5 vážných důsledků vyhazování odpadků do záchodu

Lidé si často pletou toaletu s odpadkových košem. Tohle všechno dokáží spláchnout, ale rozhodně by to dělat neměli...
17. 3. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: KANALIZACE JAKO ODPADKOVÝ KOŠ? OBCE VYHROŽUJÍ ZDRAŽENÍM STOČNÉHO
17. 3. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: KANALIZACE JAKO ODPADKOVÝ KOŠ? OBCE VYHROŽUJÍ ZDRAŽENÍM STOČNÉHO

reklama

Záchod není odpadkový koš. Mnozí lidé si to ale zřejmě neuvědomují a splachují kde co. Je až s podivem, co všechno do čističek někdy doputuje. A problematického odpadu je prý stále víc a víc. Na autentické záběry přímo z míst, kde se odpad sbírá, se můžete podívat v úvodní reportáži. Vodohospodáři a obce dokonce mluví o časované bombě. Co například - více či méně - končí v kanalizaci místo v odpadkovém koši, resp. tříděném odpadu, sběrném místě nebo kompostu?

 

Co všechno pak může způsobit takové jednání?

1. Ucpaná toaleta

Spláchnutými odpadky se může ucpat v první řadě samotná toaleta. A likvidovat následnou spoušť není rozhodně nic příjemného.

2. Riziko havárie

Může se ucpat a znečistit nejen WC, ale i potrubí v domě a pod komunikacemi. V zaneseném potrubí kazícími se zbytky jídla, tuhnoucími tuky či hygienickými potřebami pak může v důsledku vznikat nebezpečný plyn a/nebo nánosy až krátery, které potrubí poničí a postupně zneprůchodní. Hrozí pak havárie.

3. Vyšší cena za stočné

Na opravy kanalizací a čištění ucpaných čerpadel obce ročně vydají desítky milionů korun. Náklady na údržbu se pak v budoucnu mohou odrazit i v ceně za vodu. „V podstatě likvidujeme čím dál větší množství tohoto problematického odpadu, který se v kanalizaci objevuje. … může to mít do budoucna vliv i na náklady domácností, které se promítnou ve stočném,“ říká v reportáži mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová.

4. Přemnožení potkanů

Zejména zbytky jídel v kanalizaci mohou způsobovat i přemnožení potkanů. A ti jsou potenciálními přenašeči nepříjemných nemocí.

5. Znečištěné životní prostředí

Zejména mikroskopické zbytky léků, a možná i plastů, projdou různými filtry, a tím se dostanou do vodních toků ve volné přírodě. Životní prostředí tak velmi trpí.

 

>> Česká rodina zbytečně vyhodí jídlo za dvacet tisíc korun ročně. Jaké jsou nejčastější důvody plýtvání potravinami?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Plýtvání potravinami (nejen) v Česku

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama