3 finanční výhody bezpříspěvkového dárcovství krve a pravidla, kdy je lze využít

Chcete pomoci druhým? Můžete například darovat krev. Podle lékařů dárců dokonce rapidně ubývá. A i když z principu za odběr peníze nedostanete, můžete přesto získat určité výhody...
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Darovat urgentně krev přišla řada lidí, celkově dárců ubývá

reklama

„Voláme dárce o pomoc! Přijďte, prosím, co nejdříve!“ Řadě českých nemocnic chybí krev, respektive určité krevní skupiny. Tuto konkrétní prosbu zveřejnila v týdnu Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na sociální síti. A jak je uvedeno v úvodní reportáži, vyslyšela ji řada lidí.

Voláme dárce o pomoc! Přijďte, prosím, co nejdříve Máme kritický nedostatek krevních skupin: 0 negativních...

Zveřejnil(a) Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN dne Středa 16. ledna 2019

Krev je zkrátka ve zdravotnictví velmi potřebná a zatím ničím nenahraditelná. Musí být ale bez patogenů, aby nemocným pacientům, kteří ji přijmou, spíš neuškodila. A to je hlavní důvod, proč je dárcovství postaveno na dobrovolnosti a za odebranou krev se neplatí. „V České republice je dárcovství ve zdravotnických zařízeních bezpříspěvkové právě proto, aby transfuzní přípravky byly bezpečné a darované dárci, kterým jde o záchranu lidských životů a ne o osobní prospěch,“ řekla už dříve lékařka a předsedkyně Společnosti transfuzního lékařství Dana Galuzsková. Krev darovaná v nemocničních transfúzních zařízeních pomáhá podle Českého červeného kříže výhradně konkrétním pacientům zdravotnických zařízení u nás a nelze ji ničím nahradit ani zajistit dovozem.

Nepočítáme-li dobrý pocit a vědomí, že se podařilo zachránit něčí život, přináší bezplatné darování krve (nicméně s možnou výjimkou náhrady prokázaných cestovních nákladů spojených s odběrem), ale i několik praktických výhod.

1. Volno ze zaměstnání a náhrada mzdy

Bezpříspěvkový dárce má nárok na 24hodinové volno z práce počínající cestou k odběru. Měl by o něj zažádat v dostatečném předstihu (například 7 dní), pokud se například nejedná o urgentní žádost nemocnice. Nicméně zaměstnavatel nemá povinnost poskytnout svému zaměstnanci den volna s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku vždy. „Jako u jiných překážek v práci je tedy především nutné vycházet z toho, že pracovní volno (včetně případné náhrady mzdy) zaměstnanci náleží pouze tehdy, pokud danou činnost není možné vykonat mimo pracovní dobu. Pokud například zaměstnanec pracuje ve směnném režimu krátký-dlouhý týden, lze mít za to, že k darování krve má využít ty pracovní dny, na které nemá rozvrženou směnu,“ uvádí advokátka Alice Mlýnková na webu Mzdovapraxe.cz, na jejíž text odkazuje Český červený kříž. Nicméně dodává, že jinak je tomu u zaměstnanců s fixní pracovní dobou, rozvrhovanou pravidelně během pondělí až pátku v běžných provozních hodinách. U nich totiž odběr a adekvátní zotavení realizovat zcela mimo pracovní dobu není možné. Každý požadavek zaměstnance by měl nicméně zaměstnavatel objektivně vyhodnotit.

2. Daňová výhoda

Za každý bezpříspěvkový odběr lze snížit daňový základ o 3 tisíce korun. K daňovému přiznání je pak nutné přiložit potvrzení o počtu odběrů za dané období, které vystaví konkrétní zdravotnické zařízení. Podle zákona o daních z příjmů tato výhoda neplatí pro dárce, kteří darují krev v komerčních centrech, kde dostávají vždy deklarovanou paušální finanční kompenzaci za odběr. 

>> Z Facebooku Zpravodajství FTV Prima: Návštěva trasfuzní stanice v Liberci a rozhovor Libora Tampiera s ženou, která má za sebou 94 odběrů:

Živě: nemocnice mají nedostatek krve. Co darování obnáší?

Zveřejnil(a) Zpravodajství FTV Prima dne Středa 16. ledna 2019

 

3. Finanční výhody od pojišťovny

Všechny zdravotní pojišťovny nabízejí různé benefity pro bezpříspěvkové dárce, kteří se prokážou legitimací či dokladem vydaným zdravotnickým zařízením. Podle informací dostupných na webech pojišťoven jde hlavně o příspěvky na pohybové aktivity a vitamínové preparáty.

  • Například VZP nabízí zvýhodněné cestovní pojištění a maximální příspěvek ve výši 2 tisíce korun za rok, respektive tisíc korun za odběr. Čerpat ho lze na rehabilitační a rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, například plavání, masáže, saunu, whirlpool, návštěvu solné jeskyně nebo kryokomory a podobně.
  • Pojištěnci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR mohou čerpat jednou ročně příspěvek až 500 korun na položky z ostatních preventivních programů, pak až 250 korun lze získat na vitamínové preparáty nebo až 5 tisíc korun na lázeňskou rehabilitační péči za minimálně 6 odběrů plné krve od ledna 2017 do prosince 2019.
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí vitamíny po každém odběru, které dárci dostanou přímo v transfuzní stanici, a tisíc korun pro nové dárce. Dále finanční příspěvky dle počtu odběrů od 500 do 3 500 korun. Příspěvky lze čerpat opět na zvolené aktivity.
  • Vojenská zdravotní pojišťovna nabízí 300 korun za každý třetí odběr a až 2 tisíce podle počtu dosažených určitých milníků v odběrech.
  • Za dva bezplatné odběry krve nabízí tisíc korun ve formě poukázky Oborová zdravotní pojišťovna. A další až 2 tisíce dle celkového počtu odběrů.
  • Revírní bratrská pokladna dává svým pojištěncům za každý odběr vitamíny (obdrží od personálu v místě odběru) a příspěvek až 3 tisíce korun na zvolenou aktivitu podporující zdraví.
  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda nabízí 600 korun na pohybové aktivity, doplňky stravy, regenerace, zdravotní pomůcky a 3 000 korun pro držitele Zlatého kříže.

Podrobné informace o tom, kdo může (ne každý zdravotní problém či prodělaná nemoc je překážkou) a kdy přijít darovat krev, a jak odběry probíhají, se dozvíte v článku Chcete darovat krev? Lékaři vás přivítají s nadšením, dárců ubývá. Jak a kdo se může zapojit?

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!