4 aspekty Velkého pátku: Volno ze zaměstnání, podle tradice bychom neměli pracovat ani na zahradě

Už počtvrté prožijeme Velký pátek jako státní svátek. Podle lidových pověr bychom mimo jiné neměli rýt ani okopávat zem nebo prát prádlo. Pokud se chystáte na cesty, měli byste naopak dávat větší pozor na silnicích. A víte, jak to je s možností nákupu ve velkých obchodech?
Velký pátek je připomínkou ukřižování Ježíše Krista...
Velký pátek je připomínkou ukřižování Ježíše Krista...
pixabay.com

reklama

Pro křesťany je to jeden z nejdůležitějších dnů v roce, součást nejvýznamnějších církevních svátků. Připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista. Velikonoce, podobně jako Vánoce, pokládají za významné svátky vzhledem ke kulturní tradici a zvykům většinou i ateisté. Jako den pracovního klidu ho uznává asi čtyřicet států včetně České republiky, Velké Británie, Španělska, Německa, Slovenska či Kanady. Naopak rakouští politici ho státním svátkem letos v únoru neuznali. S Velkým pátkem se pak u nás pojí několik aspektů – od praktických po „magické“:

1. Je možné si nakoupit ve velkých obchodech?

Ačkoliv je Velký pátek státní svátek, i velké obchody nad 200 metrů čtverečních mohou mít normálně otevřeno. Rozhodnutí je na jednotlivých majitelích prodejen. Naopak na Velikonoční pondělí už zákon prodejcům nařizuje zavřít.

2. Když musíte do práce...

Pro většinu pracujících Čechů je Velký pátek oficiálně volný, nicméně proplacený den. Ti, co i ve svátek musí do práce, by pak měli dostat náhradní volno, případně se mohou se zaměstnavatelem dohodnout na příplatku za práci ve svátek k běžné mzdě. V případě náhradního volna získává zaměstnanec za tento „volný“ den běžné platové ohodnocení.

3. Pozor na silnicích

Mnoho lidí pak prodloužený víkend využívá k cestování, návštěvám příbuzných a známých. Obvykle se na silnicích podle odborníků objevuje i vyšší počet tzv. svátečních řidičů. Je proto potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

4. Nepůjčujte si, ani nepracujte na zahradě

Velký pátek je v lidových pověrách spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. Jak je uvedeno v české Wikipedii, na Velký pátek by se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarovaná, nesmí se hýbat se zemí (rýt, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

>> Videorecepty aneb Inspirace na chutné Velikonoce:

Velikonoční kopřivová nádivka
Velikonoční kopřivová nádivka
Velikonoční biomazanec s banány
Velikonoční biomazanec s banány

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama