Elektřina zdraží i v dalších letech. 2 možnosti, jak se výraznému růstu cen (alespoň dočasně) vyhnout

Z dlouhodobého hlediska se zdražení zřejmě nevyhne nikdo, nemusíme ale nutně platit citelně víc hned po zveřejnění nových ceníků. Jak na to?
30.10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: CENA ELEKTŘINY POROSTE NEJEN PŘÍŠTÍ, ALE I DALŠÍ ROKY
30.10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: CENA ELEKTŘINY POROSTE NEJEN PŘÍŠTÍ, ALE I DALŠÍ ROKY

reklama

Účty za elektřinu se příští rok o několik procent prodraží, podle distribučních společností by ale zřejmě cena elektřiny měla růst i v dalších letech. Důvodem má být (mimo jiné) i přechod států Evropské unie k obnovitelným zdrojům (podrobně se tématu věnujeme v úvodní reportáži). Existují cesty, jak ušetřit? Ekonomové i dodavatelé elektřiny se shodují, že z dlouhodobého hlediska nejvíce uspoří investice do modernizace domácnosti. Na solární panely, výměnu kotlů, oken nebo zateplení se navíc dají získat dotace. Není to ale cesta pro každého, navíc s okamžitým efektem. Jaká řešení jsou při avizovaném zdražování jednodušší realizovat?

1. Změna dodavatele

Jak uvedl ekonom Lukáš Kovanda v článku Zdražování elektřiny v probíhající topné sezóně v šesti otázkách a odpovědích, dodavatelé elektřiny své ceníky mění postupně, nikoli v jeden okamžik. „Někteří dodavatelé ale třeba vůbec nezdraží a budou se na nezvýšené ceny snažit přilákat zákazníky od konkurence. Přecházením od dodavatele k dodavateli tak může zákazník citelně pozdržet cenový nárůst,“ radí Kovanda s tím, že ale musí situaci na trhu energií sledovat (vyžaduje to tedy i určitou časovou investici) a při hledání výhodnějšího dodavatele využívat například srovnávače na internetu.

Při změně ceníků je výhodné to, že zákazník, ať už má smlouvu na dobu určitou, či neurčitou, může bez problémů odejít. „Pokud dodavatel mění obchodní podmínky, tak každý klient, i ten, který má smlouvu na delší dobu, může bez sankcí změnit svého současného dodavatele,“ vysvětlila už dříve expertka na energie portálu Porovnej24.cz Radka Burešová. Umožňuje to současná legislativa.

Poté, co dodavatel zákazníka o změně ceny (či dalších smluvních podmínek) informuje, je ovšem třeba jednat rychle. (Jestliže vám dodavatel oznámí změny nejpozději 30 dní před jejich účinností a zároveň vás poučí o vašem právu na odstoupení od smlouvy, můžete podle spotřebitelské organizace dTest odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den přede dnem účinnosti změny.) Na druhou stranu ale zase ne neuváženě – někdy cena není rozhodujícím faktorem pro výběr společnosti, která vám bude elektřinu dodávat. Jak na bezpečnou změnu dodavatele se dozvíte v následujícím článku:

Dražší elektřina

Elektřina opět zdraží, ušetřit se dá i změnou dodavatele. Přinášíme postup, jak na to

2. Fixace ceny

Meziročnímu růstu cen elektřiny se lidé podle energetických analytiků mohou bránit také sjednáním fixace ceny na určitou dobu. „A současně zákazníci získají nějaké další benefity při podpisu smlouvy na nějakou tu fixovanou dobu,“ říká analytik Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz. Podle Lukáše Kovandy je ale třeba myslet na to, že v budoucnu pak budou nejspíš čelit i skokovému zvýšení ceny. A měli by na to být připraveni. Záleží tedy na samotném zákazníkovi, co se mu jeví jako výhodnější.

>> Kolik Čechů zvládne měsíčně něco ušetřit? Kolik lidí si nemůže dovolit týdenní dovolenou? Fakta, která vás (ne)překvapí:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Životní podmínky v Česku

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!