Připravujeme vánoční speciál Prostřeno!

V Prostřeno! budou v příštím týdnu v mírné převaze ženy, ovšem ani dva muži se neztratí. Naopak předvedou, že kreativita v kuchyni je mocná zbraň. Zvlášť před svátky. Kdo se pochlubí dokonale zvládnutou českou klasikou a komu se podaří oslnit mezinárodní kuchyní?
Právě připravujeme
Právě připravujeme
thinkstock.com

reklama

Jaké kombinace zaujmou, kdo si věří moc a kdo naopak málo? Kdo si poradí s úkolem týdne, kterým je příprava klasické vánoční dobroty z dětství? Kdo tuto dobrotu „navíc“ objeví jako první a komu bude nějakou dobu trvat zjištění, že právě ona je na stole jaksi navíc? Kdo bude největším taktikem?

Soutěžící budou jako už tradičně bojovat o hlavní výhru 60 tisíc korun a také o diváckou přízeň, která jim může vynést deset tisíc navíc. Ze stejné částky se pak bude těšit i jeden z diváků, pokud ovšem bude mít trochu štěstí. Sledujte proto Prostřeno!, hlasujte – a třeba to budete právě vy!

Jako první se do kuchyně postaví studentka Jana. Symbolem Vánoc pro ni je stromeček a vůně františků. Doma pečou cukroví. Rodina se vždy sejde u jednoho stolu, povídají si a užívají si chvíle pohody a klidu. Jejich rodina jí tradičně salát a rybu, vaří se u nich hrachová polévka, která sice není tradiční, ale u nich v rodině má na vánočním stole své stálé místo. Podávat se bude toto menu:
1) marinovaný losos na fermentované okurce s koprovým crème fraîche,
2) polévka z černé čočky s chorizem,
3) trhané kachní stehno v bramborovém lokši se zelím z červené řepy,
4) staročeská muzika.

Úterní večer bude patřit studentce Monice. O Vánocích ráno vstanou, pomodlí se a dají si „štamrpli“. Poté jdou ven a skočí do ledového rybníka. Pokud je venku sníh, dělají andělíčky ve sněhu v plavkách. Pak si zpívají a jdou domů, kde sledují horory. Večer si dají společnou štědrovečerní večeři a pak malé dárky – Vánoce nejsou pro ně komerční a dávají si jen malé dárky. Poté si poděkují za dárky a proběhne jejich každoroční tradiční seance. Pak tančí, zpívají a dávají si něco dobrého k pití a jdou spát – Monika chodí spát ven, protože miluje splynutí s přírodou. Tradičně na jejich stole nesmí chybět kapr, rybí polévka a salát. Na co se tedy hosté mohou v úterý těšit? Podávat se bude následující:
1) zlaté prasátko,
2) oranžový vánoční elixír,
3) vánoční kapr s lehkým salátkem,
4) sněhuláček.

Středeční hostitel, kreativec na volné noze Pavel, má za sebou těžký úraz, ale je stále optimistou. Dnes se snaží žít naplno a každý den dělá věci, které ho baví a naplňují. Je rád, že může jezdit na kole a dělat běžné věci jako dřív. Jaký vztah má Pavel k Vánocům? Vánoce jsou pro něj pohoda, klid a čas strávený s rodinou. Doma u nich nesmí chybět strom, štědrovečerní večeře a sledování pohádek. S rodinou tráví Vánoce klasicky. Připravují klasickou štědrovečerní večeři, kapra, amura, salát a cukroví. Pavel připraví pro své hosty mexické Vánoce – tradiční mexická jídla. Výzdoba a zábava bude zdobení keramických talířů. Jeho hosté se mohou těšit na následující:
1) medvědí placky se sýrem a tři druhy omáček,
2) vánoční mexická polévka,
3) barevná krůta,
4) Rosca de Reyes.

Ve čtvrtek předvede, co v kuchyni dovede, operátorka výroby Kristýna. K vaření má velmi kladný vztah, v kuchyni ráda experimentuje. U krájení se jí často stává, že si uřízne nehet. Mezi její koníčky patří práce, motokáry a cestování. Volný čas tráví se synem. Sama o sobě tvrdí, že je blázen v každé situaci. Je cílevědomá, přátelská a mírumilovná. Podávat bude tyto chody:
1) játrová paštika s pečivem,
2) hovězí vývar s knedlíčky,
3) vánoční pečená šunka s bramborem,
4) banánové překvapení.

Jako poslední soutěžící tohoto týdne se představí nezaměstnaný Michal. Mnohokrát se mu stalo, že zapomněl přidat prášek do pečiva tam, kde měl být, nebo prohodil sůl a cukr. Recept na tři hodiny mu trval asi trojnásobek času. Umí vařit na ohni, pokud je někde na cestách. Párkrát se mu stalo, že i velmi jednoduchý recept v troubě pokazil a musel pak větrat celý týden. Má šanci na výhru? Podávat se bude následující:
1) lososový tatarák Hilda,
2) kyselica s křeháči Františka,
3) husí stehna s bramborovým pyré Seddik,
4) čokoládový dort Péťa.

Sledujte Prostřeno! on-line v našem archivu.

reklama

reklama