3 dobré rady, co dělat, pokud někdo nabourá vaše auto a ujede

Škoda na autě po nehodě

Každý šestý viník ujede od nehody...

Není to vůbec ojedinělý případ. Naopak. Od havárie ujede každý šestý viník. Nenajde-li se, škodu na autě musí jeho majitel hradit ze své kapsy, nebo je odškodněn z vlastního havarijního pojištění. To ale každý mít nemusí. Nejčastěji k těmto nehodám dochází na parkovištích a obejdou se bez zranění. Přesto po silnicích jezdí i řidiči, kteří ujedou od smrtelné havárie, kterou zavinili. Do letošního července to bylo zatím v osmi případech, což už je víc ne?

Jen během prvních sedmi měsíců letošního roku zaznamenali policisté přes 10 tisíc nehod, od kterých viníci odjeli. V předchozích letech byly policejní statistiky podobné, přesto je letošní bilance zatím nejtragičtější. Tímto jednáním řidiči docela závažným způsobem porušují zákon. Ve více než 96 procentech případů se ale „naštěstí“ jedná o nehody, při kterých není nikdo zraněn. Často jde jen o nacouvání do jiného vozu při parkování. Své o tom ví i pan Petr, který takto nabourané auto ukazuje v reportáži Anety Procházkové. „Řidiči od těch menších nehod zřejmě ujíždějí proto, že to nechtějí řešit, chtějí se tomu vyhnout. Nechtějí třeba také přijít o bonusy u pojišťoven,“ myslí si Tomáš Neřold, který je pověřen vedením samostatného oddělení BESIP.

Jenže ve chvíli, kdy viník od nehody ujede, nemá majitel poškozeného auta nárok na odškodnění. Nikdo neví, z jakého povinného ručení by měla být škoda vlastně uhrazena. A to je dost nepříjemná komplikace. Přesto ale nemusí být vše ztraceno. Co dělat, aby byla šance viníka, kterému za jeho chování hrozí pokuta a ztráta sedmi bodů, přeci jen najít?

1. Obraťte se na policii

Obvykle je nutné volat policii k nehodě jen tehdy, když předpokládaná škoda přesáhne částku 100 tisíc korun, dojde ke zranění či škodě na majetku třetích osob. Pokud ale viník od nehody ujede (a nenechá například za stěračem kontakt na sebe), policii zavolejte vždy. Nezodpovědného řidiče se může podařit vypátrat například díky kamerovému systému. Policisté mají možnost vyžádat si záznamy z kamer, například od obchodních center.

2. Vyfoťte si místo nehody

Jakkoli si policie na místě vše nafotí, i vy si udělejte vlastní foto záznam škody pro případ, že by byl nějaký problém.

3. Zkuste najít svědky

Záleží na místě, kde k nehodě dojde. Zeptejte se ostatních na parkovišti, jestli někoho neviděli. V případě zaparkovaného auta u domu se obraťte třeba na sousedy, jestli se třeba zrovna nedívali z okna a také něco neviděli. Je vhodné s nimi pak také sepsat jejich svědeckou výpověď, kterou přiložíte v rámci šetření celé události.

V případě nehody, od níž hodlá viník ujet, ale které jste sami svědky (ať už bylo poškozeno vaše auto nebo ne), si zkuste zapamatovat či zaznamenat registrační značku auta nebo alespoň jeho typ a barvu. Podle značky lze majitele vozu, a tedy s velkou pravděpodobností i viníka nehody, a jeho pojišťovnu vypátrat.

Když se viník najde, pojišťovna škodu proplatí z jeho povinného ručení. Nebude-li ho mít sjednané, škodu vám vyplatí Garanční fond České kanceláře pojistitelů. Vyplacenou částku pak bude sama po viníkovi vymáhat. A policie mu nadělí tučné sankce.

Škoda na zdraví je proplacena vždy

V případě vážné dopravní nehody, při které byl někdo zraněn nebo dokonce zemřel, a přesto viník odjel, jsou poškozenému veškeré škody na zdraví vyplaceny z Garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Ivana Kropáčková

Tagy: