Elektřina opět zdraží, ušetřit se dá i změnou dodavatele. Přinášíme postup, jak na to

Dražší elektřina

Růst cen elektřiny se podle ekonomů zastaví v roce 2025

Jak ke změně dodavatele přistupovat a jak ji provést, aby byla skutečně výhodná?

Za elektřinu si zase trochu připlatíme. Podle ekonomů má totiž opět zdražovat. Důvodem jsou rostoucí náklady na výrobu. A také fakt, že v zahraničí, třeba v Německu, elektráren ubývá. Vůbec největší zdražení cen pocítí lidé, kteří elektřinou topí. Určitá šance na úsporu (aniž byste museli měnit návyky) ale podle odborníků je. A to při změně dodavatele. Ti se totiž předhání v komerčních akcích a zákazníky lákají na nejrůznější slevy. „Pokud nejste zafixován, nemáte závazek odběru na rok na dva, tak můžete ušetřit podle mého názoru 5 až 10 procent,“ říká v úvodní reportáži Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií. Uspořit touto cestou přitom mohou slušné peníze i ti, kteří odebírají plyn. O tom, jestli bude přechod jinam ale skutečně výhodnější, nerozhoduje jen cena. Záleží na řadě dalších okolností. Jak tedy postupovat?

1. Zjistěte, jestli má smysl dodavatele změnit

Na trhu s elektrickou energií se v současné době pohybují desítky dodavatelů - jak významných hráčů, tak tzv. menších, alternativních. Ještě předtím, než se rozhodnete svého dodavatele změnit, je ale třeba zjistit, jestli cena, kterou u něj platíte, je skutečně nevýhodná. Tedy měli byste porovnat nabídku na trhu. V základní cenové orientaci vám mohou pomoci i internetové kalkulačky, které ve většině případů provozují komerční zprostředkovatelské firmy. U nich lze pak změnu také přímo provést, bude-li vám nabídka vyhovovat. Kalkulačku pro porovnání pak na svém webu provozuje i Energetický regulační úřad (ERÚ).

Nesledujte ale pouze ceny. Konečné rozhodnutí může ovlivnit mnohem víc věcí. „Důležité jsou reference, neboli pověst nového dodavatele, finanční stabilita, přihlášení dodavatele k Etickému kodexu obchodníka, výše smluvní sankce, možnost sjednat si smluvní vztah na dobu neurčitou, ale i zda má dodavatel zpoplatněnou zákaznickou linku. Mezi zásadní měřítka srovnání dodavatelů patří také obchodní podmínky obvykle uvedené na webových stránkách dodavatelů,“ uvádí Energetický regulační úřad na svém webu.

2. Zkontrolujte výpovědní lhůtu

Změnu dodavatele elektřiny lze provést každých 6 měsíců, ale přednost mají ustanovení vaší stávající smlouvy. Důležité je, zda je uzavřena na dobu určitou, nebo neurčitou. Pokud máte smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou, stačí přečkat většinou dvou- až tříměsíční výpovědní lhůtu – pak si na stávajícím dodavateli zkusit vymoci výhodnější podmínky a ceny, anebo ho jednoduše vyměnit.

Je-li vaše současná smlouva uzavřena na dobu určitou (obvykle 24 měsíců), změna dodavatele i s výhodnější nabídkou se aktuálně nemusí vyplatit, protože vypovězení smlouvy stávající dodavatel „ocení“ tučným penále. Zajímejte se proto o to, jak dlouho dopředu je nutné podat nesouhlas s prodloužením smlouvy a všechny dokumenty včas vyplňte. Obvykle se musí dát výpověď 3 – 6 měsíců před jejím vypršením. V opačném případě vám totiž společnost smlouvu automaticky prodlouží – a to minimálně na další rok.

>> 3 možnosti, jak může rodina ušetřit za elektřinu:

3. Nová smlouva a ukončení stávající

Pokud zjistíte, že můžete přechodem k jinému dodavateli ušetřit, vyhovují vám nabízené podmínky a vaše smlouva aktuálně umožňuje ukončení bez sankce, můžete zahájit proces změny. S novým dodavatelem je podle ERÚ nutné uzavřít smlouvu o sdružených službách dodávky. „Před definitivním podpisem smlouvy si nechte předložit tuto smlouvu, platný ceník a platné obchodní podmínky (tyto dokumenty doporučujeme znovu a důkladně prostudovat),“ radí ještě ERÚ.

Dnes už také stačí obvykle jen také podepsat plnou moc, na jejímž základě za vás smlouvu u vašeho stávajícího dodavatele vypoví dodavatel nový. Takže vy jste v podstatě bez práce.

Chcete-li si výpověď podat sami, zpravidla stačí vyplnit formulář o ukončení odběru (zdarma ke stažení na webu jednotlivých dodavatelů). Správně vyplněnou výpověď stačí doporučeně zaslat na sídlo společnosti nebo osobně předat na podatelnu jakékoliv z poboček.

4. Jakou smlouvu vybrat teď?

Každý druh nové smlouvy přináší určité výhody a nevýhody.

Smlouvy na dobu určitou mohou lákat dočasně nižší cenou energií, doba zvýhodněných cen je ale často velmi krátká a po jejím skončení zaplatíte standardní cenu. Někteří dodavatelé nicméně nabízejí dlouhodobou garanci fixace ceny, která zůstane nezměněná bez ohledu na vývoj trhu. Tato varianta je pak podle analytiků energií vhodná zejména pro lidi, kteří hledají jistotu a nevadí jim, že za několik měsíců jejich tarif nebude třeba ten nejvýhodnější.

Pokud rádi sledujete dění na trhu a hledáte vždy tu nejlepší nabídku, oceníte naopak smlouvy na dobu neurčitou, které vám umožní odejít v podstatě kdykoliv.

5. Zahájení odběru od nového dodavatele

Samotná změna dodavatele je ze zákona zdarma. Po uplynutí výpovědní lhůty a řádném ukončení dodávek elektrické energie (tedy před zahájením odběru elektřiny u nového dodavatele) dostanete od původního dodavatele ukončovací fakturu neboli vyúčtování za odebranou elektrickou energii. O zahájení dodávek vás zpravidla bude již informovat nový dodavatel. Po obdržení prvního ročního vyúčtování za elektrickou energii od nového dodavatele si pro jistotu zkontrolujte, zda všechny údaje odpovídají sjednaným podmínkám.

Ivana Kropáčková

Tagy: