5 znaků, podle kterých poznáte solidní e-shop

Lidé u notebooku...

VELKÉ ZPRÁVY: Jak poznat solidní e-shop

Platba předem nemusí automaticky znamenat podvod...

Mnoho zákazníků má v poslední době velmi nepříjemné zkušenosti s podvodnými e-shopy, zejména pokud zaplatili za zboží předem. Nicméně na internetu svůj obchod provozuje řada solidních lidí a za určitých podmínek není třeba se takových nákupů vůbec bát. Kde tedy nakupovat, abyste se nenapálili? Jak poznat kvalitní e-shop?

1. Prodejce uvádí potřebné údaje

Solidní prodejce se před zákazníky neschovává. Na jeho e-shopu by proto neměly chybět následující údaje:

  • Jméno podnikatele nebo název firmy
  • Sídlo
  • E-mail a telefon na prodejce
  • Jasné obchodní podmínky (Ty musejí obsahovat vše, co mají. Zejména právo na reklamaci a právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů.)

2. Certifikát kvality

Ověřené e-shopy na svých webech mívají i takzvaný certifikát kvality. Ten v Česku pod záštitou Mnisterstva průmyslu a obchodu vydává Asociace pro elektronickou komerci - zkráceně Apek.cz. Právě na těchto stránkách si certifikát můžete ověřit. Často se totiž stává, že si podvodný e-shop certifikát na svůj web vyvěsí, aniž by ho opravdu vlastnil. Jak certifikát vypadá, můžete vidět v úvodní reportáži, včetně náhledu na web asociace.

Návod, jak na ověření e-shopu: Na úvodní stránce Apek.cz najdete ve spodní části lištu pro vyhledávání. Tam zadejte název e-shopu, kde chcete nakupovat. Poté vám systém zobrazí, zda je certifikát platný nebo ne.

3. Recenze na internetu

Solidní e-shop mívá napříč internetem pozitivní recenze od zákazníků. Pokud ale na e-shopu nakupujete poprvé, rozhodně nespoléhejte jenom na ně. Fikaní prodejci si je mohou napsat sami, aby vás ošálili.

>> Bezpečné online nakupování. Rady odborníků, jak nepřijít o peníze:

4. Kvalitní čeština

Zkontrolujte si také češtinu. Pokud není úplně kvalitní, je lepší být v případě nákupu na daném e-shopu obezřetný.

5. Více možností platby

Solidní prodejce by měl nabídnout více možností platby, ne pouze jeden – zejména platbu předem na účet. Nejbezpečnější (nicméně obvykle nejdražší) je přitom dodání zboží na dobírku. Platba předem, která naopak často bývá levnější, nicméně automaticky neznamená podvod. Pro nakupování přes internet je typická. Nejvýhodnější je ale podle odborníků platit v tomto případě online kartou. „Když člověk platí kartou, tak může případně při nedodání zboží požádat svoji banku o provedení takzvaného chargebacku, kdy banka spotřebitele může obrazně řečeno stáhnout peníze zpět od banky podnikatele, pokud nedokáže, že zboží dodal,“ říká mluvčí Evropského spotřebitelského centra Ondřej Tichota. Jako nejproblematičtější pak odborníci vidí platbu převodem na účet. Neexistuje totiž snadná cesta, jak v případě problémů s dodáním zboží získat své peníze zpět. Jak v takovém případě lze postupovat, se dozvíte v následujícím videu.

>> 6 kroků, jak získat peníze od pochybného e-shopu zpět:

-red-

Tagy: