Chcete pořídit chatu na trvalé bydlení? Zásadní otázky, na které ještě před koupí musíte znát odpověď

Větší chaty u řeky...

VELKÉ ZPRÁVY: Stále více Čechů bydlí v chatách a chalupách

Kvůli vysokým cenám nemovitostí stále více Čechů bydlí v chatách a chalupách. Máte také v plánu ji pořídit nebo postavit? Poradíme vám, co byste měli ohlídat, ještě než kývnete na nabídku realitní kanceláře nebo majitele takové nemovitosti...

Bydlení v chatové, respektive rekreační oblasti, je poslední dobou obrovský trend, který je patrný zejména ve středních Čechách, tedy v dojezdové vzdálenosti do Prahy, ale také třeba na jihu Čech nebo v Ústeckém kraji. Lidé buď kupují chaty, do kterých se chtějí nastěhovat, nebo cíleně hledají pozemek se starší chatičkou, kterou zbourají, a místo ní plánují postavit nemovitost s parametry rodinného domu. Jak je uvedeno v reportáži Martina Hlaváčka, takové řešení totiž může vyjít levněji než klasický stavební pozemek.

Výhody i nevýhody bydlení v chatě

Velkou výhodou, z níž celý trend vlastně vychází, je obvykle nižší cena za vlastní bydlení se zahradou, než na kolik by vyšel běžný byt, resp. rodinný dům nejen ve městě, ale i na vesnici. I když už i tady ceny kvůli vysoké poptávce podle realitních makléřů rostou. Pozitivum je často také bydlení v přírodě a klidné lokalitě, často ve slušné vzdálenosti od centra dané obce. Má-li chata alespoň číslo evidenční, lze v ní oficiálně trvale bydlet, ale také podnikat.

S čím ale musí ti, kteří bydlí nebo chtějí trvale žít v chatové oblasti počítat, je menší prostor k bydlení, mnohdy nekvalitní příjezdová cesta (nezpevněná), omezení služeb města (například bez vyvážení popelnice od chaty, bez úklidu a čištění místní komunikace a podobně) nebo pošty (mimo okruh doručovatelů), a často také absence kanalizace a/nebo vodovodu.

Co všechno je tedy vhodné ohlídat ještě před koupí chaty, resp. pozemku v chatové oblasti, na kterém chcete stavět?

1. Lze v chatě skutečně bydlet celý rok?

Ověřte si, zda je chata, kterou chcete koupit, určena skutečně pro celoroční bydlení. Měla by být ideálně zateplená a mít odpovídající zdroj tepla a teplé vody (nebo by měla nabídnout možnost dané věci dodatečně zrealizovat). A vůbec by měla být v odpovídajícím stavu. Vždy je proto vhodné jít na prohlídku nemovitosti s odborníkem v dané oblasti. (Možná máte stavaře v rodině nebo se s někým nezávislým zkuste domluvit. Případná odměna za jeho čas může být výdaj k nezaplacení. Lepší než koupit chatu, ve které chcete hned bydlet, ale za jejíž opravu nebo rekonstrukci budete muset vydat další stovky tisíc korun.)

2. Má nebo může mít číslo evidenční?

Pokud byste si v dané nemovitosti chtěli zařídit i trvalé bydliště a mít adresu na občance, měla by mít chata číslo popisné, resp. číslo evidenční. Pokud ho zatím chata nemá, ověřte si možnosti přidělení na obecním úřadu.

3. Jaký je stav inženýrských sítí?

Jak a je vůbec do chaty přivedena voda? A jak jsou vyřešeny odpady? Je v chatě elektřina? Jak silná? To jsou otázky, které jsou důležité pro bydlení z praktického hlediska. Možnosti sítí závisí na obci (zeptejte se úředníků, jestli je možnost rozšíření případných sítí do budoucna i v této lokalitě, pokud zatím nejsou vybudovány). Odpady se jinak řeší obvykle jímkou na vyvážení nebo domovní čistírnou odpadních vod (pokud ji obec v dané lokalitě dovolí – zeptejte se), zdrojem pitné vody pak bývá vlastní vrtaná studna, o kterou je třeba se průběžně starat a hlídat kvalitu. Ověřte si od majitele, zda už je vyřešeno a jak.

4. Jaké jsou v lokalitě služby?

Zjistěte, jestli do lokality jezdí pošta, případně jak lze pak řešit donášku. Pro dopisy možná bude třeba chodit přímo na poštu nebo budete mít možnost nechat zřídit speciální schránky na trase doručovatele. Zeptejte se také na obci na udržování příjezdové cesty i možnost vyvážení popelnic. Zda, jak často a jestli vůbec zajíždí vůz k chatám nebo jaké kontejnery lze využít. V chatových lokalitách je nicméně obvyklým řešením popelnice na okraji, která je společná pro všechny „chataře“.

5. Stojí chata na pozemku legálně?

Ověřte si, zda chata stojí na pozemku legálně. To zjistíte nejen na stavebním úřadu obce, ale také nahlédnutím do katastru nemovitostí. V informačním výpise, který lze dle čísla pozemku či evidenčního čísla volně dohledat na internetu, ověříte i to, zda nemovitost vlastní skutečně majitel, který vám ji chce prodat, ale také, zda se na stavbu či pozemek není navázáno zástavní právo, věcné břemeno nebo exekuce.

6. Lze příjezdovou cestu oficiálně používat?

Pokud máte vytipovanou chatu v oficiální chatové oblasti, pravděpodobně bude vše v pořádku. Nicméně raději si ověřte, kdo vlastní příjezdovou cestu k pozemku, který byste chtěli koupit a zda vám dovolí po ní jezdit. Zeptejte se sousedů, jaká je praxe.

7. Lze v dané lokalitě postavit větší chatu / dům?

Pokud chcete koupit pozemek s chatičkou za účelem stavby nového „domu“ (nebo větší rekonstrukce stávající), určitě se obraťte opět na úředníky místního stavebního úřadu. Ti by vám měli poskytnout informace, zda je to možné a za jakých podmínek (ochranné pásmo, procento zastavění, velikost stavby, typ střechy a podobně).

Ivana Kropáčková

Tagy: