4 dobré důvody, proč se aktivně hýbat, když máte cukrovku (nebo ji nikdy nechcete mít)

Pohyb může pomoci zabránit cukrovce, ale i zlepšit stav, když už nemoc propukne. V druhém uvedeném případě je ale třeba dát si i na některé věci pozor...

Cukrovkou trpí stále více lidí, každoročně přibývají desítky tisíc nových pacientů, celkem už jich je v Česku přes milion. Lékaři mluví o epidemii 21. století. Nejen že pacienti musí řešit hladinu cukru v krvi a hlídat si stravu, nemoc jim oslabuje imunitu a posílá častěji do nemocnice. S plejádou jiných dalších potíží. „Pacient s diabetem je ohrožen celou řadou interních komplikací, ať už kardiovaskulárních nebo nádorových onemocnění. I infekce určitě hrají nezanedbatelnou roli. Nejčastěji jsou uváděny infekce kůže, měkkých tkání, kostí, kloubů, což někteří znají pod názvem diabetická noha,“ uvádí některé z problémů vedoucí Katedry infekčních nemocí IPVZ Milan Trojánek v reportáži Adama Novotného, v níž se dozvíte i další podrobnosti.

Pohyb jako prevence i pomoc při nemoci

Lidé nejčastěji onemocní cukrovkou druhého typu, která je spojená s vyšším věkem, obezitou a také nedostatkem pohybu. Právě pohyb přitom může být nejen jedním z nejdůležitějších preventivních opatření této choroby, ale zároveň už nemocného pacienta dokáže udržet v lepším zdravotním stavu. To platí i pro lidi, kteří marodí s méně častou, o to horší formou nemoci – diabetem prvního typu. Zkrátka, pohyb může, a měl by být, součástí životního stylu každého z nás. „Jediný rozdíl mezi člověkem s diabetem a člověkem bez diabetu je v tom, že při diabetu musí člověk o pohybu a sportu více přemýšlet, protože tělesný pohyb ovlivňuje glykémii,“ je uvedeno v textu na webu Fakultní nemocnice v Motole.

1. Pohyb zlepšuje činnost srdce

Cukrovkáři mají třikrát vyšší riziko infarktu myokardu a čtyřikrát vyšší riziko mrtvice. Většině kardiovaskulárních příhod však lze předcházet. Pozitivní vliv na činnost srdce má mimo jiné právě pohyb, který snižuje krevní tlak.

2. Pohyb pomáhá hubnout, resp. nepřibrat

Až 90 procent diabetiků má podle dostupných informací problémy s hmotností. Každý kilogram, který se podaří shodit, se pozitivně podepíše na zdraví. A pohyb v kombinaci s vhodně zvolenou stravou může v boji proti obezitě pomoci. A to zejména z dlouhodobého hlediska.

3. Pohyb odbourává stres

Pohyb a sport přináší také uvolnění a uspokojení. Oblíbená pohybová aktivita tak umí velmi účinně odbourat stres, který je nejen jednou z příčin diabetu, ale i přidružených kardiovaskulárních potíží. Co je ale důležité, musí opravdu bavit, být vhodně zvolená (ve správné intenzitě) a dobře načasovaná. V opačném případě může naopak psychické problémy prohlubovat.

4. Pohyb snižuje hladinu glykémie

Pravidelná fyzická aktivita snižuje hladinu glykémie. Díky tomu se zlepšuje schopnost tkání zpracovat cukr. Přesto je třeba ohlídat, aby zase hladina neklesla příliš.

Na co si dát pozor + Některá doporučení

  • Přes všechna pozitiva musí být diabetici při sportování opatrní a pohybová aktivita by měla být více či méně hlídaná a konzultována (minimálně na začátku) s lékařem. Ten vám může poradit vhodný sport přímo pro vás, zvlášť, máte-li už přidružené komplikace.
  • Obecně se nicméně nedoporučují adrenalinové sporty a aktivity spojené s větším rizikem úrazů, a také pohyb s příliš intenzivní zátěží. Ideální je cvičit pravidelně, ideálně denně cca 30 – 60 minut, ale v nízké nebo střední zátěži. Mezi vhodné sporty patří zejména jízda na kole, jogging, svižná (kondiční) chůze, turistika, rekreační míčové hry, tanec, plavání (je třeba chodit s doprovodem a nedoporučuje se pro pacienty s diabetickou nohou), ale také mírné posilování.
  • Pokud po dlouhé době s pohybem chcete začít, je třeba na to jít velmi pomalu, aby se nepřetěžovaly klouby a svaly.
  • Je vhodné měřit tlak a hlídat hladinu glykémie, a to před, během i po sportu. Dát si pozor na hyperglykémii i hypoglykémii.
  • Při nižší hladině glykémie se doporučuje před sportem nebo během něj sníst potravinu s vyšším obsahem sacharidů - celozrnnou tyčinku či ovoce, například banán.
  • Je vhodné sportovat 1 – 2 hodiny po hlavním jídle, a zároveň před aktivitou konzumovat lehká jídla, jako je rýže nebo těstoviny.
  • Při glykémii nad 17 mmol/l se pohybová aktivita už nedoporučuje. Není vhodné cvičit ani pokud se v testu moči objeví ketolátky.

Ivana Kropáčková; s využitím Aktivnidiabetik.cz, Fnmotol.cz

Tagy: