5 rad, jak se zachovat, když hrozí srážka se zvěří, i pokud k ní skutečně dojde

Přemnožená zvěř a rostoucí počet střetů aut s ní. Každý řidič to zná, když silnice vede lesem, musíte mít oči na stopkách. Jak se zachovat, když se vám jelen či divočák najednou objeví před autem na silnici a co dělat, když nakonec ke srážce i dojde?
Pozor na srážku se zvěří na silnici

reklama

Tisíce menších i větších zvířat zahynou na silnicích po srážce s vozem a škody na autech se v takových případech pohybují v desítkách až stovkách tisíc korun. Nejvíc případů střetů aut s lesní zvěří evidují pojišťovny dlouhodobě právě v říjnu a listopadu. Druhým rizikovým obdobím je pak jaro, konkrétně duben a květen. "Ta úplně nejhorší hodina pro střet se zvěří je kolem 22. hodiny," říká mluvčí pojišťovny Jan Marek v reportáži Daniela Janocha, který si v rámci natáčení srážku s papírovým jelenem i vyzkoušel. Ve spolupráci s odborníky vám pak přinášíme několik rad, jak se v takové situaci zachovat ...

1. Zpomalte v rizikových místech

V místech, kde lze čekat střet se zvěří (podél lesa, polí), zpomalte tak, abyste byli schopni rychle reagovat. Často lze pohyb blízko silnice zpozorovat. Také v situaci, kdy v dohledné vzdálenosti přeběhne jedna laň, lze čekat, že poběží i další...

2. Před zvířetem neuhýbejte

Pokud víte, že srážce nezabráníte, nesnažte se za každou cenu vyhnout. Držte volant a mějte nohu na brzdě. Ve většině případů je totiž bezpečnější zvíře při nižší rychlosti srazit, než strhnout řízení a do nečeho narazit. "Sami sobě si způsobíme smrtelný úraz tím, že narazíme do stromu, zdi, či čehokoliv jiného," varuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

3. Zavolejte policii

Srážku nahlaste policii a nevozte si zvířata domů, mohli byste totiž zaplatit tučnou pokutu. Policisté pak vyrozumí myslivecké sdružení v daném revíru, které zvěř vlastní a zajistí její odvoz z místa nehody. 

4. Kontaktujte pojišťovnu

Řešením je zavolat i na asistenční službu pojišťovny, která vám poradí a zajistí například i odtah poničeného auta. Případné škody se řeší z havarijního pojištění, případně povinného, pokud k němu máte sjednané i riziko střetu se zvěří.

5. Nafoťte důkazy

Po srážce nafoťte škody na autě i sraženou zvěř. Tyto důkazy prokážou, že příčinou poničení vozu je právě střet se zvěří.

Videofakta: Co se děje na českých silnicích
Videofakta: Co se děje na českých silnicích

Ivana Kropáčková                                                                                                         

reklama

www.porovnej24.cz

reklama