5 vážných důsledků vyhazování odpadků do záchodu

Lidé si často pletou toaletu s odpadkových košem. Tohle všechno dokáží spláchnout, ale rozhodně by to dělat neměli...
17. 3. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: KANALIZACE JAKO ODPADKOVÝ KOŠ? OBCE VYHROŽUJÍ ZDRAŽENÍM STOČNÉHO
17. 3. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: KANALIZACE JAKO ODPADKOVÝ KOŠ? OBCE VYHROŽUJÍ ZDRAŽENÍM STOČNÉHO

reklama

Záchod není odpadkový koš. Mnozí lidé si to ale zřejmě neuvědomují a splachují kde co. Je až s podivem, co všechno do čističek někdy doputuje. A problematického odpadu je prý stále víc a víc. Na autentické záběry přímo z míst, kde se odpad sbírá, se můžete podívat v úvodní reportáži. Vodohospodáři a obce dokonce mluví o časované bombě. Co například - více či méně - končí v kanalizaci místo v odpadkovém koši, resp. tříděném odpadu, sběrném místě nebo kompostu?

 

Co všechno pak může způsobit takové jednání?

1. Ucpaná toaleta

Spláchnutými odpadky se může ucpat v první řadě samotná toaleta. A likvidovat následnou spoušť není rozhodně nic příjemného.

2. Riziko havárie

Může se ucpat a znečistit nejen WC, ale i potrubí v domě a pod komunikacemi. V zaneseném potrubí kazícími se zbytky jídla, tuhnoucími tuky či hygienickými potřebami pak může v důsledku vznikat nebezpečný plyn a/nebo nánosy až krátery, které potrubí poničí a postupně zneprůchodní. Hrozí pak havárie.

3. Vyšší cena za stočné

Na opravy kanalizací a čištění ucpaných čerpadel obce ročně vydají desítky milionů korun. Náklady na údržbu se pak v budoucnu mohou odrazit i v ceně za vodu. „V podstatě likvidujeme čím dál větší množství tohoto problematického odpadu, který se v kanalizaci objevuje. … může to mít do budoucna vliv i na náklady domácností, které se promítnou ve stočném,“ říká v reportáži mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová.

4. Přemnožení potkanů

Zejména zbytky jídel v kanalizaci mohou způsobovat i přemnožení potkanů. A ti jsou potenciálními přenašeči nepříjemných nemocí.

5. Znečištěné životní prostředí

Zejména mikroskopické zbytky léků, a možná i plastů, projdou různými filtry, a tím se dostanou do vodních toků ve volné přírodě. Životní prostředí tak velmi trpí.

 

>> Česká rodina zbytečně vyhodí jídlo za dvacet tisíc korun ročně. Jaké jsou nejčastější důvody plýtvání potravinami?

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Plýtvání potravinami (nejen) v Česku
VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Plýtvání potravinami (nejen) v Česku

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama