3 časté hygienické návyky, které mohou lidskému zdraví spíš uškodit

Na co je vhodné dát si pozor?
Dlouhé a časté mytí není vhodné. Zároveň je nutné přípravek důkladně opláchnout...
Dlouhé a časté mytí není vhodné. Zároveň je nutné přípravek důkladně opláchnout...
pixabay.com

Dodržování základní hygieny je návyk, který pomáhá udržovat zdraví, respektive nedovoluje bacilům se tolik mezi lidmi přenášet. Důležité je zejména mytí rukou, které by mělo následovat vždy před konzumací jídla, při a po jeho přípravě (především pokud zpracováváme syrové maso), při příchodu domů, zvlášť po použití hromadné dopravy či po kontaktu s předměty užívanými mnoha lidmi (peníze, nákupní košíky). Na vodu s mýdlem bychom neměli zapomínat ani po návštěvě WC, také po manipulaci s odpadky či kontaktu se zvířaty. A především také v období nemoci – při smrkání, kýchání, kašli, před a po ošetření poranění a po kontaktu s nemocným člověkem. A po návštěvě nemocnice či lékařské ordinace.

>> Boj lidstva se smrtí představuje náš nejtrvalejší zápas. Jedním z největších vynálezů na tomto bitevním poli byla hygiena:

Počátky lidské cesty 2 - hygiena
Počátky lidské cesty 2 - hygiena

 

Nicméně zároveň i v hygieně platí, že nic se nemá přehánět. Odborníci proto varují před následujícími prohřešky, které řada lidí provádí v dobré víře, nicméně mohou jejich organizmu i uškodit.

Časté používání antibakteriálních mýdel a gelů

Máte pocit, že potřebujete kvůli prevenci či pocitu důkladně dezinfikovat ruce a tělo. Je to zbytečné i kontraproduktivní. Zdravá kůže je totiž podle vedoucí Národního referenčního centra pro kosmetiku se sídlem v SZÚ Dagmar Jírové čistá přirozeně a antibakteriální složky na takovou kůži každý den rozhodně nepatří. Jsou to totiž vysoce reaktivní látky. „Nadměrné používání prostředků s antibakteriální či dezinfekční přísadou likviduje naši přirozenou mikroflóru na kůži a sliznicích, která nám chrání kůži a sliznice před osídlením choroboplodnými bakteriemi a pomáhá udržovat lehce kyselé pH. Bez přirozeně se vyskytujících bakterií v lidském těle by nedošlo ani k trávení potravy. Pokud si vyhubíme své bakterie, na jejich místo nastoupí agresivní patogenní mikroby, jejichž zpětné vytěsnění a obnovení přirozené mikroflóry je velmi obtížné,“ vysvětlila už dříve doktorka.

Podle ní mají tyto přípravky své opodstatnění pouze tam, kde je kůže nebo sliznice vystavena mimořádnému, neobvyklému znečištění s rizikem kontaminace možnými choroboplodnými bakteriemi. Logicky například v ústních vodách k péči při sklonu k paradentóze. Žádoucí jsou pak třeba i v zemědělství, zdravotnictví či některých potravinářských provozech. Hodit se mohou ale například i na cestách, kdy nemáte přístup k vodě a mýdlu.

Obecně nicméně platí, že i obyčejné toaletní či tekuté mýdlo odstraňuje bakterie a má tak dostatečné antibakteriální účinky pro běžné použití. Pokud ale dezinfekční prostředky používáte často, je vhodné kůži ošetřit ochranným krémem nebo hydratačním prostředkem. To platí zejména u kůže suché a citlivé.

Časté (a dlouhé) mytí

Ačkoliv jsou mýdla a šampony účinné a stačí k běžnému mytí, nemusí se to s jejich používáním také přehánět. Právě proto, že i mýdla odstraňují bakterie a ochranný povrchový film těla, vysušují a mění přirozeně lehce kyselé pH pokožky. „Časté a nadměrné mytí a používání mycích přípravků může vést k oslabení ochranné funkce kožní bariéry zejména při použití mycí houbičky nebo kartáčku, nebo po silném tření ručníkem,“ uvádí Eva Čížková v textu Sdružení ochrany spotřebitelů. Podle ní je vhodné nepoužívat ani příliš horkou vodu a po umytí pokožku hydratovat ochrannou emulzí. Varování před častým mytím platí i pro vlasy, které se tím mohou vysušovat. Kůži neprospívá ani dlouhé máčení v horké vodě ve vaně. Kůže pak bobtná, povrchový ochranný film z ní zcela mizí.

Nedostatečné oplachování tekutých mýdel

Nevhodné je (nejen proto) i nedostatečné oplachování přípravků určených do sprchy či do koupele s cílem prodloužit vonný efekt. I tekuté šampony totiž obsahují reaktivní látky. „Ulpívání vysoce reaktivních látek na kůži vede k vysoušení kůže, poškozování přirozeného, ochranného filmu, který si zdravá kůže vytváří činností potních a mazových žláz,“ doplnila Dagmar Jírová. A upozornila na to, že tyto látky pronikají do obnažené kůže a mohou ji nejen dráždit, ale i navodit alergii. „Nesprávným použitím kosmetického přípravku rozšiřuje spotřebitel řady alergiků v naší populaci,“ uzavřela doktorka.

>> Hygienické návyky, které zabrání nákaze salmonelózou:

VELKÉ ZPRÁVY: Prevence a léčba salmonelózy
VELKÉ ZPRÁVY: Prevence a léčba salmonelózy

 

Ivana Kropáčková

S využitím: https://www.konzument.cz/users/publications/1-pruvodce-spotrebitele/293-kosmeticke-pripravky.pdf​
 

www.porovnej24.cz

reklama