6 zajímavých možností, do čeho letos investovat peníze

Ať už máte k dispozici pár stovek nebo naopak stovky tisíc korun, máme pro vás několik více či méně neotřelých tipů, do čeho lze v roce 2019 investovat ...
Úspěšné investování
Úspěšné investování
http://pixabay.com/

reklama

Chcete někam investovat peníze, abyste je nejen ochránili před inflací, ale také něco vydělali? Stoprocentní jistotu na velký zisk při investování do budoucna vám nedá asi nikdo, nicméně finanční odborníci portálu Porovnej24.cz odhadují šest možných investičních cest, které se v roce 2019 zdají být vhodnou volbou. Které to jsou?

1. Investiční zlato

Jedná se o velmi zajímavou investiční komoditu se specifickými vlastnostmi. V době ekonomického vrcholu jeho hodnota klesá, zatímco v dobách ekonomické krize zase cena roste. Zlato je totiž považováno za substitut peněz, jejichž dostupnost je v dobách krize omezenější. „Pokud například máte peníze v akciových fondech, jejich hodnota jde dolů a zlato naopak případnou ztrátu může vykrýt,“ řekl už dříve investiční specialista Martin Červený. Navíc šance, že by cena zlata spadla na nulu, je prý velmi malá.

V současné době jsou tedy ceny zlata na velmi příznivé cenové úrovni, což představuje ideální šanci k nákupu. Investovat tímto způsobem se nicméně vyplatí především dlouhodobě. Nejefektivnější je ale brát tento způsob investování nejen jako dlouhodobý, ale také jako doplňkový nástroj k běžným metodám zhodnocování peněz, ať už klasické spoření podporované státem nebo akcie. Podrobně o zlatě v článku Zlato jako alternativa k investování? Uchová hodnotu vašich peněz 

2. Akcie 

V současné době jsou sice akcie relativně drahé, ale stále se do nich vyplatí investovat. Ekonomická situace totiž naznačuje, že by do budoucna jejich hodnota měla růst. Kdo by chtěl při nákupu ušetřit, může ve svém portfoliu uvolnit větší prostor pro cenné papíry evropských či asijských firem. Ty mohou být levnější než ty americké. 

3. Byt v Praze

Přestože ceny nemovitostí jsou v současné době na vysoké úrovni a pokud jde o vlastní bydlení, spíš se vyplatí s jejich nákupem počkat, nákup bytu v Praze (pokud není příliš daleko od centra města) bude na žebříčku zajímavých investic i v následujících letech. Turistická obliba Prahy totiž neustále narůstá a minulý rok hlavní město navštívilo 7,5 milionu lidí. Praha je v posledních letech také místem, kam se dlouhodobě stěhují lidé za prací. 

4. Reality typu garáže

V městech s velkým nárůstem obyvatel (Praha, Brno) se vyplatí investovat i do menších realit, jako jsou například garáže. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena než u klasické nemovitosti a rychlejší návratnost investice. Při rozhodování o koupi se vyplatí zjistit si více informací o dané lokalitě - jaký je územní plán dané oblasti (koupě garáže je výhodná v lokalitě, ve které se v budoucnu plánuje výstavba, a tím pádem tady existuje vyšší šance na zhodnocení finančních prostředků).

5. Peer to peer půjčky

Můžete zkusit i peer to peer půjčky, u kterých lze investovat už od několika stokorun. Nicméně zajímavějších výnosů dosáhnete při investicích vyšších. Podle kalkulačky jednoho z poskytovatelů těchto půjček si lze v případě pravidelného měsíčního odkládání ve výši 800 korun v horizontu pěti let přijít k čistému výnosu 8 244 korun. Pokud byste měli volných 12 tisíc korun, za 5 let byste si přišli k čistému výnosu 123 662 korun. Nicméně tento způsob investování se vyplatí spíš lidem, kteří se o peer to peer platformy zajímají do hloubky, mají čas na nich trávit víc času a sledovat přibývající příležitosti. Podobně jako v případě cenných papírů.

6. Vzdělání, dovednosti

Lidské vědění bylo vždy ceněnou komoditou. A v dnešní době nízké nezaměstnanosti to platí dvojnásob. Člověka, který má dovednosti, jsou firmy schopné finančně velmi štědře odměnit. Pokud se totiž naučíte nějakou užitečnou dovednost, můžete ji zpeněžit víc než kdy předtím.

Vyššího platového ohodnocení se můžou dočkat zvláště zaměstnanci, kteří:

  • ovládají IT technologie,
  • domluví se plynně nějakým světovým jazykem,
  • mají manažerské dovednosti,
  • umí spravovat databáze.

 

SVĚT: Jak se mění investice nejbohatších
SVĚT: Jak se mění investice nejbohatších

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama