Dárky přes internet: 3 rady, které oceníte (nejen) v týdnu, kdy vrcholí online nákupy na Vánoce

Vánoční dárky

VELKÉ ZPRÁVY: Čas na objednání dárků se krátí

Doporučení pro vánoční opozdilce. Aby dárky dorazily - včas a vůbec...

Tento týden vrcholí podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) vánoční prodeje přes internet. Celkový obrat českých e-shopů může přesáhnout jednu miliardu korun denně. A zákazníci mohou často získat výhodnější cenu než v kamenném obchodě, jen je na místě, zejména u drobných nákupů, porovnat i částku po připočtení případné ceny za dopravu. Pokud (byť jen některé) letošní vánoční dárky plánujete také řešit prostřednictvím e-shopů a ještě nemáte ani objednáno, poradíme vám, jak se během nakupování online krátce před Vánoci vyhnout nepříjemným překvapením...

1. Nejpozději v pondělí 17. prosince

Mezní termín na objednání zboží je podle internetových obchodů zhruba týden až 10 dní před Vánoci, tedy mezi 14. a 17. prosincem, pokud budete muset využít službu externího přepravce a je-li vybrané zboží skladem. Při pozdější objednávce by zásilka na vámi uvedenou adresu už nemusela do Vánoc dorazit. Jedním z důvodů je naprosté vyčerpání kapacity řidičů. Jak je uvedeno v reportáži Filipy Šebové, přepravní společnosti by sice rády zvýšily počet svých zaměstnanců, řidiči ale nejsou.

2. Pozor na podvodné e-shopy

Narazit můžete i na podvodné webové stránky, které se vydávají za e-shop. „Strategie je obvykle poměrně jednoduchá. Nabídnout lákavé zboží (…) za výrazně nižší cenu než férové internetové obchody a vybrat peníze předem bez možnosti kontroly. Po krátkém období následuje odpojení webové stránky,“ říká Jan Vetyška z APEK.

Jak nenaletět? Na místě je pročíst si recenze, které vám napoví, jak daný obchod funguje. „Rozmyslete si, zda chcete posílat peníze tam, kde to není ověřené. Pokud je ale recenzí málo, jsou jen pár dní staré nebo podezřele pozitivní, opět byste měli zpozornět,“ dodává Jan Vetyška. Zaměřte se i na údaje, které o sobě e-shop uvádí. Ten seriózní by měl uveřejnit IČO, adresu, odpovědné osoby, telefonní číslo i bankovní spojení.

3. Bezpečné placení

Pokud firmu neznáte, je jednoduše lepší neplatit za zboží předem na účet, ale vybírejte způsob platby: Na dobírku. V případě, že zboží nepřijde, vy nepřijdete o peníze.

U ověřených e-shopů je pak většinou bezpečné platit jak převodem, tak například přímo kartou nebo přes platební bránu. Důležitým vodítkem bezpečnosti platby je to, zda jsou vaše údaje během převodu peněz šifrovány pomocí protokolu HTTPS, který najdete v adrese webu. Varuje-li vás prohlížeč před neplatným certifikátem, raději se obraťte na e-shop jinou cestou.

„Pokud ke zneužití platební karty přesto dojde, kontaktujte banku, která vám zablokuje a zkontroluje platby. Poté kontaktujte daný e-shop kvůli vyžádání storno transakce,“ radí Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Někteří odborníci doporučují mít pro případ placení přes internet speciální kartu, na které nebude navázána například vaše výplata.

Nedoporučuje se ani provádět finanční transakce na veřejných wifi, které nebývají zabezpečené a může tak snadno dojít k úniku dat.

>> Celá řada Čechů si může (nejen) vánoční nákupy dovolit. Více než tři čtvrtiny národa vychází s penězi dobře nebo jen s občasnými mírnými obtížemi. Problémy ale má například polovina samoživitelů s dětmi. Jaké jsou životní podmínky v Česku? Podívejte se na video:

Ivana Kropáčková

Tagy: