5 důvodů, proč by se zvíře nemělo stát spontánním (vánočním) dárkem

Chcete udělat radost a věnovat pod stromeček vysněné zvíře? Ano, v řadě případů to bude nejkrásnější dárek, na který obdarovaný (zejména jimi bývají děti, které si psa či jiného mazlíčka velmi často přejí) bude dlouho vzpomínat a roky s živým dárkem také prožije. Ale štěstí na rodinu má podle údajů z útulků jen asi 60 procent zvířat, které jsou na Štědrý den předány jako dárek. Existuje proto dost pádných důvodů, proč si pořízení zvířete, a to zejména v případě, nemá-li obdarovaný s chovem opravdu žádné zkušenosti (a vy nemáte šanci mu pomoci nebo na něj dohlédnout), 100x rozmyslet...
Jak už naznačuje číslo výše, pár dnů po Vánocích přijde o střechu nad hlavou zhruba 40 procent takových zvířat. Uvedli to pro TV Prima pracovníci plzeňského útulku. A v případě psů pak tento nechtěný dárek většinou končí vyhozený u silnice a bojuje o vlastní život.
>> Nechtěný dárek ještě před Vánoci: Štěňátko Mery. Primamazlicek.cz pomáhá zvířatům v nouzi:
Zejména pejska si podle odborníků musí vybrat každý tak, aby mu sedl. Takže rozhodně pes a vánoční dárek nejde jednoduše dohromady. Ačkoliv některá plemena jsou obecně klidná, může být zrovna vámi vybraný „jedinec“ pravým opakem. Pokud dárek, pak ne jako překvapení a obdarovaný by měl mít možnost si vybrat sám.
Dětem nejspíš vysněné zvíře udělá opravdu radost. Postupem času se ale v řadě případů nakonec stejně musí starat sami rodiče. Je třeba s tím počítat. Buď dítě zvířátko omrzí a přestane ho bavit dříve vstávat a venčit, i když bude venku nevlídno, nebo jednoduše dítěti přibudou povinnosti, odjede na internát a podobně.
Podle informací z útulků často živý dárek pořizují lidé, kteří se zvířaty nemají žádné zkušenosti a neumějí se o ně postarat. Mnozí lidé si zkrátka při spontánním nápadu neuvědomí, co všechno péče o psa či jiné zvíře obnáší. A kolik ve výsledku stojí. S chovem zvířete není totiž spojená jen radost, ale také péče při nemocech, očkování, odčervování, správné krmení a podobně. A v případě psa i časté venčení za každého počasí.
Nemusí to tak být, ale může se stát, že při rychlé a „levné“ koupi na inzerát pořídíte zvíře, které bude pocházet například od množitele. Spíš než zaplacení pár tisícovek a předání štěněte někde na benzínce, je lepší se domluvit na osobní návštěvě přímo u chovatele (nemusí se jednat ani nutně o papírového psa) a v klidu si prostory i zvířata k prodeji prohlédnout. A opět ideálně i s obdarovaným, který se může zeptat na specifika péče, na to, co má štěně, které mu nejlépe „sedne“ rádo, na co je zvyklé a podobně.
>> Obrovský byznys, za kterým je obrovské utrpení. Množírny byly v letošním roce jedním z témat Názorů bez cenzury:
… jste si jisti, že obdarovaný zvíře chce a je schopný se o ně za každých okolností starat.
… probrali jste možnost i s jiným členem rodiny, do které má pes či kočka mířit (nejedná-li se o vaše dítě) a ten si je jistý, že se o zvíře zvládnou dohromady postarat.
… psa jste si prohlédli a víte tedy, jakého psa pořizujete a zda bude temperamentem vyhovovat obdarovanému.
… máte možnost sledovat, jak se zvíře má v nové rodině.
… přistoupíte i možnost zvíře si nechat nebo mu zodpovědně naít lepší domov, pokud se nakonec bude jednat o nechtěný dárek.
>> Pokud jste vy tím, kdo chce a má možnost poskytnout domov zvířeti v nouzi (třeba i nechtěnému dárku), sledujte Facebook Primamazlicek.cz, kde jsou průběžně zveřejňovány informace, jaké zvíře novou rodinu hledá...