5 zásad, které dodržuje správný cyklista

Nejen přilba je důležitá…
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Loni zemřely desítky cyklistů, kteří neměli přilbu

reklama

Rekreační cyklistika je oblíbeným sportem dětí i dospělých. Někdo jezdí do práce, někdo na víkendové celodenní výlety, někdo jen tak pro radost ve chvilce volna. Ať už jezdíte na kole denně nebo jen jednou za čas, je vhodné dodržovat určité zásady, které mohou zabránit neštěstí.

1. Kvalitní přilba

Správný cyklista nejezdí bez přilby. Ta je sice povinná pouze pro děti do 18ti let, nicméně zapomínat by na ni neměli ani dospělí. Kvalitní a správně upevněná helma může podle lékařů v případě pádu ochránit od různých typů zranění, například fraktury lebky, krvácení a zhmoždění mozku. „Je to zcela jistě důležitá součást pasivní ochrany cyklistů. … Zejména v nízkých rychlostech může představovat důležitý bezpečnostní prvek,“ říká primář Neurochirurgického oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Filip Šámal v úvodní reportáži. Minimálně děti mohou pasivní bezpečnostní prvky doplnit i o chrániče kloubů.

2. Zodpovědné chování při jízdě

Jakkoli je ale helma důležitá, není ani podle primáře Šámala samospásná. Odborníci tak upozorňují na daleko větší nebezpečí. A tím je pro cyklistu zejména on sám a jeho chování na kole. Mnoho lidí nepřiměřeně riskuje v domnění, že s helmou se jim nemůže nic stát. Je proto důležité chovat se při jízdě maximálně zodpovědně. V přírodě nejezděte mimo vyznačené trasy, v riskantním terénu. Na ulici, chodníku i cyklostezce jezděte vpravo a když vidíte chodce, měli byste zpomalit. Překážky předjíždějte opatrně zleva. Vždy, když chcete odbočit, dejte zřetelné znamení. Pozor si dejte i na alkohol.

3. Znalost dopravních předpisů

Bod výše souvisí i se znalostí dopravních předpisů. Cyklista je účastník dopravního provozu, musí tedy respektovat značky a pravidla, stejně jako motoristé. Nezapomínejte na přednost zprava na křižovatkách, povinnost sesednout z kola na přechodu pro chodce, zákaz jízdy po chodníku (kromě dětí do 10 let), respektování semaforů a tak dále.

Speciálně k jízdě cyklisty po přechodu pro chodce, jsme se zeptali přímo tvůrců legislativy (zákon 361 a jeho...

Zveřejnil(a) BESIP dne Úterý 19. června 2018

 

4. Pravidelná údržba kola

Nezbytná je pravidelná údržba a kontrola kola včetně vybavení. „I na kole se dá jet opravdu rychle a nefunkční brzdy, prasklý zpuchřelý plášť či jiný technický nedostatek mohou způsobit opravdu velké problémy. Udržujte proto své kolo v dobrém technickém stavu,“ radí web Cyklo-jizni-morava.cz. Vhodné je vozit s sebou i nářadí a umět základní technické dovednosti – tedy opravy. Vyměnit plášť, seřídit brzdy, nasadit spadlý řetěz a podobně.

5. Reflexní prvky

Za šera a špatné viditelnosti nezapomínejte na osvětlení kola. Jinak jsou povinné i během dne reflexní prvky: Bílá odrazka vepředu, červená vzadu, oranžové v drátech kol a na pedálech. Lze doplnit i o svítivé prvky na oblečení. V dopravním provozu je skutečně velmi důležité nejen vidět, ale i být viděn.

Ivana Kropáčková; s využitím: http://www.cyklo-jizni-morava.cz/desatero-pro-cyklisty-a-jedna-rada-navic

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama