Elegantní způsoby, jak v zimě ušetřit za topení

Jde to snadno...
Radiátor
Radiátor
pixabay.com

reklama

Nejefektivnější metodou k úspoře energií je podle odborníků dobře zateplený dům, kdy lze ušetřit 70 až 80 procent energie oproti nezateplenému domu. Případně pomůže i změna vytápění, respektive zařízení. Na zateplení rodinného domu či výměnu oken (i další opatření) lze až do konce roku 2021 požádat stát o dotaci. Jenže není to cesta, jak začít šetřit už tuto zimu, a navíc pro každého. Přinášíme efektivní tipy, které vám pomůžou snižovat výdaje za topení okamžitě.

Odvzduštěte radiátor

Nehřeje radiátor naplno, i když topíte jako obvykle? Zřejmě je zavzdušněný. Kvůli tomu můžete přijít zbytečně o peníze. Zavzdušněné topení se také pozná podle toho, že se z něj ozývají šplouchavé zvuky. Pro odvzdušnění si pořiďte odvzdušňovací klíč, který seženete v železářství, nebo u topenáře. Pusťte topení na nejvyšší stupeň, počkejte půl hodiny a poté klíčem uvolněte ventil. Pod radiátorem mějte rozložený hadr, aby zachytil unikající vodu a nepoškodil se vám tak koberec. Z ventilu to nejdřív bude syčet a prskat, jak bude unikat vzduch, a poté vyteče trochu vody. Tímto se radiátor odvzdušní a bude opět funkční.

Pořiďte si termostat

Pokud nebudete doma, topení nemusí jít naplno. Pro snadnou regulaci teploty a zajištění komfortu poslouží termostat. Díky digitálnímu zařízení můžete chytře plánovat průběh topení, lze ho při odchodu do práce snížit a zároveň nastavit, kdy se má kotel opět zapnout a vyhřát interiér na požadovanou teplotu. Zejména v rodinných domech je ale lepší v době vaší nepřítomnosti topnou soustavu úplně nevypínat – objekt vychladne a následný tepelný náběh po příchodu domů trvá déle a zvyšuje spotřebu. 

Zaizolujte trubky

Máte ve sklepě rodinného domu vlastní kotel nebo bojler? Zaizolujte veškeré potrubí, aby se teplá voda dostala k cíli bez tepelné ztráty. Například na chodbách či v místnostech.

>> Jak ušetřit díky hliníkové folii:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak ušetřit díky reflexní fólii

 

Hliníková folie za radiátorem

Nalepte za topení reflexní fólii. Odrazí do místnosti až 90 procent tepla, které by jinak skončilo ve zdi. Zejména pokud nemáte zeď jinak zaizolovanou. Ročně vám toto opatření ušetří i několik set korun, jednorázová investice do folie za jeden radiátor je kolem 50 korun. Místnost díky folii vytopíte na požadovanou teplotu i s nižším stupněm.

Snižte teplotu v místnosti

Teplotu přitom můžete zkusit snížit o jeden či dva stupně tak jako tak. Možná pokles ani nezaznamenáte. Každý „zbytečný“ stupeň navíc přitom podle dostupných údajů zvyšuje spotřebu elektřiny o šest procent. Zdravé a zároveň příjemné prostředí je v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici 17–18 °C a na chodbách 15 °C.


>> Pokud je vám v takové teplotě zima, snažte se zařadit aktivity na lepší prokrvení těla. Zacvičte si, začněte se otužovat, zkuste saunu. Nejenže se váš pocit osobního tepla zvýší, posilníte také imunitu a budete odolnější proti nachlazení.


Utěsněte okna i dveře

Co se týče tepelných úniků, dřevěné okno často bývá nejslabším článkem v místnosti. Je vhodné zajistit kvalitní těsnění, které může teplotu v pokoji zvýšit až o 2 °C. Zaizolujte je izolačními páskami. (Nejefektivnějším řešením z hlediska izolace je nicméně výměna dřevěných oken za plastová, je ale třeba potom více myslet na větrání – viz následující bod.) Mimo to můžete použít i nejrůznější polštáře proti studenému proudění (které umístěte na okno i ke dveřím). Pomoci vám můžou i robustnější závěsy, které částečně zamezí studenému proudění vzduchu od okna. Nepoužívané komíny pak utěsněte speciální izolací nebo starými novinami.

Větrejte krátce a intenzivně

Větrat je třeba po celý rok. Sušení prádla, dýchání, sprchování, vaření, tím vším produkujeme páry, které způsobují vlhkost a mohou dříve nebo později probudit k životu dráždivé plísně. (Situaci často podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu paradoxně zhoršují nová plastová okna a dokonale zateplený dům, který nedovoluje stěnám dýchat a měnit vzduch.) Větrání spóry plísní eliminuje a do vnitřních prostor přivede svěží čerstvý vzduch, který je pro lidské zdraví nepostradatelný. Dlouhé větrání pootevřenými okny ale způsobuje velkou tepelnou ztrátu. Proto okna v zimě otevřete co nejvíce dokořán, aby se vzduch rychle vyměnil. Udělejte tzv. průvan. Takto intenzivně větrejte cca 5 minut, minimálně ráno a večer. Zdi nestihnou vystydnout a topení je nebude muset znovu ohřívat. Jak (nejen) v zimě doma zajistit správné klima se dozvíte v tomto článku.

Teplo od nohou

Tepelný komfort zvýší teplo od nohou. V zimě odborníci doporučují umístit na podlahy koberce, a to i v případě, že máte plovoucí podlahu nebo dlažbu. Pocit tepla navodí i teplé ponožky nebo přezůvky.

>> Lidé odebírající teplo z tepláren si v příštím roce připlatí:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Teplo v příštím roce zdraží

 

Radiátory nepřikrývejte

Očistěte radiátory od prachu a ničím je nepřikrývejte. Nezakrývejte je nábytkem, záclonami, oblečením ani ničím jiným. Jsou to totiž překážky, které brání teplu dostat se do místnosti. Bez nich se teplo rovnoměrně rozloží po místnosti, nebudete muset přetápět, a tak ušetříte.

Když je slunečno, vytáhněte žaluzie

Kdykoliv je venku slunečno, vytáhněte žaluzie a nechte sluneční světlo proudit dovnitř. Slunce, svítící skrz sklo, dokáže místnost ohřívat.


>> Topíte-li elektřinou či plynem, vyplatí se sledovat i trh energií. Ušetřit lze často změnou dodavatele. Postup, jak na to:

Dražší elektřina

Elektřina opět zdraží, ušetřit se dá i změnou dodavatele. Přinášíme postup, jak na to

 

Ivana Kropáčková, ve spolupráci s Porovnej24.cz

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!