7 zásadních informací o zelené kartě, které se vyplatí vědět. Je nutné vozit originál?

Zelená karta je jediný oficiální doklad o zaplacení povinného ručení...

VELKÉ ZPRÁVY: Barva zelené karty jako důvod k pokutě?!

Zelená karta je na území Evropy jediným mezinárodně uznávaným dokladem o platnosti povinného ručení. Současný systém postupně vzešel z doporučení OSN přijatého před 70 lety...

Povinností každého majitele nebo provozovatele motorového vozidla je uzavřít povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem daného vozu. A jediným mezinárodně uznaným dokladem, který fakt o platnosti pojištění potvrzuje, je v Evropě tzv. zelená karta. Svoje jméno získala podle barvy papíru, na kterém je vytištěna. „Zelená karta jednak umožní prokázat, že řidič příslušného vozidla má v pořádku pojištění odpovědnosti, jednak umožní vstup a provoz vozidla na území cizího státu bez nutnosti uhradit finanční částky jinak požadované tamními orgány za tzv. hraniční pojištění,“ uvádí Česká kancelář pojistitelů na svém webu.

Myšlenka systému zelených karet, který má ochránit poškozené při nehodách a usnadnit likvidaci škod, má relativně dlouhou historii. Postupně se vyvinul v návaznosti na doporučení, které přijal Hospodářský výbor OSN pro Evropu v lednu roku 1949. Dnes zahrnuje 50 států.

1. Kde všude zelená karta platí?

Odpověď najdete na zadní straně zelené karty vydané vaší pojišťovnou, kde jsou uvedeny rozeznávací značky členských států Rady kanceláří, jména a adresy kanceláří včetně adres a telefonních čísel. Důležitou podmínkou platnosti zelené karty v těchto zemích je, aby rozeznávací značka státu nebyla v této rubrice přeškrtnuta.

Česko má dohodu se zeměmi Evropského hospodářského prostoru, kde je zelená karta platná. Na základě prováděcí vyhlášky Ministerstva financí pak ještě s dalšími 18 státy. Konkrétní seznam zemí se u jednotlivých pojišťoven liší, proto před sjednáním povinného ručení nahlédněte do pojistných podmínek. „Je na rozhodnutí pojistitele – člena ČKP, zda pojištění odpovědnosti na území těchto států rozšíří nebo ne,“ vysvětluje kancelář pojistitelů. Podle specialistů na pojistný trh nicméně platí, že u většiny pojišťoven má zelená karta platnost téměř ve všech evropských zemích (ať už jsou či nejsou v EU).

2. Kartu je nutné předložit při kontrole

Jako řidič máte povinnost předložit zelenou kartu při silniční kontrole. Měli byste ji proto vozit s sebou. Pokud ji nepředložíte, hrozí vám pokuta až ve výši 3 tisíc korun.

3. Kde zelenou kartu získáte?

Po sjednání a zaplacení povinného ručení vám zelenou kartu vydá pojišťovna nebo portál, přes který jste si pojištění uzavřeli.

V případě online sjednání je vám zasílána elektronicky do e-mailu dočasná karta, kterou doporučujeme vytisknout – ideálně na barevné tiskárně, respektive na zelený papír. Ale i černobílý tisk by měl stačit, na rozdíl od jiných států (viz úvodní reportáž). Do 3 až 4 týdnů od zaplacení pak můžete očekávat doručení originální zelené karty.

S blížícím se datem výročí uzavření smlouvy vám pak pojišťovna zelenou kartu pro další roky spolu s platebními údaji zasílá automaticky.

4. Originál nebo duplikát aneb Co vozit?

Pojišťovna vám poštou pošle originál a duplikát zelené karty. Který z nich vozit v autě? Zákon to přímo nepředepisuje, tudíž nezáleží na tom, který z těchto dokumentů máte s sebou. Odborníci nicméně doporučují vozit originál a duplikát si šetřit na cesty do ciziny.

5. Cesta do zahraničí

V návaznosti na výše uvedené je totiž důležité následující: Pokud se vám v zahraničí stane nehoda, budete muset s největší pravděpodobností místní policii odevzdat duplikát zelené karty. Z toho plyne povinnost vozit na cesty do ciziny originál i duplikát.

V zahraničí je nicméně nutné dát si pozor i na problémy, které mohou vzniknout při předložení karty v odlišné barvě. Někde nemusí být uznán ani papírový doklad například v černobílém provedení (když si ji vytisknete sami) nebo v příliš světlém odstínu zelené. Jak je mimo jiné také zmíněno v úvodní reportáži, zejména chorvatští policisté jsou v tomto ohledu velmi přísní.

6. Ztráta karty

Ztráta zelené karty není žádnou tragédií. Vše, co potřebujete udělat, je nahlásit událost pojišťovně, u které máte povinné ručení uzavřené. Pojišťovna vám vystaví novou zelenou kartu. Nemáte-li už k dispozici ani duplikát, ideálně si zajděte na pobočku, kde dostanete kartu na počkání.

7. Změny hlaste

Pojišťovně jste pak povinni hlásit všechny případné změny. Opět vám pak vystaví kartu novou.

>> Kolik nehod se ročně stane. Jak často viník od havárie ujede? Fakta, která vás (ne)překvapí:

Ivana Kropáčková; ve spolupráci s Porovnej24.cz; s využitím Ckp.cz/o-povinnem-ruceni/zelena-karta; Is.muni.cz/th/irx2y/BAKALARSKA_PRACE.pdf

Tagy: