Několik doporučení na cesty za prvním lyžováním. Lékaři varují i před přeceňováním schopností

V Alpách se už lyžuje, po delší pauze ale stoupá riziko úrazu. Na co si dát ještě pozor?
VELKÉ ZPRÁVY: S kamerou na horách, od Krkonoš po Alpy

Každým rokem přibývá nedočkavých lyžařů, kteří se chtějí prohánět po svahu ještě před opravdovým vypuknutím sezóny – k týdennímu pobytu v hlavní sezóně tak nadšenci zimních sportů přidávají navíc jeden nebo dva pobyty v čase ještě před Vánocemi. Kromě celoročních ledovců jsou už otevřené areály v oblasti štýrského Schladmingu či sjezdovka Kitzsteinhorn v oblíbeném středisku Kaprun – Zell am See. V tomto týdnu pak zahajují sezónu známá střediska v italském Jižním Tyrolsku. „Zatím se prodalo o 10 procent víc zájezdů než loni touto dobou. V tuto chvíli už se blížíme ke stotisícové hranici v počtu prodaných klientů,“ říká mluvčí jedné z cestovních kanceláří Jan Bezděk. Jenže lékaři varují: S nárůstem předsezónních lyžařů ale také stoupá počet úrazů na sjezdovkách.

Nepřeceňujte síly, výbavu zkontrolujte

První dny na sjezdovkách jsou rizikové z pohledu úrazů. Podle Patrika Jakla, ředitele Horské služby, je jejich nejčastější příčinnou přeceňování vlastních schopností a dovedností po delší přestávce, nerespektování ostatních lyžařů a nedbání na aktuální stav povrchu sjezdových tratí – kolísání teplot totiž může způsobit zledovatělý povrch či příliš měkký nebo mokrý sníh. Obecně počet úrazů roste. Zatímco v zimní sezóně 2015 zasahovala horská služba u 3 809 nehod při sjezdovém lyžování, v sezóně 2019 číslo vystoupalo na 4 263 případů. Jedna z hlavních příčin pádů je také nedostatečný servis výbavy.

Sjednejte si cestovní pojištění

Zásadní je při lyžování v zahraničí cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti, na které lze v první lyžařské euforii snadno zapomenout. „Pojištění odpovědnosti je zásadní zvláště tehdy, kdy jedete lyžovat s celou rodinou. Kryje totiž případy zaviněných kolizí s jinými lyžaři na sjezdovce,“ zdůrazňuje mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Podle Svobodové jsou lidé v zemích na západ od nás zvyklí vymáhat náhradu za fyzickou i psychickou újmu zcela běžně u soudu. „Často tyto částky šplhají až do milionů korun, zejména je-li na postižené osobě závislých více rodinných příslušníků,“ říká Svobodová s tím, že v případě kolize doporučuje událost vyfotit, nakreslit plánek, vzít si kontakty na svědky, záležitost ohlásit horské službe nebo polici a zárovneň dát vědět asistenční službě. Je-li podezření na alkohol u protistrany, pak je dobré trvat na testu.

Čekejte nečekané

Častým jevem jsou nečekané a velké přívaly sněhu. Součástí výbavy na hory by tak měly být i sněhové řetězy na auto. „Pokud například v Rakousku řidič sněhovou situaci podcení a zablokuje komunikaci, hrozí mu pokuta až pět tisíc euro,“ varuje Igor Sirota z ÚAMK. Motoristům potom hrozí i pády sněhu na zaparkovaná auta. „Vypláceli jsme pojistné plnění ve výši asi 850 000 korun za zcela nový luxusní vůz stojící před horským hotelem. Lavina sněhu a ledu ze střechy týden nové auto totálně zničila, naštěstí bez posádky,“ dodává Eva Svobodová.

>> Přípravy na lyžařskou sezónu v Česku vrcholí:

www.porovnej24.cz

reklama