4 situace, kdy pojišťovna může krátit plnění za úraz na horách, i když si pojistku zaplatíte

Na sjezdovce

VELKÉ ZPRÁVY: S kamerou na horách, od Krkonoš po Alpy

Na běžné zimní sportovní aktivity v zahraniční jste automaticky pojištěni. Je ale možné, že v některých případech dá pojišťovna ruce pryč. Na co si dát pozor?

Češi v sezóně jezdí na hory rádi a hodně. A to jak na tuzemské, tak zahraniční, zejména do Alp (viz úvodní video zachycující české lyžaře na sjezdovkách). A právě při cestách do ciziny odborníci doporučují mít uzavřené cestovní pojištění. Zejména v Rakousku není řada služeb hrazena z veřejného pojištění – například svoz ze sjezdovky v případě úrazu. A navíc: „Podstatná část zdravotnických zařízení je v těchto horských oblastech nesmluvních a tudíž nelze zajistit úhradu nákladů prostřednictvím místního systému veřejného zdravotního pojištění. I místní občané se z výše uvedených důvodů musí pro pobyt na horách soukromě připojistit," upozorňuje Kancelář zdravotního pojištění na svém webu. Ve smlouvě o cestovním pojištění se pak pojišťovna automaticky zavazuje k tomu, že za vás odpovídající náklady za léčbu spojenou s případným úrazem či jinou nešťastnou událostí uhradí. Běžné rekreační sporty jsou kryty ve většině případů už v základní variantě pojištění. Patří sem obvykle:

  • Sjezdování
  • Běh na lyžích
  • Snowboarding
  • Lední hokej
  • Bruslení i krasobruslení
  • Curling
  • Rychlobruslení
  • Skiboby
  • Saně a boby
  • Vysokohorská turistika (obvykle do nadmořské výšky 3 500 metrů)

Přesto je ale vhodné si zkontrolovat, jaké aktivity vaše vybraná pojišťovna automaticky v základu kryje. Jednotlivé společnosti mohou mít totiž podmínky trochu jiné. Při samotném sportování na místě je pak třeba dát si pozor na několik věcí, aby od vás v případě nešťastné události pojišťovna nedala ruce pryč:

1. Oficiální trasy

Aby byly tyto sportovní aktivity a případné škody hrazeny už v rámci základního pojištění, je nutné je provozovat jen na vyznačených trasách.

2. Nadmořská výška

Platí i podmínka určité nadmořské výšky (většinou 3 500 metrů dle pojišťovny). Například populární italské Dolomity dosahují maximálně 3 343 metrů, v Rakousku už nejvyšší hora Grossglockner měří 3 798 metrů. Populární Kitzbühel sahá do výšky maximálně 2 000 metrů, Dachstein s 2 995 metry je o něco vyšší, ale pořád v limitu. „Vše, co je nad, nebo mimo vyznačené a pro turisty zpřístupněné trasy je většinou pojistitelné v rámci rizikových sportů,“ doplňuje analytik neživotního pojištění Broker Consulting Filip Hubený. Na to je třeba si dát pozor a případné připojištění sjednat. Vyjde zhruba na dvojnásobek. Ne každá pojišťovna ale tyto rizikové aktivity připojistí.

3. Alkohol

Snad ve všech smlouvách o pojištění se dočtete výluku týkající se události pod vlivem alkoholu. A platí to i pro zimní sporty. Je tak vhodné dát si pozor na typické zahřívací alkoholické nápoje v horských střediscích během aktivního odpoledne…

4. Varování horské služby

Pokud byste se vypravili na sjezdovku například poté, co bylo vydáno horskou službou varování kvůli počasí (řádně označený lavinový svah nebo z dočasných důvodů uzavřený ze strany provozovatele), pak pojišťovna pravděpodobně také bude mít problémy s případným plněním, pokud by se vám něco stalo a bude jasně prokazatelné, že jste zbytečně riskovali. „Máme právo pojistné plnění dle pojistných podmínek snížit, popřípadě zcela odmítnout. Klient je totiž povinen vynaložit veškeré úsilí, které lze rozumně požadovat, aby předešel vzniku pojistné události, zejména nesmí porušovat povinnosti směřující k odvrácení nebo zmenšení nebezpečí, které jsou mu uloženy právními předpisy nebo na jejich základě nebo které na sebe vzal pojistnou smlouvou, a nesmí strpět porušování těchto povinností ze strany třetích osob,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. A mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová dodává: „Nejprve zkoumáme příčinnou souvislost mezi daným porušením a vznikem, případně rozsahem škody. Je-li souvislost dána, můžeme krátit pojistné plnění v řádu několika nižších desítek procent.“ Záleží nicméně vždy na konkrétní situaci. "Pokud by došlo k mimořádné události, která vznikla nenadále a klient o ní nemohl vědět a tedy ji nemohl ani předejít, z pojištění by plněno bylo," uzavírá mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

>> Jak se chovat na sjezdovce aneb Lyžařské desatero. Video Českého olympijského týmu:

Ivana Kropáčková

Tagy: