Běžné éterické oleje mohou být (někdy) toxické. Kdy hrozí otrava?

Esenciální olej

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Akutní dětské otravy

Eukalypt, kafr či hřebíček? Esenciální, neboli éterické oleje, jsou často používány v přírodní léčbě i jako prostředek při relaxaci. Je třeba je ale užívat opatrně. Zejména v případě dětí jsou rizikové. Staly se případy, kdy batolatům způsobily křeče i silné nevolnosti.

Éterické oleje má řada lidí doma a minimálně je používá k osvěžení vzduchu, masážím nebo do koupele. Podle nejrůznějších rad dostupných (nejen) na internetu lze s vybranými druhy léčit kožní či dýchací potíže, ale také je využívat v kuchyni. Lékaři nicméně varují, že při používání éterických olejů existuje určité riziko intoxikace. „Děti reagují obecně citlivěji a k vyvolání toxických příznaků jim stačí už menší množství éterického oleje,“ varuje lékařka Toxikologického informačního střediska Kateřina Kotíková. Riziko se nicméně týká i dospělých. Záleží na dávce, druhu i způsobu užití. Mezi oleje s vyšší toxicitou, na které je vhodné dát si větší pozor, patří zejména kafr, eukalyptový olej, santalový olej, sassafrasový olej, tea tree a hřebíčkový olej. U těchto druhů stačí k vyvolání příznaků otravy menší množství.

Když se vypije

Po požití dochází k pálení v ústech, slinění, nevolnosti, po větší dávce ke zvracení a průjmu. Při zvracení hrozí ještě riziko vdechnutí, které může způsobit i chemický zápal plic. Za 10 minut až 4 hodiny po požití se mohou objevit i celkové příznaky – neurologické (ospalost nebo naopak neklid, závratě, bolesti hlavy, halucinace, křeče až bezvědomí), dále zrychlená nebo zpomalená srdeční akce, arytmie, pokles krevního tlaku, dušnost, poškození ledvin, vzácně i jater.

V případě dětí dokonce neexistuje ani bezpečná dávka, kterou lze tolerovat, říká lékařka. Po požití éterických olejů s vyšší toxicitou (jak bylo výše uvedeno, jde zejména o kafr, eukalyptový, santalový, hřebíčkový či sassafrasový olej) se u dětí vždy doporučuje hospitalizace. I po požití ostatních méně toxických olejů je vhodné, aby dítě zůstalo v nemocnici na sledování. Kojenci do šesti měsíců věku vždy, batolata po požití více než jednoho loku. „Pokud mají děti jakékoli toxické příznaky i po nižší dávce, je také nutné je hospitalizovat a sledovat na dětském oddělení,“ upozorňuje MUDr. Kotíková. Stejně jako v případě léků je tak vhodné uchovávat lahvičky s olejíčky mimo dosah dětí. Nicméně někdy ani to nepomůže. Nezřídka se totiž také stává, že rodiče nakapou éterický olej kojencům do pusy záměnou za vitamíny nebo léky.

Z databáze Toxikologického informačního střediska

  • Dvouletá holčička dostala 10 kapek šalvějového oleje omylem místo kapek na kašel, reagovala křečemi.
  • 2,5letý chlapec si lokl eukalyptového oleje, plakal, opakovaně zvracel, motal se, byl spavý.

Inhalace – záleží na koncentraci

Inhalace koncentrovanějších roztoků může vyvolat podráždění dýchacích cest. Stačí tedy při podpůrné léčbě naředit tekutinu jen několika málo kapkami – méně může být v tomto případě více. Dětem podle lékařky ale není ani vhodné například nechávat odpařovat eukalyptový olej během nachlazení přímo u hlavy, jak se někdy doporučuje.

Obklad, aplikace na kůži

Dlouhodobý kontakt s kůží zase může způsobit podráždění kůže až chemické popáleniny, vzácně i celkové příznaky otravy. Například tea tree olej se občas doporučuje jako dezinfekce drobných ranek či prostředek na bradavice. Tedy je nutné aplikovat ho přímo na kůži. Jak moc je taková léčba bezpečná? Pokud se jedná o jednorázovou aplikaci ředěného tea tree oleje na malou plochu, může hrozit maximálně alergická reakce. Je vhodné před prvním použitím provést kožní test – například jednu kapku kápnout do loketní jamky a sledovat reakci. „Koncentrovaný tea tree olej (nad 30 procent) už může způsobit zarudnutí, podráždění a pálení kůže. Po značné kožní expozici (například obklady s tea tree) může dojít i ke vstřebání oleje kůží,“ uvádí Kateřina Kotíková. Například mazání hrudníku eukalyptovým olejem během nachlazení pak doktorka nedoporučuje zejména u dětí.

Pokud se vám stane, že se určité množství oleje dostane do oka, pravděpodobně budete mít podrážděnou spojivku a rohovku. Ta pak může zůstat i poškozena.

Ivana Kropáčková

Tagy: