japonských nemocnic.

V první skupině cestujících, kteří dnes budou smět loď opustit, jsou především starší lidé, u nichž se nákaza novým koronavirem po uplynutí dvoutýdenní karantény neprokázala. Evakuováno má být celkově asi 3000 osob. Na lodi zůstanou pouze ti, kteří s nakaženými přišli do přímého styku, a to i v případě, že na přítomnost viru byli testováni negativně.

Spojené státy z lodi evakuovaly v noci z neděle na pondělí asi 340 svých občanů dvěma letadly, která přistála na leteckých základnách v Kalifornii a v Texasu. Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla v posledních dnech oznámily také Kanada, Itálie, Jižní Korea, Hongkong, Austrálie, Británie a Tchaj-wan.

Obětí nákazy novým koronavirem je v pevninské Číně více než 2000

Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je přes 74 000, informovala dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Během úterý Čína zaznamenala 136 úmrtí, z nichž 132 hlásí provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy.

Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, nákaza novým typem koronaviru do úterní půlnoci potvrdila u 74 185 lidí, z nichž 2004 zemřelo. Za úterý přibylo 1749 nových případů nákazy, což je méně než 1886 případů za pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna.

Jedná se o druhý den po sobě, kdy se počet nově nakažených v pevninské Číně snížil. Podle úterního prohlášení čínských úřadů je pokles počtu nakažených důkazem, že fungují preventivní opatření proti dalšímu šíření nemoci. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však brzy na to usuzovat, že je epidemie na ústupu.

Drtivá většina obětí v pevninské Číně, celých 1921, zemřela v provincii Chu-pej, z níž se virus v loňském roce začal šířit. V úterý se zde přítomnost nového typu koronaviru prokázala u dalších 1693 lidí. Celkem tak v provincii počet nakažených dosáhl již 61 682.

Mimo pevninskou Čínu zabila nemoc podobná svými příznaky chřipce pět lidí, a to v Hongkongu, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Japonsku a Francii. Kromě pevninské Číny je nejvíce nakažených v Singapuru a Japonsku. V České republice se zatím výskyt nového koronaviru nepotvrdil.

Úřady v Jižní Koreji dnes podle agentury Jonhap oznámily 15 nově nakažených, čímž jejich celkový počet v této asijské zemi stoupl na 46. Většina nemocných pochází z města Tegu.

Úmrtnost na COVID-19 je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozích epidemií SARS či MERS, nicméně asi 20 krát více než u klasické sezónní chřipky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!