2 hlavní důvody, proč domácnosti vyhazují jídlo. A rady, jak přestat

Plesnivá rajčata

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Plýtvání potravinami (nejen) v Česku

Velkou roli hraje i nesprávné chápání dat na obalech potravin. Například konec minimální trvanlivosti se automaticky nerovná zkažené zboží...

Potravinami se plýtvá v celém procesu – od producentů přes prodejce až po spotřebitele. A právě domácnosti problému přispívají dost výrazně. “Domácnosti mají na svědomí 53procentní podíl z veškerého vyhozeného jídla. Z toho jednu třetinu nesníme kvůli datům na obalech a špatnému skladování. Velké části potravin se přitom zbavujeme úplně zbytečně. Z výzkumů vyplývá, že ve Velké Británii takhle přijde vniveč více než polovina jogurtů, vajec, omáček a třetina masa, ryb a dezertů,” říká Bára Kebová z iniciativy Zachraň jídlo. Jak je mimo jiné uvedeno i v úvodním videu, v koši průměrné české rodiny skončí zbytečně jídlo v hodnotě 20 tisíc korun. Co s tím?

1. Chybné chápání označení trvanlivosti na obalech potravin

Až jednu třetinu potravinového odpadu z domácností má podle iniciativy na svědomí označování trvanlivosti. Spotřebitelé prý nesprávně chápou informace, které se jim data na obalech potravin snaží předat. Jak ukázal nedávný výzkum, více než polovina Čechů chápe označení „minimální trvanlivost do“ stejně jako „spotřebujte do“ — čistě kvalitativní kritérium tedy považují za ukazatel zdravotní (ne)závadnosti. Je proto pravděpodobné, že lidé zbytečně vyhazují potraviny s prošlou minimální trvanlivostí, které jsou stále vhodné ke spotřebě.

Jak tedy chápat různá označení trvanlivosti?

Produkty označené "spotřebujte do"

Datum najdeme na potravinách, které jsou čerstvé a mají relativně krátkou trvanlivost. Patří sem zejména mléčné výrobky, chlazené maso, ryby nebo výrobky studené kuchyně.

Takové jídlo bychom měli rychle sníst, jinak pro nás může představovat zdravotní riziko. Po uplynutí doby spotřeby se už produkt nesmí prodávat v obchodech. My bychom ho měli jíst jen s opatrností, pokud nevidíme ani necítíme nic podezřelého.

Produkty označené nápisem "minimální trvanlivost"

Takové datum mají potraviny, které mají delší životnost a nekazí se tak rychle. Jedná se například o sušenky, těstoviny, zavařeniny, čaje, konzervy a další.

I po uplynutí uvedeného data je podle iniciativy Zachraň jídlo potravina zpravidla vhodná pro konzumaci, výrobce už nicméně negarantuje její plnou výživovou a chuťovou kvalitu. Minimální trvanlivost zkrátka pouze garantuje, že do daného data bude výrobek nejkvalitnější. V obchodech se potraviny mohou prodávat i po uplynutí doby minimální trvanlivosti, pokud jsou viditelně označené a oddělené od zbytku zboží.

Produkty bez označení

Na některých potravinách data ani nejsou uvedeny. Je to například u potravin, na kterých zkázu poznáte na první pohled (ovoce a zelenina), a u těch, které se kazí velmi pomalu, nebo dokonce vůbec (silný alkohol). Dále pekárenské výrobky, ocet, sůl, cukr, cukrovinky či žvýkačky. EU podle iniciativy Zachraň jídlo v současné době zvažuje rozšíření této kategorie o rýži, těstoviny, kávu nebo maso v konzervě.

>> Jak skladovat jablka? Podívejte se na video:

2. Špatné skladování potravin

Neznalost spotřebitelů ohledně správného skladování potravin a dalšího nakládání s nimi je podle odborníků dalším významným faktorem, který zvyšuje množství vyplýtvaného jídla. „Málokdo ví, na jakou teplotu je nastavena jeho lednice, jaké skladovací podmínky svědčí kterým potravinám, jak dlouho jednotlivé potraviny vydrží po otevření a podle čeho se pozná, zda je potravina stále jedlá. Spotřebitelé se obecně málo spoléhají na vlastní zkušenosti a smysly, potravin se „bojí“ a příliš spoléhají na informace na obalech,“ upozorňuje iniciativa v informační brožuře.

Jak tedy nakládat s potravinami efektivně?

Po příchodu z obchodu nejdříve ukliďte do lednice vše, co tam přirozeně patří (maso, ryby, mléčné výrobky,...), respektive případná mražená jídla k budoucímu využití rychle umístěte do mrazničky.

Do šuplíku v lednici uložte i sezónní ovoce a zeleninu, které při pokojové teplotě rychle zrají.

Naopak exotickému ovoci je lépe v misce na stole.

Kam a jak bezpečně uložit další konkrétní potraviny od pečiva po houby zjistíte v článku Jak správně skladovat potraviny a zpracovat je chutně beze zbytku.

Provádějte pravidelně „čistku“ v lednici. Potraviny s nejbližší dobou spotřeby umístěte na přední a dobře viditelné místo. Stejně tak potraviny tzv. „načaté“. A ideálně prioritně vymyslete vhodný recept, jak je urychleně zpracovat a zkonzumovat.

Zkažené jídlo hned vyhoďte. Kvůli němu by se mohly zkazit dříve i potraviny, které by se daly ještě v nejbližší době zkonzumovat. Plíseň z načatého jogurtu se totiž velmi snadno rozšíří například na sýr a obráceně.

Zapojte své smysly. Po uplynutí data na obalu se podle odborníků potraviny ihned nekazí. Pokud dodržujete předepsané podmínky skladování, bude ve většině případů jídlo jedlé ještě pár dní poté. Spolehněte se na své smysly, jídlo „očichejte“ a důkladně prohlédněte. Pokud se vám zdá v pořádku, můžete ho podle iniciativy Zachraň jídlo v klidu sníst. Nebo ještě tepelně zpracovat.

Další praktické rady, jak neplýtvat v kuchyni najdete v článku Lednice nesvědčí rajčatům, zmrazit je ale můžete aneb Jak přestat plýtvat v kuchyni.

Ivana Kropáčková

Tagy: