Chřipková sezóna začíná. Rady, jak neonemocnět

Nachlazená žena

Chřipka ročně zabije až 2 000 lidí, lékaři doporučují očkování

Chřipkové viry v České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů lidí. Jak se jim ubránit?

Na přelomu listopadu a prosince obvykle nastává chřipková sezóna, epidemie, která trvá zhruba šest týdnů, pak většinou propuká v prvních týdnech nového roku. Lékaři už v posledních týdnech potvrdili několik případů chřipky typu A. Například na Vysočině či Liberecku. Nejčastěji podle statistiky onemocní malé děti do 5 let. Ti jsou spolu se seniory a chronicky nemocnými lidmi navíc nejohroženější skupinou, pokud jde o možné komplikace.

Hygiena i strava aneb Jak se před nákazou chránit?

Toto nakažlivé virové onemocnění většinou zaútočí s velkou razancí a pacientův zdravotní stav se výrazně zhorší během několika málo hodin. Nepříjemný průběh má ale i „obyčejné“ nachlazení, se kterým se během chladných měsíců setká téměř každý. Zatímco chřipka obvykle trvá 1–2 týdny a projevuje se výrazně zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí hlavy, kloubů a svalů i celkovou slabostí, nachlazení mívá výrazně lehčí průběh po dobu několika dnů až týdne.

Základem prevence je podle zdravotníků především přirozené posílení imunity prostřednictvím pravidelných sportovních aktivit, otužování se a konzumace stravy bohaté na vitamíny i minerály. „V zimě, kdy je nemocnost nejvyšší, je vhodné podpořit obranyschopnost organismu příjmem dostatečných dávek vitaminu C, nejlépe v přirozené formě, zinku a vitamínu D. Vhodné jsou také přípravky s hlívou ústřičnou s obsahem betaglukanů,“ radí viceprezident České lékarnické komory Aleš Krebs s tím, že důležitá je také hygiena jakožto prevence šíření chřipky i dalších onemocnění. „Protože se chřipka přenáší při kašli, kýchání a smrkání, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí, jako je MHD, či obchodní centra. Není vhodné sdílení nápojů a příborů nebo předávání mobilních telefonů. Samozřejmostí musí být časté a důkladné mytí rukou.“

Potraviny bohaté na prospěšné látky

Jak bylo zmíněno, jedním ze zásadní preventivních opatření, je konzumace potravin bohatých na zinek a vitamíny C a D. „V době chřipky a nachlazení, a především v době nejrůznějších epidemií, je třeba vědomě udržovat hladinu zinku, neboť tento minerál pravděpodobně ničí viry. Podle některých studií účinek zinku stoupá při dostatečném zásobení organismu vitamínem C,“ upřesňuje odbornice na zdravou výživu Jarmila Mandžuková.

Mezi nejbohatší zdroje zinku pak podle ní patří zejména dýňová či sezamová semínka, obilné klíčky pšeničné otruby, většina ryb, čočka, hrách či sušené pivovarské kvasnice. Vitamín C pak najdete v hojné míře v šípcích, černém rybízu, zelených paprikách, řeřiše, kiwi, pomerančích, křenu či růžičkové kapustě. Vitamín D se získává hlavně ze slunce a v české populaci ho během zimních měsíců má podle odborníků řada lidí málo. Nejbohatšími potravinovými zdroji jsou zejména tučné mořské ryby, mléko a mléčné výrobky, žloutky či maso. Podrobně v článku Vitamín D v zimě lidem chybí. 6 možností, jak ho doplnit (a ještě si pochutnat)

Prevencí je i očkování

Podle lékařů je nicméně nejúčinnější ochranou zejména očkování, které je vhodné aplikovat ještě před nástupem epidemie – tedy v odbobí zhruba od října do prosince. „Prioritou očkování by měli být senioři, malé děti, těhotné ženy a chronicky nemocní lidé,“ uvádí ve své zprávě Státní zdravotní ústav. „Aplikujeme do těla antigenní část virů, který tu nemoc způsobuje, a tělo si vlastním tempem vytváří protilátky,“ popsal vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví na Ostravské univerzitě Rastislav Maďar v úvodní reportáži. Vše důležité o očkování, pro koho je vhodné i jestli má nějaké vedlejší účinky, se dozvíte v článku Vše, co byste o očkování proti chřipce měli vědět v otázkách a odpovědích

S využitím: Mandžuková Jarmila: Co jíst, když…

Tagy: