Martin Škoda

Martin je kuchař, ale nevyučený. Od dětství rád vaří. Vystudoval Karlovu univerzitu obor marketingová komunikace a PR, kde získal bakalářský titul. Poté pokračoval v oboru mediální studia, kde získal titul magistr.
Vstoupit do diskuse- 39 názorů
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Martin se věnuje vaření od dětství a je to jeho vášeň. Má velké štěstí, že se může vařením zároveň i živit. Vyrůstal v Soběslavi, kde se jako malý dostal k dobrému jídlu a kvalitním surovinám. Všude kolem domu ho obklopovala příroda a v blízkosti měl dvě babičky, které měly skvělý vztah k jídlu a mohl se od nich učit. Koukat babičkám pod ruce byla nejlepší škola. Vždy měl po ruce čerstvé ovoce a zeleninu přímo ze zahrady a vajíčka od slepic. Pokud člověk ochutná zeleninu ze zahrádky, a zároveň vidí kolik je za tím práce, tak si jídla mnohem víc váží.

Od dětství hrál také závodně hokej – nejdřív za Soběslav, ale později se díky dobrým výkonům dostal do Českých Budějovic, kde hrál za mládežnický tým extraligu – tedy největší hokejovou soutěž u nás. Stali se s teamem mistry republiky, což byl pro něj největší zážitek z kolektivního sportu. Hokejovou kariéru mu překazilo nečekané zranění – přetrhl si sval XY v noze a několik měsíců musel ležet doma s pokrčenýma nohama, aby vše správně srostlo. Nemohl chodit, a až později začal o berlích. Bylo to velmi specifické zranění a musel rehabilitovat. Neslo to s sebou velké riziko, že by se to mohlo stát znovu, a musel hokeje nechat. Bylo to pro Martina velmi těžké a emotivní, protože měl velmi dobře nakročeno stát se dobrým hokejistou.

Po konci s hokejem se mu jasněji ukázala cesta do kuchyně. Podle vzpomínek maminky poprvé projevil zájem o vaření kolem čtyř let. Asi v osmi letech se do vaření pustil už úplně sám. Začal se snadnými jídly, saláty, pudinkovým dortem s lentilkami a různými těstovinami. Později začal připravovat i maso a omáčky. Dlouhou dobu byl samouk a koukal na Jamieho Olivera a moc ho jeho vaření bavilo. O jídle vždy nadšeně mluvil a od dětství rád jedl. Jeho mamka vždy říkala, že i když byl nemocný a měl velkou horečku, tak chtěl jíst pořád. Pokud by to šlo, tak jí dodnes dvacet čtyři hodin denně. S koncem hokeje přešel ze sportovní základní školy na bilingvní gymnázium, kde se učil španělsky a měl hodně předmětů v tomto jazyce. Ve španělštině i maturoval. Díky této etapě více prokoukl do španělské kultury a kuchyně. Získal tak kamarády ze Španělska a Jižní Ameriky na celý život.

V sedmnácti letech vydal jako tehdejší nejmladší autor kuchařku Škoda nevařit – Kuchařka plná hudby – kterou sám nafotil, napsal a každý recept doplnil o tip na písničku, kterou chtěl lidem vaření zpestřit. Chtěl inspirovat vrstevníky, kteří měli rádi hudbu, aby se více inspirovali a začali vařit. Kniha se stala bestsellerem. Díky této knize získal nové možnosti a zkušenosti. Vaření se začal věnovat naplno, postupně si začal vařením vydělávat. Kniha se tehdy stala třetí nejlepší debutovou knihou na světě v rámci soutěže Gourmand CookBook Awards. Po maturitě se přesunul do Prahy, kde studoval na vysoké škole a chtěl si rozšířit obzory.

Ve 22 letech mu vyšla druhá kniha – Škoda nevařit 2 – Kuchařka plná akce, která navázala na první. K toto knize společně s Jiřím Burianem a Jirkou Nevečeřalem udělali první hudební intro ke kuchařce. I tato kniha získala ceny na soutěži Gourmanf CookBook Awards. Dokonce získal i nepravidelnou cenu přímo od zakladatele soutěže „Best Potencional Chef“. Společně s Marií Doležalovou moderoval pořad Hrdina kuchyně (TV Prima). Dále natočil Grill Hunters – pořad, kde ukazovali grily od českých kutilů a na nich vařili. Tento pořad byl pro internetovou televizi.

Gastronomii se věnuje stále v různých oblastech. Podporuje kampaně a projekty, které bojují za kvalitní potraviny, dobré jídlo, kvalitní stravu ve školních jídelnách, a zároveň aktivně v rámci projektu Konec plýtvání několik let natáčí videa, ve kterých lidem ukazuje, jak bojovat proti plýtvání jídlem. Také vede kurzy vaření, má cooking na různých festivalech a vaří při různých příležitostech na akcích i pro velké množství lidí. Společně s Penny marketem natáčí sérii videí, kde ukazují krásy Česka.

Snaží se propagovat lokální kuchyni, české recepty, tradiční i moderní variace, ale s tím, že máme u nás spoustu skvělých receptů a jídel, na která máme být náležitě pyšní. Na nabídku účinkovat ve speciálním dílu pořadu Prostřeno! kývl, protože se rád setká s lidmi, kteří sdílí lásku k dobrému jídlu jako on. Zatím neví, jak by s výhrou naložil – část by dal určitě na dobrou věc. Má rád českou a lokální kuchyň obecně a snaží se ji propagovat, co to jen jde. A tak si pro tuhle příležitost chtěl vybrat právě něco, co z ní bude vycházet. Proto tato kombinace jídel, proto tyto recepty. Prostě Martinovy variaci na českou kuchyni, kterou se snaží pojmout po svému a tak, aby to hosty bavilo. Na menu nechybí sladkovodní ryba, která je podle Martina stále dost podceňovaná, pomalu pečené maso, které vždycky nechá dělat přes noc, aby bylo krásně měkké. A také žemlovka, tak trochu jiná, s rozmarýnem a višněmi. A jako zábava? Bude hokej!

Charakter:
Sám o sobě tvrdí, že je společenský pohodář.

Zájmy:
Jako bývalý hokejista má stále v oblibě hokej. Rád chodí fandit hokeji i fotbalu. Má rád cestování a poznávání dalších kultur a jejich kuchyní. Od dětství má blízko k hudbě a jako malý stavěl doma autentické a funkční modely hudebních pódií kapel, které tehdy k nám nejezdily. Je sběratelem kuchařských knih a nožů. Má rád koncerty, výstavy a divadlo.

Vztah k vaření:
Láska podle Martina prochází žaludkem. Vaření má moc rád, rád se o něm vášnivě baví a provází ho celým životem. Bez jídla nejde žít, tak si to rád dělá hezké.

Chutě:
Nedá dopustit na dobrý chléb s dobrým máslem. Pokud má tu možnost, tak má moc rád plátky sušené šunky Jamón Ibérico de Bellota – to je pro Martina úplný ohňostroj chutí.

Nesnáší:
Nemá rád, když se sejde parta přátel, a místo toho, aby se bavili o životě, o jídle a o zážitcích, tak všichni koukají do telefonu, a třeba si ještě ke všemu mezi sebou posílají zprávy.

Motto:
V životě se řídí motty: „Škoda nevařit“ – „Jídlo jako součást hry“ a poslední jeho motto je „Každý svého štěstí strůjcem.“

Očekávání:
Těší se na zajímavé zkušenosti, setkání s fajn lidmi a nové zážitky spojené s jídlem. Ví, že v Prostřeno! několikrát někdo vařil podle jeho kuchařky, tak by podle něj byla ŠKODA si to nevyzkoušet na vlastní kůži.

Vstoupit do diskuse- 39 názorů

reklama