10 příkladů poškozených bankovek, kterými lze zaplatit (nejen) v supermarketu

Pokreslená, vypraná či zmačkaná? V jakých případech od vás musí například na poště či v obchodě (kromě fyzických osob) přijmout poničenou bankovku? A kdy mají právo odmítnout?

Máte v ruce poničenou bankovku (ať už za to můžete vy sami nebo jste ji někde jednoduše bez povšimnutí získali) a nejste si jisti, jestli s ní můžete zaplatit? Zákonná pravidla pro vracení poškozených peněz do oběhu nejsou sice úplně jednoduchá (záleží na typu a rozsahu poškození i na tom, kdo má být příjemce hotovosti), nicméně ve výsledku se dá říci, že v celé řadě případů, se kterými se lze více či méně v běžném životě setkat, by to neměl být problém – zejména pokud budete kupovat za hotové například zboží v supermarketu, jízdenku na autobus nebo platit za doručený balík. Níže uvedené typy poškozených bankovek mají totiž právo odmítnout (nicméně nemusí) jen fyzické osoby (kromě bodů 1 – 3). Právnické osoby, banky a směnárníci je musí přijmout, ale do dalšího oběhu by je už pustit neměli a výměnu vyřešit u České národní banky.

Ale teď už přehledně v konkrétních příkladech. Jak moc poničené či opotřebované tedy mohou být bankovky, abyste s nimi vy ještě mohli zaplatit u právnických osob, respektive vyměnit třeba za valuty ve směnárně?

1. Pomačkaná bankovka

Pomačkaná bankovka (vizuální příklady konkrétního poničení vždy pod odkazy vedoucí na web ČNB) je považována za běžně opotřebovanou (podle některých informací vydrží bankovka v oběhu průměrně čtyři roky), fyzická osoba s ní může zaplatit a může ji i přijmout. Tady byste neměli mít problém nikde.

2. Zašpiněná bankovka hygienicky nezávadným materiálem

I mírně zašpiněnou bankovku zákon považuje za běžně opotřebovanou, lze s ní platit všude. Můžete ji tedy v klidu i přijmout. Většinou se jedná o přirozené zešednutí, umazání od některých potravin či jiného spotřebního zboží, případně tmavnutí po kontaktu s mincemi.

Zašpinění nicméně nesmí být od krve či fekálií – tyto bankovky naopak může každý potenciální příjemce odmítnout a banky je (až na výjimky) zabavují bez náhrady.

3. S chybějící malou částí

Zaplatit kdekoliv můžete i bankovkou, která má utržený růžek nebo mírně „okousanou“ hranu. Délka utrženého růžku nicméně nesmí být větší než dva centimetry a pokud jde o poničení okraje, Česká národní banka v Úředním sdělení k zákonu o oběhu bankovek a mincí upřesňuje jeho rozsah následovně: „Za celou bankovku se považuje tuzemská bankovka, které chybí část nebo části okraje, a to potištěného nebo nepotištěného, pokud nechybí více než polovina délky žádného okraje bankovky, a zároveň rozměr chybějící části okraje nepřesáhne v žádné svojí části 5 mm směrem od okraje bankovky k jejímu středu.“

4. Natržená bankovka

Podařilo se vám bankovku omylem natrhnout? Máte právo zaplatit s ní u právnických osob a ve směnárně. Je považována vždy za běžně poškozenou, bez ohledu na délku trhliny nebo to, jestli je trhlina slepená lepicí páskou.

5. Přetržená bankovka

Pokud se vám bankovka roztrhla kompletně na dvě části, můžete s ní u právnické osoby také zaplatit (ať už ji slepíte dohromady nebo ne). Musí být ale jinak celá. Dvě části patřící k sobě lze ověřit kontrolou shodnosti sériových čísel bankovky na jejím rubu.

6. Bankovka pomalovaná

Celá, nicméně pomalovaná bankovka (ať už na líci, rubu či obou stranách) je podle zákona vždy běžně poškozená, a právnické osoby a směnárník ji musí přijmout.

7. Popsaná bankovka

Stejné pravidlo, jako pro pomalované peníze, platí i pro bankovku, na níž je napsaný text – ať už třeba propiskou či fixou.

8. Potištěná bankovka

Za běžně poškozenou bankovku, které musí právnické osoby či směnárník přijímat, se považuje i bankovka celá, ale potištěná, například razítkem, textem z tiskárny, obtiskem textu a podobně. Nesmí jít ale o bankovku úředně přetištěnou.

9. Vypraná bankovka (dle míry odbarvení)

Nezřídka se zapomenuté peníze vyperou spolu s kalhotami. Pokud po vyprání zůstala bankovka celá a je dobře viditelný obrazec i některé ochranné prvky, díky nimž lze určit pravost a platnost bankovky, pak je takové poškození považováno jen za nepatrné a penězi lze bez okolků zaplatit u právnických osob. Při větším poškození, kdy se barvy v podstatě kompletně „vyperou“, ji nikde v obchodně neudáte a banka vám ji, pokud ji tam donesete, zabaví zřejmě bez náhrady.

10. Obarvená bankovka (dle míry obarvení)

Podobný je princip v případě obarvených peněz. „Za nepatrné poškození nebránící dalšímu oběhu se považuje u tuzemské bankovky obarvené poškození průhledné, při kterém je rozeznatelný obrazec i některé ochranné prvky bankovky a lze určit pravost a platnost bankovky, a poškození neprůhledné pouze na lícní nebo pouze na rubové straně bankovky,“ uvádí Sdělení ČNB. Pokud tedy peníze polijete například čajem, po vyschnutí nejspíš budete moci zařadit do peněženky a zaplatit. V případě černého inkoustu jste o její hodnotu pravděpodobně nenávratně přišli.

Kdy zřejmě u prodejců neuspějete?

V některých případech u velkých prodejců, směnárníků nebo dopravců nemusíte uspět. Zejména propálenou či proděravělou bankovku mají právo odmítnout. Stejně tak větší část roztržené bankovky, ke které vám chybí druhá menší část. Tyto i výše uvedené bankovky v přehledu (nebyla-li uvedena výjimka) vám ale bezplatně vymění v jakékoliv bance.

>> Výměna peněz v bance. Jaká jsou pravidla? Reportáž z roku 2016, kdy došlo k určitým změnám:

Ivana Kropáčková; s využitím: Cnb.cz; Zákon o oběhu bankovek a mincí

Tagy: