3 správné možnosti, jak zlikvidovat použitý kuchyňský olej

Co s tukem po smažení? Do odpadu ve dřezu či toalety nepatří...
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Češi ještě neumí třídit odpad

reklama

Nejrůznější oleje a tuky ke smažení se v českých domácnostech používají v relativně velkém množství. Někdo smaží více, někdo méně, ale v každém případě po přípravě pokrmů pravděpodobně zbudou, dříve nebo později, buď litry přesmaženého oleje z fritézy nebo pár lžic z pánve. A takovou surovinu už není ze zdravotního hlediska bezpečné dále v kuchyni používat. Jedná se o odpad.

Jak s ním správně naložit?

Možností je víc, každopádně podle odborníků by ale nikdy neměl použitý kuchyňský olej skončit v záchodové míse nebo ve výlevce dřezu, jak je v řadě domácností běžné. Tuk v trubkách a následně v kanalizaci totiž ztuhne, nalepí se na stěny a nabaluje na sebe další a další nečistoty. Potrubí se tak zanáší, ucpává a tím i poškozuje. A navíc se prodražuje i provoz čistírny odpadních vod, upozorňují vodohospodáři napříč republikou. Nejhorší situace prý bývá tradičně o Vánocích.

ODDĚLENÝ SBĚR POTRAVINÁŘSKÝCH OLEJŮ V období kolem Vánoc bývají kanalizační systémy a procesy probíhající na čistírnách...

Zveřejnil(a) Město Čelákovice dne Čtvrtek 13. prosinec 2018

Správně by se měl použitý kuchyňský tuk jako druh biologického odpadu bezpečně zlikvidovat nebo recyklovat. Likvidace bioodpadů je povinná například pro jídelny či restaurace, kde vzniká velké množství takového odpadu. Zároveň mohou využít možnost odevzdávat tento odpad výkupnám, které zajistí jeho recyklaci (použité kuchyňské oleje se dále využívají jako druhotná surovina - například jako příměs do paliva či náhrada ropných produktů). Pro domácnosti, které tak velké množství odpadního tuku nevyprodukují, se provozovat tuto službu nevyplatí. Jaké jsou tedy možnosti?

Kompost

Máte-li zahradu a ještě lépe velký venkovní kompost, olej můžete zlikvidovat přímo na svém pozemku. Ale pozor, rovnou na kompost můžete vylít výjimečně pouze malé množství zbytkového tuku z pánve. Větší množství z fritézy by mohlo kontaminovat půdu nebo podzemní vodu. Proto byste měli olej nejdřív smíchat se suchým savým materiálem, například pilinami nebo starým papírem. „Pokud kompost nemáte, je možné olej také někde na zahradě zakopat, rozloží se bez problémů,“ radí na svém webu Síť ekologických poraden STEP. Podle ní se ale nehodí olej přidávat do domácích vermikompostérů.

Sběrné místo

Domácnosti k recyklaci olejů mohou přispět tak, že použitý kuchyňský tuk odevzdají na určité sběrné místo. Styčným bodem bývají klasické sběrné dvory, někde obce realizují sběry mobilní. Sběr pořádají i některé školy. Větší množství oleje, společně s tukem z jídelny, pak už specializovaná firma od školy vykoupí.

Informace o možnostech přímo ve vašem bydlišti získáte na radnici nebo ve společnosti zajišťující místní likvidaci odpadů. V každém případě se na sběrná místa olej (bez větších zbytků potravin) odnáší v pevné uzavíratelné plastové nádobě/lahvi, do které se postupně sbírá. I přes snahu omezit plast se pravděpodobně v každé domácnosti najde plastová, pevně uzavíratelná láhev či nádoba/kbelík – ať už od minerálky, tak od samotného oleje či většího balení jogurtu. Neodnášejte ji tedy protentokrát do žlutého kontejneru, ale nechte na skladování použitého oleje.

Kontejner na použitý olej

V některých obcích jsou na ulicích umístěny i speciální kontejnery určené přímo na použité kuchyňské oleje a tuky. Zatím ne všude, ale brzy se to změní. Od 1. ledna 2020 bude dle nedávno schválené vyhlášky pro každou obec povinné snadno dostupný kontejner svým obyvatelům zajistit.

Na sběrných místech pro tříděný odpad byly umístěny odpadní nádoby s oranžovými víky určené pro odkládání jedlých olejů....

Zveřejnil(a) Kouřim dne Středa 9. květen 2018

Nevylévejte použitý potravinářský olej do dřezu, odpadu nebo volné přírody Nevylévejte starý olej "na smažení" do dřezu...

Zveřejnil(a) Město Břeclav (oficiální stránky) dne Úterý 31. květen 2016

 

+ Popelnice

Nemáte-li jinou možnost, dobře uzavřenou plastovou nádobu s olejem lze vyhodit i do popelnice na směsný odpad, mělo by to být ale až to poslední řešení. „Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr a nechce se vám oleje doma skladovat, rozhodně je nevylévejte do kanalizace. Lepší variantou je oleje slít do PET lahve a následně ji vyhodit do směsného komunálního odpadu,“ je uvedeno například na pražském online Portálu životního prostředí. Pokud smažení tolik neholdujete a jen občas vám v pánvi zbude trochu oleje, nasajte ještě před začátkem mytí nádobí přebytečný tuk do papírového ubrousku, utěrky či toaletního papíru, a ten pak jednoduše vyhoďte do odpadkového koše.

Nicméně omezování množství směsného odpadu je do budoucna pro ministerstvo životního prostředí zásadní. Jak je uvedeno v úvodní reportáži Karla Rychlého, na skládkách ještě stále zbytečně končí celá řada odpadků z domácností, které by se daly ještě dále využít.

 

>> Ve směsném odpadu zbytečně končí i celá řada potravin. Jaké a kolik tisíc korun kvůli tomu vyhodí průměrná česká rodina? To a další informace ve videu: 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Plýtvání potravinami (nejen) v Česku

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!