Aut v protisměru stále přibývá. Jak na takovou situaci na silnici zareagovat?

Nejčastější příčinou jízdy v protisměru je podle dopravních expertů nepozornost řidiče...
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Řidič v protisměru

reklama

Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších situací v dopravním provozu, zejména na dálnicích a silnicích první třídy. Podle policejních statistik se do protisměru dostanou ročně stovky řidičů po celé republice, jeden z posledních případů se stal v Mostě (viz úvodní reportáž). „Z 95 procent je to vina řidiče, že najede na tu silnici. Ne značení,“ myslí si instruktor bezpečné jízdy na Polygonu v Mostě Jiří Patera s tím, že kromě nesoustředěnosti a nepozornosti (mimo jiné ji může způsobit mobil za jízdy, únava, jízda s dětmi a podobně) někdy situaci napomůže snížená viditelnost či vysoká rychlost. „Bohužel i určitá část řidičů vjíždí na dálnici do protisměru pod vlivem alkoholu a dalších návykových látek,“ doplňuje dopravní expert Roman Budský. Ve většině případů končí jízda v protisměru nehodou, někdy s tragickými následky.

Co dělat, pokud se ocitnete v protisměru na dálnici?

1. Zapněte výstražná světla

V každém případě byste na sebe měli hlavně upozornit. Zapněte proto výstražná světla. Ve dne zapněte i dálková světla.

2. Zastavte co nejblíže kraji silnice

Zastavte na krajnici. Ideálně vlevo, tedy vedle nejpomalejšího pruhu.

3. Nikdy se neotáčejte

Na dálnici se nikdy neotáčejte. „Nejdůležitější je, aby se řidič nesnažil na dálnici auto otočit. Nejen, že se to nesmí, ale je to především mimořádně riziková akce, která vzhledem k rychlosti projíždějících vozidel může mít fatální následky,“ uvedl už dříve šéf BESIPu Tomáš Neřold. Na dálnici ani necouvejte a nesnažte se dojet v protisměru k nejbližšímu sjezdu.

4. Oblékněte si reflexní vestu

Policie na webu bezpecnystredoceskykraj.cz radí obléknout si reflexní vestu, ve které budete vidět na velkou vzdálenost, čímž snížíte riziko střetu s projíždějícím autem.

5. Schovejte se za svodidla

Celá posádka by měla opustit auto a schovat se za svodidla.

6. Výstražný trojúhelník

Umístěte ještě výstražný trojúhelník minimálně 100 metrů před autem.

7. Volejte policii

Zavolejte tísňovou linku 158 a nahlašte, co a kde se stalo. Vyčkejte do příjezdu policie.

Co dělat, pokud uvidíte auto v protisměru?

Obecně při jízdě na dálnici je dobré nejet úplně v zákrytu za autem před vámi, ale být lehce vybočený. Jednoduše řečeno, uvidíte víc. Je vždy důležité se při jízdě dívat co nejdál před sebe, abyste mohli zaznamenat včas případnou překážku a začít reagovat. A co tedy dělat, pokud auto v protisměru potkáte? Několik zásadních rad se dozvíte v následující reportáži:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak reagovat na protijedoucí auto na dálnici (archiv 2019)

 

S využitím: http://bezpecnystredoceskykraj.cz/prevence-kriminality/jizda-v-protismeru-pcr

reklama

www.porovnej24.cz

reklama