Česko opět zasáhne nebezpečný vítr. Nechoďte do lesa, omezte jízdy autem, radí odborníci

Varování meteorologů platí od nedělního večera až do úterý včetně...
04. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: SILNÝ VÍTR SE PŘEHNAL ČESKEM. PŘES 18 TISÍC DOMÁCNOSTÍ BYLO BEZ ELEKTŘINY.
04. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: SILNÝ VÍTR SE PŘEHNAL ČESKEM. PŘES 18 TISÍC DOMÁCNOSTÍ BYLO BEZ ELEKTŘINY.

reklama

Je to jen několik dní, co řadu míst v republice potrápil velký vítr. Nejen hasiči či energetici měli plné ruce práce (viz úvodní reportáž). Teď přichází další varování. Velmi silný jihozápadní až západní vítr s nárazy kolem 90 km/h má zasáhnout téměř celou republiku v neděli kolem šesté hodiny večer. Foukat má až do úterý. S vysokým stupněm nebezpečí by měli počítat lidé ve všech krajích kromě Jihomoravského a části Olomouckého. Tam platí „pouze“ nízký stupeň nebezpečí (viz mapa na webu ČHMÚ). „Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu,“ varují meteorologové. Jak by se lidé měli podle doporučení odborníků během silného větru chovat, aby zabránili zdranění i škodám na majetku?

Majetek zajistěte

Odborníci radí zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty kolem domu a na zahradách. Nezapomeňte zabezpečit skleníky a podobně.

Omezte pohyb venku

Pokud to jde, omezte pohyb venku. Zároveň byste si podle hasičů měli připravit k dispozici baterku, svíčku, případně rádio na baterky. To kdyby vypadl proud. Omezit byste měli i jízdy autem.

Když už vozem, tak velmi opatrně

V případě nutnosti jízdy jeďte maximálně opatrně a pomalu. „Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici,“ varují hasiči. Neparkujte především v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů.

Vyhněte se lesům

Budete-li venku, raději nechoďte do lesa a také se nezdržujte v blízkosti větších stromů v parcích i obydlených oblastech. Nepřibližujte se ani k spadlým drátům elektrického vedení.

Omezte horské túry

Jste-li na horách, omezte vycházení ven a nevydávejte se na túry. Dodržujte pokyny Horské služby.

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama