Dovoz suvenýrů z pláže? Ne vždy je legální, některé exempláře nesmí opustit danou zemi

Zabavené suvenýry celníky

VELKÉ ZPRÁVY: Pozor na suvenýry z dovolené

Celníci každoročně řadu suvenýrů zabaví, hrozí i pokuta...

Přivézt si z dovolené od moře vlastnoručně nasbírané mušle, korál či kamínky? Tomu odolá jen málokdo. Je třeba ale myslet na to, že některé exempláře podléhají přísnému zákazu vývozu z dané země. Buď můžete narazit už na letišti při odletu, nebo po příletu domů. „Při kontrolách zavazadel turistů se celníci (...) setkávají s různými druhy korálů, lastur a mušlí, které si přivážejí z dovolené jako suvenýr. Mnohé z těchto suvenýrů jsou chráněnými exempláři ohrožených druhů živočichů a rostlin, jenž jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES,“ uvedla už dříve mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská. A doplnila: „Pokud nemá cestující potřebné doklady k dovezeným exemplářům, jsou následně zabaveny a případ dále šetří Česká inspekce životního prostředí.“ Nejčastěji se nepovolený dovoz týká exotičtějších zemí.

Navíc nad rámec úmluvy mohou mít různé země ještě vlastní zákonná pravidla. Ta přitom mohou být buď přísnější, nebo naopak více benevolentní. Proto si raději vždy ověřte, zda je vůbec legální si mušle (jde také o to jaké), případně jiné nálezy, z vaší destinace odvézt. Jinak může hrozit i pokuta. „Někdy se stačí porozhlédnout v odbavovacích halách letišť, kde jsou informativní tabule s potřebnými důležitými údaji pro turisty,“ radí ještě Miškovská. Potřebné informace by měl mít i váš delegát, jedete-li s cestovní kanceláří.

Mušle (někdy) v malém množství

Podle námi zjištěných informací je velmi přísné v případě mušlí například Řecko, Egypt, Turecko, Chorvatsko, ze vzdálenějších destinací oblast Karibiku. Záleží ale i na konkrétních exemplářích. Až tři kusy krásné ulity křídlatce velkého či tři lastury zévy obrovské může (oficiálně) každý jedinec do EU dovézt z karibské oblasti. Ty ostatně lze koupit u prodejců i ve Středomoří. Povolení není třeba ani na maximálně čtyři exempláře neživých mořských koníčků na jednoho turistu. Mušle, které nepodléhají zákazu CITES, pak například Island povoluje vyvážet do váhy dvou kilogramů na osobu.

Korály

Z obvyklých oblastí u Středozemního moře nesmíte nikdy vozit tvrdé korály. To samé platí pro Thajsko. Například předloni jich celníci během letní sezóny zabavili rovných 273 kusů.

>> Stovky tisíc Čechů jezdí každý rok k moři. Vypravili jsme se za nimi s kamerou:

Koupené suvenýry z přírodnin

Ze zemí EU lze obvykle dovézt mušle prodávané v místních krámcích, které mohou být i chráněné, ale je povolen obchod s nimi. Ale pozor, s vysoce chráněnými druhy není povolen ani obchod, někteří prodejci to nerespektují. Na kupované zboží si vždy nechte kvůli celní prohlídce doklad o zakoupení, raději ale spíše mějte zjištěno, zda lze s takovými suvenýry vůbec obchodovat.

Vozit se nesmí mnohem víc věcí

Na základě úmluvy podléhají zákazu vývozu i některé běžně prodávané suvenýry vyrobené z chráněných rostlin a živočichů. Týká se to především produktů tradiční čínské medicíny, jako jsou přípravky obsahující moschus z Jelínka kabara nebo krajtí tuk, výtažky z želvího krunýře, rohu Sajgy tatarské nebo z rostliny Saussurea Costus. I tyto suvenýry celníci často zabavují českým turistům. Kromě toho v minulosti odhalili při prohlídkách zavazadel na letišti i převážení sušených motýlů, kostí, lebky, zubů a drápů z tygra, orchidejí či neživého exempláře karety. Mezi zakázaným zbožím jsou pak i výrobky ze slonoviny.

>> Další informace na webu České inspekce životního prostředí:

Průvodce suvenýry

Cestovní příručka lovce suvenýrů

Ivana Kropáčková

Zdroj titulní fotografie: Celnisprava.cz

Tagy: